Světový bestseller Pěna dní od francouzského spisovatele Borise Viana je jedinečný ve všech ohledech. Ať už se jedná o příběh, o postavy či o samotný styl psaní, Boris Vian dokázal vytvořit originální dílo, které jste ještě nikdy nečetli.

Na začátku příběhu se seznamujeme s Colinem, který zoufale zatouží po lásce, když vidí jeho věrného přítele Chicka, jak si užívá s Alise. Štěstí ovšem stojí na jeho straně a seznámí se s mladičkou překrásnou Chloé. Najdou k sobě sympatie a jejich láska vzkvétá každý den. Až tak moc, že se nakonec rozhodnou se vzít. Zpočátku bylo všechno ozářeno sluncem, ale Chloé poté vážně onemocněla. Nebyla by to tato kniha, kdyby příčina její nemoci nebyla nadmíru zvláštní. Chloé začal v plíci růst leknín. A jde se ho zbavit jedině tak, že nebude pít a budou ji obklopovat čerstvé květiny, kvůli kterým by pak leknín měl umřít závistí. Colin udělá pro svou lásku cokoliv. Otázkou ovšem zůstává, jestli se tato snaha vyplatí. A co Chick a jeho milá Alise? Vzpamatuje se už konečně a přestane být závislý na Partrovi, který se proslavil svými spisy o zvratcích?

Jeho jantarový hřeben pečlivě rozčísl poddajnou masu na dlouhé oranžové pruhy, jako když oráč hrábne z legrace vidličkou do meruňkové marmelády. Colin položil hřeben, uchopil nůžky na nehty a zastříhl si našikmo koutky svých málo výrazných víček, aby vypadal tajemněji. Musel to často opakovat, protože víčka rychle dorůstala.

Ano, tak přesně toto můžete očekávat od světoznámého románu Pěna dní. Ovšem příběh, který se ze začátku zdá vtipný a bizarní, se znenadání změní v drama a konec knihy je naprosto jiný než její odpočinkový začátek. Kniha je napsaná skvělým způsobem, mnohdy jsem se u ní nasmála nebo kroutila hlavou nad zvláštními situacemi, kterých je v knize opravdu nespočet. Pes má narozeninovou oslavu a vyjde si s psími kamarády ven? Proč ne! Opravdu se mi líbil způsob, jakým byla kniha napsaná. Příběh měl spád a já ho přečetla během pouhých dvou dnů, protože vám narůstající napětí jednoduše nedovolí, abyste knihu odložili. Navíc vám sympatické charaktery jistě přirostou k srdci.

Za mě jedno velké doporučení všem, protože nejenže tím (ale to jen v nějakých případech) máte přečtenou jednu knihu na maturitu z maturitního seznamu, ale hlavně – takovou knihu už nikdy jindy nebudete číst. Tato kniha je jedinečná.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit