O historii středního východu toho u nás víme málo. Pokud patříte k milovníkům časů dávno zapomenutých a zároveň si rádi užíváte přiměřeného luxusu, je pro vás ideální volbou emirát Ras al Khaimah, který najdete na nejsevernějším cípu perského zálivu.

Jedním z míst, které věrně ilustruje historii tohoto emirátu je opuštěná vesnice Al Jazirah Al Hamra, která se nachází nedaleko města Ras al Khaimah. Na korálovém útesu se nachází architektura, která připomíná místní jednoduchý život před ropným boomem. Obyvatelé emirátu se zde živili sběrem perel, ke kterým se potápěli a také rybařením. Všichni vesničané odsud ale odešli začátkem šedesátých let, podlehli vábení velkého města i ropného průmyslu. Suché pouštní klima ale pomohlo zachovat stavby a dodnes to zde vypadá, jako by se tu zastavil čas a celá vesnice disponuje atmosférou opuštěného a ztraceného světa.

Sonda do minulosti

Opravdovou sondu do historie ale představuje mešita Mohammeda bin Salema ve čtvrti Starého města Ras al Khaimahu. Je největší a zároveň nejstarší tradiční a stále používanou mešitou v celých Spojených arabských emirátech. Na místě proběhlo několik archeologických vykopávek, které odhalily pozoruhodné zajímavosti. Byly zde například odhaleny základy mešity z 18. století, ale ta byla zničena během britské okupace v letech 1819 až 1820, byla pobořena na zákopy a riny, které byly použity jako ochranný val. Tím to ale neskončilo, archeologové kopali dál a nalezli základy ještě starší mešity z 16. století! Současná mešita je tedy postavena na základech mešity z pozdního středověku, případně raného novověku. Byla několikrát přestavována a modernizována a stále slouží svému účelu. Takový historický rodokmen je u arabských staveb málo obvyklý.

Historie lovců perel

Komu by pohled na mešitu nestačil a toužil by poznat něco více z historie, neměl by si nechat ujít návštěvu zdejšího Národního muzea. To má vynikající sbírku archeologických a etnologických artefaktů. „Zvláštním předmětem zájmu je řada dokumentů, rukopisů a smluv mezi vládci Ras al Khaimahu a Velké Británie. K dispozici jsou také tradiční exponáty, mezi které lze zařadit různé zbraně, mimo jiné i ty, které patřily vládnoucí rodině,“ říká Lenka Pátek z CK Blue Style, která zde nabízí lastminute dovolenou již od 23 530. Expozice muzea je dále věnována i nejstaršímu zdokumentovanému archeologickému popisu zdejších osadníků v oblasti až do pozdního islámského období. Etnografický úsek muzea ukazuje a představuje tradiční život v emirátu, včetně architektury, perlového potápění, zemědělství a rybářství.

Foto: Blue Style / raktda

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit