Google již dávno představil svůj project Ara, který má za úkol vyvinout tzv. “stavebnicový telefon” a v blízké budoucnosti se vize stane realitou.

Trh s elektronikou postupuju vpřed závratnou rychlostí, a tak i telefon, který jste si koupili nyní, bude za pár let ošuntělý, nezahrajete si na něm nejnovější hry a foťák taky nebude žádná sláva. Proto není divu, že project Ara vzbudil velkou pozornost – představa, že si budete moci svůj chytrý telefon seskládat z různých dílů rozhodně není k zahození. Pokud Vám tedy bude dosluhovat baterie, prostě a jednoduše ji vyměníte za novou. Nebude Vám stačit výkon procesoru, dáte si tam nový – a o tom je project Ara.

Project Ara (Zdroj: wikipedia.org)
Project Ara (Zdroj: wikipedia.org)

Výhoda také spočívá v tom, že si budete moci telefon sestavit přesně tak, jak budete chtít. Budete-li potřebovat větší úložiště, lepší procesor a na ostatních částech Vám tak záležet nebude, prostě si takto svůj telefon sestavíte. Člověk, který třeba více fotí, si naopak pořídí lepší fotoaparát. I proto se project Ara na svých stránkách chlubí tím, že je určen exkluzivně pro 6 miliard lidí.

Velkým plus je také to, že jednotlivé komponenty prý půjdou vyměňovat i bez nutnosti vypnutí mobilu. Pouze procesor a displej nepůjdou vyměnit za chodu. To mohou například ocenit ti, kteří při focení budou potřebovat použít jinou čočku.

Project Ara (Zdroj: media2.giga.de)
Project Ara (Zdroj: media2.giga.de)

Ti, které tento projekt zaujal, by si určitě měli poznamenat datum 14. ledna, kdy se od pěti odpoledne našeho času koná konference vývojářů a přímý přenos prý bude dostupný přímo z webu, či 21. ledna, kdy se koná druhá konference taktéž od pěti odpoledne našeho času.