Když se něco dělá srdcem a s vášní, je téměř jistý úspěch a zájem ostatních. Příkladem může být Luboš Dejdar. Vyučený elektromechanik, který našel zálibu v rekonstrukcích. Podívejme se, jak se dá proměnit kreativita do reality, a třeba i díky tomuto článku získá odvahu a chuť tvořit někdo další stejně jako Luboš.

Začal tak jako všichni – u snu vlastnit loď a užívat si volných chvil u vody, během plaveb, v přírodě. Zde přichází to kouzlo, že ne vše se točí kolem peněz. V roce 2012 pořídil vrak staré lodě a po dobu dvou let ji vlastníma rukama rekonstruoval a nakonec dostal k životu. Neobvyklá retro loď s ještě neobvyklejším jménem, které se snadno zapamatuje – Kobliha. A není to o tom vlastnit  vybavenou dílnu, všemožné nářadí a letité znalosti. O lodích nevěděl nic, natož o rekonstrukcích, prostě chtěl a dal se do toho. Na zahradě, pod plachtou tvořil, učil se práci se dřevem a laminátem, studoval na internetu, co a jak provést jen s nejnutnějším nářadím.

Povedlo se, už během rekonstrukce se projevil u Luboše cit pro detail, stylové doplňky lodě z nerezu a jako třešnička originál “retro” radio jak jinak než se jménem Kobliha. Od roku 2014 s Koblihou proplul nespočet tuzemských toků a přehrad, srdcovou záležitostí se mu stal Baťův kanál, kam se rád vrací.

Jeho práce je natolik zajímavá, že se dostal na stránky magazínu Yacht, nebo na webový portál Krása Jachtingu. Jak se dalo čekat nebyl to konec, ale začátek. Kobliha již plně slouží a ze snu se stala vášeň a z práce na rekonstrukcích závislost.

Přišel na řadu karavan, německý veterán ve zbědovaném stavu, poté další a větší loď, tentokrát již kajutová, také veteránská a dřevěná, dříve plachetnice typu Beluga a nyní se jménem Anabella prochází náročnou kompletní rekonstrukcí. Zrekonstruoval učňovskou plachetnici třídy Optimus. To vše nastalo po roce 2014. Tuto všechnu volnočasovou aktivitu Luboš zaštítil pod název Kobliha team, založil stejnojmenné webové stránky, kde jsou jednotlivé rekonstrukce popsané a doplňované, spustil stránky na Facebooku, kde uvádí aktuální informace.

Dá se to vše stihnout? Ano! Je neuvěřitelné, že i přes časově náročnou servisní práci, kterou vykonává, dokáže najít čas na tento krásný koníček. Neuvěřitelné však je, že i v tomto tempu dokáže najít čas na malování. Kreativitu totiž neuplatňuje pouze u rekonstrukcí, ale promítá ji i na plátno. Našel svůj styl, těžko specifikovatelný, dokáže malovat tužkou nebo olejem, krajiny, ulice, lodě a má svůj rukopis, možná nový styl, jak sám říká, technicko abstraktní, velmi rád se nechá vést fantazií.

A není divu, tak jak zaujal s rekonstrukcemi, tak vyvolal zájem i u kreseb a maleb. Má již za sebou vernisáže a další se plánují. Toto všechno dokázal za tři roky. Bez ateliéru, bez vhodné dílny, v provizorních podmínkách. Nepolevuje, otázka je, zda vůbec dokáže polevit. Inspiruje ostatní a ukazuje, že každý, kdo má chuť, může vytvářet zajímavá díla či výrobky.

Více o jeho práci na www.koblihateam.cz, nebo na facebookových stránkách. Osobní profil věnuje kresbám a malbám a naleznete ho zde.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit