Máte chuť vydat se na vodu, ale nevíte, jakou řeku vybrat? Jste lodivodi začátečníci nebo chcete plavbu absolvovat i s malými dětmi? Nebo jste naopak zkušení vodáci a chcete si řeku řádně vychutnat? Pokud jste aspoň na jednu z předešlých otázek odpověděli ano, doporučujeme vám vyzkoušet Vltavu. Je to řeka mnoha tváří. Nabídne vám klidnou a pomalou plavbu, stejně jako divoké etapy s peřejemi, na kterých zakusíte vítanou dávku adrenalinu.

Vltava je doslova obsypaná nádhernými pamětihodnostmi. Ve spojení s jedinečnou přírodou nabízí plavba po Vltavě nezapomenutelné zážitky pro každého milovníka cestování, které je spojené se špetkou dobrodružství.

Pokud váháte, kdy je nejlepší období na cestu s ohledem na sjízdnost řeky, máme pro vás dobrou zprávu. Díky regulaci přehradou Lipno je Vltava sjízdná celoročně. Oproti jiným českým řekám velká výhoda, co myslíte? Pokud je delší sucho, přehrada vodu vypouští, pokud je deštivo, voda je zadržována. Tato optimální regulace přináší vodákům bezstarostné plavení v jakémkoli ročním období.

Láká vás Vltava, ale nemáte potřebné vybavení? Žádné obavy! Kompletní vybavení pro splutí si můžete vypůjčit v naší půjčovně lodí. Půjčovna lodí Petr Putzer sídlí ve Vyšším Brodě na levém břehu řeky, za mostem, naproti vlakovému nádraží. Nabízíme vám výlety na lodích a raftech, zajišťujeme dopravu veškerého materiálu a osob, jednodenní a vícedenní výlety, poskytneme služby akreditovaného průvodce, různé slevy, akce a věrnostní programy a další služby i pro školy a cestovní kanceláře.

putzer.cz_půjčovna lodí Vltava_

Jak naplánovat výlet?

První, co si musíte určit, jsou vaše časové možnosti. Někdo upřednostní delší trasy, někdo je příznivcem kratšího dobrodružství. Nejčastěji sjížděný úsek Vltavy je z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. Ten patří k delším výletům. Pokud tuto etapu chcete sjet celou, z našich zkušeností je optimální rozdělit ji na čtyři trasy, které ujedete ve čtyřech dnech. Náš oblíbený je úsek Vyšší Brod – Český Krumlov. Jeho délka je 34 km a splujete jej za 1 až 2 dny.

Za 1 až 2 dny můžete sjet i úsek horní Vltavy nad přehradou Lipno, konkrétně se jedná o etapu z Lenory do Nové Pece. Řeka Vltava zde protéká Národním parkem Šumava, tento úsek je proto regulovaný počtem lodí a výškou hladiny. Jsou zde zakázané rafty a splutí na lodi je zpoplatněno.

tok-vltava

Vyšší Brod – Český Krumlov

Délka: 34 km

Doba plavby: 8 – 10 hodin

Pro zdatné a vytrvalé sportovce a vodáky je tento úsek sjízdný za jeden den. Pokud na vodě začínáte, případně máte v lodi malé děti, rozvrhněte si raději výlet na dva dni.  Optimální je vyrazit na cestu nejpozději v 10 hodin.  Vaše vodácké zkušenosti prověří 9 jezů, které na Vltavě potkáte. U některých z nich oceníte předešlé vodácké zkušenosti. Opatrní buďte hlavně na čtyřech jezech v Českém Krumlově. Ty se vám ale odmění netypickým zážitkem z průplavu jedním z nejkrásnějších evropských historických měst.

Většina vodáků si tuto oblíbenou trasu dělí na dva dny. Jedním z důvodů je i možnost návštěvy Českého Krumlova. Po cestě potkáte několik variant občerstvení. Konec tohoto výletu je na samotném konci Českého Krumlova v Kempu Krumlov. Zde vás vyzvedne s mikrobusem náš řidič a odveze vás zpět do Vyššího Brodu.

putzer-vltava1

Vyšší Brod

Vyšší Brod si pro vás přichystal nezapomenutelné zážitky. Tato nejjižněji položená obec České republiky a její okolí nabízejí tichá zákoutí fascinující přírody, sportovní výzvy a tajemné památky minulosti.

Idylické městečko Vyšší Brod se rozkládá uprostřed kouzelné krajiny východní Šumavy. Vyšší Brod je oblíbeným turistickým cílem všech, kdo hledají neopakovatelné zážitky a příjemný odpočinek. Při jeho návštěvě rozhodně nevynechejte cisterciácký klášter a Poštovní muzeum. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani Závišův kříž, který najdete v chrámovém pokladu Cisterciáckého opatství. Řadí se k předním skvostům zlatnického umění, jaké se dochovaly na evropské půdě.

putzer-vltava

Kemp u Tří veverek

Atraktivní vodácké přírodní tábořiště na okraji lesa při levém břehu řeky, v tzv. “Ohybu Vltavy”. Poklidný charakter tábořiště a nízký, místy písčitý břeh, to jsou výhody pro ubytování rodin s dětmi. V kempu je díky písčitému břehu možné využít i místo pro koupání. Tábořiště nabízí spoustu turistických lákadel, jako je kiosek s občerstvením a základními potravinami, k dispozici je i kryté venkovní posezení. Ke sportovnímu vyžití je k dispozici volejbalové hřiště. Rozhodně ochutnejte místní speciality, mezi které patří „Veverčí hovínka“ nebo „Veverčí hnus“.

Rožmberk

V Šumavském podhůří na Českokrumlovsku se nachází další skvost jižních Čech. Je jím město Rožmberk nad Vltavou. Město bylo založeno v polovině 13. století Vokem z Rožmberka. Rožmberkové osídlili město a okolí a do kraje přinesli prosperitu. Ta je doložena statutem města, který byl Rožmberku v minulosti udělen.

Mezi památkové objekty ve městě patří hrad Rožmberk nad Vltavou, dále také nový zámek, který je dnes používaný jako ubytovací zařízení. Za návštěvu stojí i kostel svatého Mikuláše, pozdně gotická stavba z drhué poloviny 15. století, která stojí na starších základech. Na náměstí najdete několik domů ze 17. a 18. století se zajímavými štíty, radnici, sochu svatého Jana Nepomuckého a kostel Panny Marie. Ve městě se také nachází starý a nový židovský hřbitov.

Náhořany

Návštěvu Náhořan můžete využít pro nákup potravin. Nabízí se i ubytování v kempech nebo v penzionu.

Všeměry

Ve Všeměrech se nachází kemp Vltava, přesně na říčním kilometru 298,0 vpravo. Potěší vás splachovacími záchody, pitnou vodou, krytými umývárnami a sprchami. Nasytit se můžete v kryté venkovní restauraci s terasou. Ubytování je možné v 15 čtyřlůžkových chatkách, samozřejmostí je možnost parkování v areálu kempu.

putzer-vltava3

Na Pískárně

Na Pískárně můžete vybírat ze dvou ubytovacích kapacit. První je kemp Viking, říční kilometr 293,0, vlevo. Jedná se o populární kemp na levém břehu Vltavy. Mnozí návštěvníci kemp vyhledávají opakovaně, důvodem je mimo jiné i vyhlášená domácí kuchyně, která nabízí denně hotová jídla. Další dobrá zpráva je pro pivaře. Jako jediný kemp na Vltavě Viking nabízí tankové pivo! Kemp Viking můžeme jen doporučit. Ubytovat se můžete v jedné z 30 čtyřmístných chatiček. K dispozici vám je pitná voda, kryté umývárny a sprchy. Své pojízdné miláčky můžete zaparkovat v areálu kempu.

Autokemp Na Pískárně na říčním kilometru 292,5 vlevo je oblíbené ubytovací zařízení, které vás překvapí svou rozlehlostí – délka je až 500 m. Autokemp se nachází na levém břehu Vltavy, 4 km před obcí Větřní. Moderní kemp, který své návštěvníky těší nádherným prostředím Šumavského podhůří mezi řekou Vltavou a zatopenou pískovnou. Kemp disponuje 45 čtyřmístnými chatkami a své místo zde najde 250 až 300 stanů. Samozřejmostí je pitná voda, kryté umývárny a sprchy, splachovací toalety. Občerstvit se můžete v restauraci, v bistru s teplou kuchyní nebo v kiosku s občerstvením. Pro milovníky sportů se nabízí dvě hřiště na volejbal, fotbal, líný tenis nebo stolní fotbálek. Využít můžete také horolezeckou stěnu. Rybáři jistě ocení možnost rybolovu v řece či na zatopené pískovně. V kempu se prodávají povolenky na sportovní rybolov.

Český Krumlov

Jedno z nejkrásnějších českých měst Český Krumlov najdete 22 km od Českých Budějovic. Český Krumlov je okresním městem Jihočeského kraje. Nachází se pod hřebenem Blanského lesa a protéká jím řeka Vltava. Jedná se o významné turistické a kulturní centrum jižních Čech.

V Českém Krumlově je celá řada překrásných historických památek. Pozornost věnujte určitě zámku a historickému centru s možností prohlídek. Český Krumlov je na seznamu UNESCO. Vaši vnímavost zasluhuje i kostel sv. Víta, minoritský klášter, synagoga Český Krumlov, kaple sv. Martina, kostel sv. Jošta nebo Ptačí hrádek. Zcela unikátní je návštěva otáčivého hlediště. Český Krumlov je doslova obsypán muzei. To své by měl najít opravdu každý, posuďte sami: Regionální muzeum, Hradní Muzeum, Muzeum Fotoateliér Seidel, Muzeum vltavínů, Muzeum marionet, Muzeum Loutek – Pohádkový dům, Museum historických motocyklů, Muzeum útrpného práva, Wax Muzeum – muzeum voskových figurín, Zámecká kovárna.

V Českém Krumlově máme předávací místo, kde můžete vrátit zapůjčená plavidla a ostatní vybavení. Budeme vás očekávat v kempu Krumlov, vždy mezi 12 a 17 hodinou.

Kemp Krumlov je na říčním kilometru 280,4 vlevo. Vodácký kemp je na klidném místě, 500 metrů od centra města. Příjemné posazení na velké terase je důvodem zastávky většiny vodáků. Terasa s výhledem na Vltavu má kapacitu 600 míst k sezení. Občerstvit se také můžete v kiosku s krytým posezením. Součástí kempu jsou splachovací toalety i sprchy. Pitná voda je k dispozici. Můžete využít parkování přímo v objektu kempu. Pro sportovce si v kempu přichystali půjčovnu koloběžek.

Jihočeský vodácký autobus

Pokud se potřebujete přepravit z tábořiště podél Vltavy, využijte pravidelné vodácké autobusy na trase Boršov nad Vltavou – Český Krumlov – Rožmberk nad Vltavou – Vyšší Brod. Autobusy vás pohodlně, bezpečně a levně dovezou nejen mezi kempy, zastavují také u vybraných půjčoven a hlavních nástupních i výstupních míst na Vltavě.

Půjčovna lodí a raftů Petr Putzer

Jsme experty na vodní turistiku na řece Vltavě. Společně s námi se můžete při vodní turistice pokochat krásami jednoho z nejhezčích koutů jižních Čech. Obvyklým startovacím místem je Vyšší Brod, kde řeka vstupuje do Českokrumlovské vrchoviny šumavského podhůří. Následuje prudká změna směru a s četnými peřejemi přes zalesněné údolí se řeka posouvá k severu. K návštěvě vás na cestě lákají historicky významná místa, mezi která patří Rožmberk, Český Krumlov, Zlatá Koruna nebo Dívčí kámen.

putzer-vltava2

Ve Vyšším Brodě na levém břehu řeky, za mostem, hned naproti vlakovému nádraží najdete naši půjčovnu lodí. Připravujeme pro vás výlety na lodích i raftech, umíme zařídit dopravu kompletního materiálu i osob. Výlet vám naplánujeme jedno nebo vícedenní. Umíme vytvořit speciální nabídky i pro školy a cestovní kanceláře.

Chce slevu, akci nebo něco extra? S důvěrou se na nás obraťte. Rádi pro vás připravíme nabídku zcela na míru.

 

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit