Divadelní soubor Spitfire Company chystá přímý satirický útok využívající zbraně absurdního divadla v premiéře představení Prezidementi na scéně Jatek78.

Spitfire Company odkazuje divadelně společenskou fraškou pojednávající o nesmyslné tuposti naší politické scény na svůj projekt Antiwords, adaptaci Havlovy Audience, která se zapsala do mysli diváků po celém světě svým takřka nonverbálním provedením. Fragmenty textu Havlovy Audience se absurdně opakovaly a jako nahrávky doprovázely akci dvou hereček, které měly na sobě velké hlavové masky z dílny sochařky Pauliny Skavové. Podobný princip byl zvolen i v případě Prezidementů. Akce na jevišti je výhradně nonverbální a je doplněna o  textový dabing a komentáře Lucie Trmíkové a Saši Rašilova. 

Osou příběhu je televizní reportáž pojednávající o odsunu asijských jelenů zpátky do jejich domoviny. Dojde k odsunu asijských jelenů, nebo nedojde? Podepíše prezidement závěrečnou deklaraci potvrzující tento odsun?

Široká škála postav

K této problematice se v rychlém sledu vyjádří široká škála postav jako kancléř Ing. Vít Zmrdoslav Kolouch PhD, první vedoucí odboru pro Veřejné mínění aodboje proti propagandě Radoslav Všeználekzvěrozvěst Antonín Dukla, politici Jarek Daněk Jelenkura ml.Narcismír Prospěchář Kravounek, Miroslav Pakoň Kunďák, odborníci Slavomír Bajkoš a Gaia Pusinková.

Dále také Tonda Zírač a Ráďa Nimrodač, umělkyně Mirina Abramovič Čechová či zpěváci vystupující na akci Milion kopýtek pro domovinu a v neposlední řadě samotný prezidement. 

“Jak je vidno z výčtu postav, rozhodl jsem se vysmát vlastní tvorbě, sobě i světu, který mě obklopuje,” říká režisér i autor textu Petr Boháč a dodává: “Když jsem psal text, nevěděl jsem, že se za chvíli ocitnu v karanténě a že věci, které dávaly smysl, začnou být absurdní, a ty které byly absurdní již dříve, začnou být bizarní. Pevně věřím, že smích osvobozuje.” 

Vizuální vjemy

Nedílnou součástí výsledku je silný vizuální vjem, o který se postarali kostýmní výtvarnice Petra Vlachynská, autorka masek Paulina Skavová a light designer Jiří Šmirk. Autor hudby a textu k písním Milion kopýtek pro domovinu je Martin Tvrdý. Na scéně kromě Lucie Trmíkové a Saši Rašilova vystoupí Michaela Hradecká a Eva Stará, které diváci mohou znát zpředstavení Antiwords, dále Michaela Stará / Simona Rozložniková a Karolína Křížková. 

Původně plánované dubnové premiéry v trutnovském divadle Uffo a pražském divadle Jatka78 byly kvůli karanténě zrušeny. První veřejné uvedení se uskuteční 5. a 6. června 2020 na Jatkách78, reprízy jsou plánovány na podzim 8. a 9. října 2020 na stejném scéně.

Více informací na  www.spitfirecompany.cz a www.jatka78.cz.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit