Jon Hopkins je britský hudebník a producent. Vyznačuje se osobitou elektronickou a ambientní tvorbou, mnoha úspěšnými kolaboracemi a skvělými tanečními i čistě ambientními skladbami.

Vrzající dveře, lidský dech a šoupání židlemi. To všechno zařadil Jon Hopkins do svého patrně nejznámějšího a naprosto skvostného alba Immunity. Sám tvrdí, že po všech hodinách strávených za počítačem při tvorbě alba musel zkrátka využít i běžných zvuků, aby se vrátil do reality. Tím se právě vyznačují ambientní umělci, kteří tvrdí, že hudbou může být každý zvuk kolem nás.

Hopkins ale přišel s naprosto jedinečnou a nenapodobitelnou tvorbou. Využívá klasických znaků elektronické hudby, které ale mísí se svým osobitým projevem. Ten spočívá v již zmíněném využívání naturálních prvků, v citlivé práci se zvukem a všemi jeho aspekty a v produkování krásných melodických linek, které v sobě ale zároveň nesou jistý náboj a zápal. Jeho práce tak obsahuje pořádné taneční pecky nabité energií, které jsou jako stvořené pro klubovou scénu. Vedle toho ale také přímo snové ambientní skladby, při kterých máte chuť meditovat, rozjímat o světě a jen zírat do dálek. Není tedy divu, že je v posledních letech stále více a více oblíbenější. Hopkins občas také vyrazí na turné a minulé léto zavítal například do brněnského klubu Fléda. Většinou svou hudbu předvádí na festivalech či přímo v různých klubech.

Jon Hopkins, který původně vystudoval klasickou hudbu, má kromě své vlastní tvorby na kontě řadu úspěšných kolaborací. Již dlouhá léta spolupracuje například s britským producentem a hudebníkem Brianem Enem. Ten je považován za “otce ambientu”. Dále také s hudební skupinou Coldplay. Z jedné takové vydařené spolupráce vzniklo i úspěšné album, které Hopkins nahrál s irským písničkářem, který si přezdívá King Creosote.

Pokud chcete Hopkinse opravdu poznat, musím vám doporučit jeho album Immunity z roku 2013. Je sice již pár let staré, ale podle mého je to jeho nejlepší album vůbec. Pusťte si ho od začátku až do konce a nechte se unášet na vlnách ambientního techna, které se mísí společně s elektronickým nábojem a ve výsledku činí zkrátka skvost.

Skvělá jsou ale také jeho ostatní alba a další samostatné skladby, kterých je nespočet. Hopkins také vytvořil soundtrack k filmům Monsters či How I Live Now a k úspěšné londýnské verzi Hamleta z National Theatre z roku 2015. A pro ty, kteří by radši poslouchali právě ty klidnější a uvolněnější skladby, Hopkins vydal celé Asleep Versions album, ve kterém nabízí své nejlepší skladby v klidném  ambientním kabátu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit