Baví Vás cestování, ale nemáte moc peněz? Chtěli byste komunikovat s lidmi z druhého konce světa? Staňte se součástí fenoménu, kterému podlehlo už půl milionu lidí ze všech koutů Země.

Postcrossing je projekt, který vymyslel a založil v roce 2005 portugalský student Paulo Magalhães. Jedná se o jakýsi způsob cestování, kde ale místo vás cestují pohlednice. Vy máte touto cestou možnost poznat nové lidi, kultury a zvyky z celého světa zdarma. Tedy, skoro zdarma – jediné výdaje dáte za pohled a poštovné.

Jak to všechno vlastně funguje?

Pokud vás Postrcrossing oslovil a rozhodli jste se jej vyzkoušet, musíte se nejprve zaregistrovat na stránce www.postcrossing.com. Během registrace uveďte svoji přesnou adresu včetně ze. Nakonec si vyplňte profil, kde mimo jiné můžete uvést, jaký typ pohlednic preferujete.

Nyní přichází to nejdůležitější – odeslání pohledu. Na modré liště vlevo nahoře klikněte na “Send a postcard”. Objeví se vám tam několik poznámek v angličtině. Po přečtení zaškrtněte políčko níže a klikněte na “Request address”. V systému je jakýsi pořadník, který vám vygeneruje adresu. Až dostanete adresu budoucího šťastlivce, tak vypíšete pohlednici (nezapomeňte připsat ID!) a hurá na poštu.

V této chvíli nezbývá nic jiného než čekat. Po několika dnech nebo týdnech dorazí pohlednice na své místo, příjemce zaregistruje ID do systému a díky tomu se ocitáte v pořadníku a čekáte, až bude vaše adresa někým vygenerována. Jakmile vám přijde pohlednice, nezapomeňte zaregistrovat ID do systému (na levé liště “Register a postcard”).

Z počátku můžete odeslat maximálně pět pohlednic. Váš limit se ale postupně zvyšuje s počtem odeslaných pohlednic. Jazykové bariéry se obávat nemusíte, nikdo od vás neočekává špičkovou znalost několika světových jazyků. Bohatě si vystačíte se základy angličtiny a v případě nejvyšší nouze vše jistí překladač.

Jde to i jinak

Pokud chcete vzít osud vaší budoucí pošty do svých rukou, existuje na stránkách Postcrossingu fórum, kde se můžete domluvit s uživatelem na vzájemné výměně pohlednice (tzv. direct swap). Například budete-li chtít pohlednici z Říma, domluvíte se s nějakým Římanem, vyměníte si adresy a je to. Zde se neuvádí žádné ID, jelikož v tomto případě se jedná o domluvu mezi vámi.

Je zde sice riziko, že uživatel na druhé straně bude podvodník a vy tak od něj žádnou pohlednici neobdržíte. Ovšem narazit mezi nepřeberným množstvím vášnivých “postcrosserů” na podvodníka by bylo jako najít jehlu v kupce sena.

Postrcrossing si získal už téměř půl milionu lidí z celého světa a jeho součástí se může stát skutečně každý. Přidáte se i vy?


Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit