Věděli jste, že za řádem a organizací vašeho domu nebo pracovního prostoru se kromě otravného úklidu skrývá mnohem víc? Nepořádek má negativní dopad na naše domácnosti a na ostatní aspekty našeho života. Zorganizovat si svůj denní program a udržovat v pořádku všechny věci doma iv práci nám pomůže mít mnohem více času pro sebe a vést vyrovnanější život. Dokonce i několik vědecké výzkumy potvrdily jako nás úklid a organizace mohou udělat šťastnějšími.

V roce 2010 jeden americký výzkum publikovaný v SAGE Publications potvrdil, že řád snižuje hladinu stresu a riziko deprese. Při studiu se zaměřili hlavně na ženy a ty, které měly nepořádek ve vlastní domácnosti, trpěli chronickou únavou a mírnou depresí. Navíc z krevních testů vyšlo najevo, že hladina kortizolu (hormon stresu) byla o něco vyšší než je její normální hodnota. Naopak zorganizováno a poriadkumilovné ženy, které měly čisté a uklizené domácnosti, byly mnohem klidnější a odpočaté.

Nepořádek a mnoho věcí, které se neustále kupí a povalují po okolí jsou jen další příčinou neustálého rozptylování a snížení pozornosti. A to hlavně, když se jedná o naše pracovní prostředí. Příliš mnoho věcí kolem sebe jen přetěžuje zrakovou kůru a tím pádem náš mozek má problémy se zpracováním informací. Tento výzkum byl veden a publikován vědci Fakulty psychologie v University of Illinois. Dokázali, že produktivita práce je úzce spojena s řádem. Zbavit se zbytečných věcí na pracovním stole, zorganizovat si dokumenty a desky, pomáhá zvýšit koncentraci na práci a zefektivnit vlastní výkon.

Při organizaci a úklidu vašich věcí jsou bezpochyby nezbytným pomocníkem regálové systémy, skříňky a zásuvky. Pro milovníky pořádku není nic příjemnější než když každá jejich věc má své vlastní místečko podle určité logiky. Tyto osoby jsou mnohem klidnější a produktivnější v práci iv osobním životě. Proto regály na míru jsou jejich nejoblíbenějšími pomocníky. Ale existuje i typ lidí, kteří navzdory chaosu ve svých věcech, najdou vše, co potřebují. Tak proč ne, i oni si mohou svůj organizovaný “nepořádek” odložit do zásuvek a polic, aby se tak mohly koncentrovat na každodenní povinnosti.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit