Věděli jste, že za řádem a organizací vašeho domu nebo pracovního prostoru se kromě otravného úklidu skrývá mnohem víc? Nepořádek má negativní dopad na naše domácnosti a na ostatní aspekty našeho života. Zorganizovat si svůj denní program a udržovat v pořádku všechny věci doma iv práci nám pomůže mít mnohem více času pro sebe a vést vyrovnanější život. Dokonce i několik vědecké výzkumy potvrdily jako nás úklid a organizace mohou udělat šťastnějšími.

V roce 2010 jeden americký výzkum publikovaný v SAGE Publications potvrdil, že řád snižuje hladinu stresu a riziko deprese. Při studiu se zaměřili hlavně na ženy a ty, které měly nepořádek ve vlastní domácnosti, trpěli chronickou únavou a mírnou depresí. Navíc z krevních testů vyšlo najevo, že hladina kortizolu (hormon stresu) byla o něco vyšší než je její normální hodnota. Naopak zorganizováno a poriadkumilovné ženy, které měly čisté a uklizené domácnosti, byly mnohem klidnější a odpočaté.

Nepořádek a mnoho věcí, které se neustále kupí a povalují po okolí jsou jen další příčinou neustálého rozptylování a snížení pozornosti. A to hlavně, když se jedná o naše pracovní prostředí. Příliš mnoho věcí kolem sebe jen přetěžuje zrakovou kůru a tím pádem náš mozek má problémy se zpracováním informací. Tento výzkum byl veden a publikován vědci Fakulty psychologie v University of Illinois. Dokázali, že produktivita práce je úzce spojena s řádem. Zbavit se zbytečných věcí na pracovním stole, zorganizovat si dokumenty a desky, pomáhá zvýšit koncentraci na práci a zefektivnit vlastní výkon.

Při organizaci a úklidu vašich věcí jsou bezpochyby nezbytným pomocníkem regálové systémy, skříňky a zásuvky. Pro milovníky pořádku není nic příjemnější než když každá jejich věc má své vlastní místečko podle určité logiky. Tyto osoby jsou mnohem klidnější a produktivnější v práci iv osobním životě. Proto regály na míru jsou jejich nejoblíbenějšími pomocníky. Ale existuje i typ lidí, kteří navzdory chaosu ve svých věcech, najdou vše, co potřebují. Tak proč ne, i oni si mohou svůj organizovaný “nepořádek” odložit do zásuvek a polic, aby se tak mohly koncentrovat na každodenní povinnosti.

Článek je reklamní sdělení