Kuchyňských dřezů se dnes nabízí poměrně velké množství a jeho výběr tak může být pro někoho trochu oříšek. Pomůžeme vám ujasnit si některé důležité skutečnosti, které vám s výběrem toho správného kuchyňského dřezu pomohou.

Konstrukční typ

V závislosti na velikosti vaší kuchyně a způsobu jejího užívání můžete vybírat mezi samostatnými dřezy, které se hodí do kuchyní s menší pracovní plochou nebo s myčkou na nádobí, a rozšířenými dřezy s odkapem, které jsou vhodné do kuchyní s častým mytím surovin nebo častým mytím nádobí.

 

Tvar dřezu

Jak jsme uváděli výše, do menších domácností nebo do kuchyní s myčkou nádobí se hodí jednodřezy. Kromě samostatného jednodřezu existují ve variantách s přídavnou vaničkou, s odkapem nebo s vaničkou i s odkapem dohromady. Do kuchyní s větší pracovní plochou či při častějším vytížení se pak hodí dvojdřezy, eventuálně dvojdřezy s odkapávací plochou. Rohové dřezy se instalují do rohové skříňky kuchyňské linky.

Hloubka dřezu

I pokud máte ve své kuchyni myčku na nádobí, myslete na to, že některé pánve či hrnce jsou tak velké, že se do ní jednoduše nevejdou. Hloubka dřezu by v těchto případech měla být alespoň 190 mm. Ve dřezech s hloubkou menší jak 160 mm již většinu objemnějšího nádobí umyjete stěží.

Materiál

V dnešní době se můžete nejčastěji setkat s nerezovými dřezy a granitovými dřezy, které doplňují dřezy keramické, skleněné či plastové. Každý materiál má svá specifika, my si přiblížíme dřezy granitové a nerezové.

Složení materiálu granitových dřezů

Granitové dřezy jsou na ohmat tvrdé a neporézní, zároveň ale příjemně kamenné, hedvábně jemné a designově krásné. Nejlepšími vlastnostmi disponují v současnosti granitové dřezy na bázi akrylátu, setkat se ale můžete i s polyesterovým pojivem. Ty jsou sice výrazně levnější, zároveň ale mnohem méně kvalitní. 

Tloušťka materiálu u nerezových dřezů

Kvalitní dřezy mají minimální tloušťku materiálu 0,7 mm a jsou vyrobené z chromniklové nerezové oceli, obsahující 18 % chromu a 10 % niklu. Logicky zde platí, že čím je dřez silnější, tím je odolnější proti promáčklinám, odkapová plocha je pevnější a stojánková baterie bude pevněji uchycená. 

Montáž dřezu

Při výběru dřezu se zamyslete i nad jeho montáží. V úvahu vezměte rozměr skříňky, kam se bude dřez usazovat, rozmístění vestavěných spotřebičů, rozmístění šuplíků ve skříňce a napojení na vodovodní či odpadové trubky.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit