Kuchyňských dřezů se dnes nabízí poměrně velké množství a jeho výběr tak může být pro někoho trochu oříšek. Pomůžeme vám ujasnit si některé důležité skutečnosti, které vám s výběrem toho správného kuchyňského dřezu pomohou.

Konstrukční typ

V závislosti na velikosti vaší kuchyně a způsobu jejího užívání můžete vybírat mezi samostatnými dřezy, které se hodí do kuchyní s menší pracovní plochou nebo s myčkou na nádobí, a rozšířenými dřezy s odkapem, které jsou vhodné do kuchyní s častým mytím surovin nebo častým mytím nádobí.

 

Tvar dřezu

Jak jsme uváděli výše, do menších domácností nebo do kuchyní s myčkou nádobí se hodí jednodřezy. Kromě samostatného jednodřezu existují ve variantách s přídavnou vaničkou, s odkapem nebo s vaničkou i s odkapem dohromady. Do kuchyní s větší pracovní plochou či při častějším vytížení se pak hodí dvojdřezy, eventuálně dvojdřezy s odkapávací plochou. Rohové dřezy se instalují do rohové skříňky kuchyňské linky.

Hloubka dřezu

I pokud máte ve své kuchyni myčku na nádobí, myslete na to, že některé pánve či hrnce jsou tak velké, že se do ní jednoduše nevejdou. Hloubka dřezu by v těchto případech měla být alespoň 190 mm. Ve dřezech s hloubkou menší jak 160 mm již většinu objemnějšího nádobí umyjete stěží.

Materiál

V dnešní době se můžete nejčastěji setkat s nerezovými dřezy a granitovými dřezy, které doplňují dřezy keramické, skleněné či plastové. Každý materiál má svá specifika, my si přiblížíme dřezy granitové a nerezové.

Složení materiálu granitových dřezů

Granitové dřezy jsou na ohmat tvrdé a neporézní, zároveň ale příjemně kamenné, hedvábně jemné a designově krásné. Nejlepšími vlastnostmi disponují v současnosti granitové dřezy na bázi akrylátu, setkat se ale můžete i s polyesterovým pojivem. Ty jsou sice výrazně levnější, zároveň ale mnohem méně kvalitní. 

Tloušťka materiálu u nerezových dřezů

Kvalitní dřezy mají minimální tloušťku materiálu 0,7 mm a jsou vyrobené z chromniklové nerezové oceli, obsahující 18 % chromu a 10 % niklu. Logicky zde platí, že čím je dřez silnější, tím je odolnější proti promáčklinám, odkapová plocha je pevnější a stojánková baterie bude pevněji uchycená. 

Montáž dřezu

Při výběru dřezu se zamyslete i nad jeho montáží. V úvahu vezměte rozměr skříňky, kam se bude dřez usazovat, rozmístění vestavěných spotřebičů, rozmístění šuplíků ve skříňce a napojení na vodovodní či odpadové trubky.

Článek je reklamní sdělení

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?