Když se autem nebo busem projedete Denverem, tak uvidíte velký budovy, zajímavý město, spoustu pick-upů a kanály, ze kterých se kouří jak ve filmu. Zároveň taky na každém rohu ucítíte známou vůni bylinky, která je ve spoustě státech Ameriky i Evropy zakázána. Řeč je o marihuaně, která je ve státě Colorado legalizovaná od roku 2014 a má příznivý dopad na celý stát. Můžeme se těšit na zelenou středu i u nás?

zdroj: yahoo.com

Americký stát Colorado, jako jeden z mála států USA, legalizoval užívání marihuany v roce 2013 a v platnost zákon vstoupil na počátku roku 2014. Kromě specializovaných obchodů s marihuanou jezdí teď po městě i party busy, ve kterých můžete volně kouřit jointy. Některé cestovní kanceláře už mají v nabídce i organizované víkendové výlety plné zeleného konopí.

Odpůrci marihuany před rokem 2014 předhazovali společnosti výjevy budoucnosti, ve kterých by se po legalizování konopí zvětšila kriminalita, vzrostl počet uživatelů a zvýšil by se počet případů řízení pod vlivem THC. K údivu mnoha lidí došlo k úplně opačné situaci, než skeptikové předpokládali. V Coloradu za první rok legalizace marihuany poklesla zločinnost až o 10,1 % v porovnání s předchozím rokem. V případech řízení pod vlivem má stále navrch řízení pod vlivem alkoholu, jak uvedla řada amerických institucí jako Drug Policy Alliance.

Na druhou stranu enormně vzrostla místní ekonomika. Za první polovinu roku 2014 přispěli prodejci konopného zboží do státní kasy 20 miliony dolarů, což je kolem 400 milionů korun. Za prvních sedm měsíců roku 2016 coloradský konopný průmysl vydělal 720,4 miliónu dolarů (cca 17,5 miliardy korun). Z toho 465 miliónů dolarů z rekreační marihuany a 255,4 miliónu dolarů se prodalo léčebného konopí, jak uvádí tamní úřady. Od června minulého roku si turista může navíc koupit každý den 28 gramů. Do června platil limit 7 gramů na osobu.

zdroj: travelandleisure.com

Někteří odpůrci zeleného konopí stále tvrdí, že legalizace THC povede v budoucnosti k výrazným sociálním a zdravotním problémům. Jisté je akorát to, že momentálně k ekonomickým problémům rozhodně nepřispěje.

zdroj: bostenglobe.com
zdroj: westword.com

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit