Vánoční svátky už dávno nejsou symbolem klidu a míru. Také jste od začátku adventu spěchali po práci domů, abyste celý byt stihli naleštit do blýskavé čistoty, napéct a nazdobit cukroví, nachystat vánoční výzdobu a ve volných chvilkách jste běhali po obchodech a sháněli dárky pro široké příbuzenstvo? Není divu, že se začátkem ledna cítíte jako vyždímaný citrón. Co s tím?

Organismus zvládne pouze určitou míru stresu

Když se pohádáte s partnerem nebo vás rozhodí protivná prodavačka v supermarketu, nic se neděje. V těchto případech se jedná o krátkodobý stres, který vám nijak zvlášť neublíží. Zdraví škodlivý je dlouhodobý stres, při kterém je vaše tělo v neustálém napětí.

Pokud se vám špatně spí, býváte bezdůvodně podráždění, trpíte vysokým krevním tlakem, jste neustále nemocní, třeští vám hlava z neustálých migrén nebo se vám dokonce zničehonic objevil atopický ekzém, měli byste zpozornět. Chronický stres může dokonce spustit deprese a někteří odborníci ho považují i za příčinu nárůstu počtu onkologických pacientů.

Jak se stresu bránit

V první řadě musíte zjistit, co zapříčinilo vaši situaci. Je to neustálý pracovní tlak? Máte finanční potíže? Nejste šťastní v partnerském vztahu? Pokud jste delší čas se svým životem nespokojení, hromadí se ve vás úzkost a vzniká stres. Účinným řešením v takovém případě bývá vyjet ze zajetých kolejí a získat odstup od každodenního života.

Pokud nemáte k dispozici žádné místo, kam byste mohli odjet, využijte výhodných nabídek víkendových wellness pobytů. Během pár dnů si odpočinete, užijete si příjemnou masáž a po horké sauně z vás opadne napětí. Na portálu Slevydnes.cz najdete nabídky na pobyty, kde si vás budou hýčkat. Budete mít možnost zastavit se, vydechnout si a rozhodnout se, jak dál.

Stresu je lepší předcházet

Bojovat s již vzniklým stresem je mnohem náročnější než mu předcházet. I když vám v práci hoří termíny nebo jste s partnerem na nože, měli byste si umět odpočinout a vypnout. Je jedno, jestli si rádi čtete, vyšíváte, malujete nebo vaříte.  Vše, co děláte rádi a s potěšením, vám pomůže stres odbourat.

Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb. Nemusíte se kupovat zrovna permanentku do posilovny, bohatě vám postačí přirozená aktivita, jakou je například chůze. Pokud nemáte čas vyrazit do přírody, vystupte cestou z práce z tramvaje nebo autobusu o zastávku dřív a dojděte domů pěšky.

Stres se stal součástí života mnoha lidí. Velkou část z nich přivádí až do ordinace psychiatrů, kteří jim předepíšou antidepresiva. Ta sice pomohou od následků, ale neodstraní samotnou příčinu stavu pacienta. Kromě toho mají celou řadu nepříjemných vedlejších účinků. Nenechte dojít situaci až tak daleko a řešte stres dříve.

 

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit