Je tomu už 30 let, co se na světě objevil první model tenisek Nike Air Max 1 s viditelným vzduchovým polštářkem zvaným Air. Jelikož máme toto jubilejní výročí, tak se patří dát slovo někomu, kdo je na slovo vzatý, a tím není nikdo jiný než Master of Air – DJ Wich.

Co pro tebe, jako známého fanouška Air Maxů, znamená Air Max Day? Slavíš ho nějak?

Samotnej AM den v podstatě nějak neprožívám a neslavim. Spíš jsem vždycky zvědavej, s jakym pop up AM studiem přijde Nike a jaký budou novinky během předchozího měsíce. Jinak třetim rokem ho supportuju svym hranim, letos v Tančícim domě.

Jaké boty z letošního packu tě zatím nejvíc zaujaly?

Master a Atmos.

Při tvé obrovské sbírce, máš vůbec nějaký model, který ti schází a který bys chtěl?

Nemám zas tak velkou sbírku a nemusim mít všechny boty, který se mi líběj. Do toho se pak člověk může slušně zamotat. Jinak by se mi líbily Cherrywood, Patriots a Kid Robot.

V krátkém dokumentu Masters of Air mnoho tvých kolegů vyjádřilo touhu vlastnit speciální edici Air Max 1 Albert Heijn. Jak je to s tebou? Jaký máš názor na toto collabo? Také po nich toužíš?

Neměl jsem o nich do tý doby ani páru. Kdybych je měl doma, tak se určitě nezlobim, ale pro mě zbytečnej hype, až tak se mi nelíbí.

Je o tobě známo, že spolupracuješ se společností Nike. Byl jsi i v jejich základně v Oregonu. Jak vůbec tato spolupráce vznikla a jak se ti podařilo dostat až na takovou pozici?

Díky muzice. Byl jsem osloven už v roce 2004 během natáčení desky Time is Now. Já jsem vždycky nosil tuhle značku, asi si toho všimli a hodil jsem se jim jako influencer. Přišlo to úplně přirozeně, žádnej hrot.

Jaký máš názor na futuristické modely typu Air Mag? Mělo by vznikat více jim podobných nebo by se teniskový svět měl spíše soustředit na upravování a vylepšování již zaběhlých modelů?

Back to the future 2 je jeden z mých top filmů vůbec, viděl jsem ho snad stokrát jako kluk. Kdo miluje ten film, musí milovat ty boty. Samotnej design je skvělej, ale bez filmu by ty boty neměly smysl a zůstaly by zřejmě nepochopený. Jestli by se mělo vyrábět víc podobných modelů? To si ani nemyslim. Spíš jsem zvědavej na samozavazovací technologii jako je např. u HyperAdapt, jestli se nějak rozvine do budoucna. Osobně si myslim, že to je spíš jen taková parádička a klasický tkaničky nic nepřekoná.

Jak obecně vnímáš modely z NikeLAB?

Mám rád ten koncept, ale dost z nich jsou pro mě nenositelný kousky. Nemusim moc kolaborace s extravagantními návrháři. Mám radši jednodušší modely, např. low Blazery, co vyšly nedávno.

Otázka na závěr – Nike Air Max 1 vs. Nike Air Max 90?

AM 1

Nike Air Max Day probíhá již od úterý v pražském Tančícím domě. Vše o téhle speciální události, na které se představovali i limitované nové modely, se dočteš zde!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit