Je 5. června roku 1989. Po čínském Náměstí Nebeského klidu právě jede v řadě za sebou osmnáct tanků, těsně poté, co násilím potlačili protesty za demokratizaci. V tom najednou vstoupí do cesty prvnímu tanku neznámý muž s igelitovými taškami a odmítá tank pustit dál. Tank se ho snaží objet ale bezvýznamně, člověk, co mu stojí v cestě, se jen tak vzdát nehodlá. Tento muž před tankem vůbec netuší, že tímhle činem právě vstoupil do historie.

Násilné potlačení protestů armádou

S rokem 1989 má spousta z nás spojenou sametovou revoluci. Je to pro nás důležitý rok, protože v Československu padl komunistický režim a nastala svoboda. Přesuneme se teď ale do vzdálené Číny, kde v tomhle roce začaly masivní protesty proti tamnímu tvrdému režimu.

Demonstrace a protesty začaly v Pekingu někdy v polovině dubna a trvaly bezmála šest týdnů. Postupem času se rozšířily do dalších měst a začaly i studentské stávky. Čínské vládě se začala situace vymykat z rukou. Začátek června demonstranti obsazují Náměstí Nebeského klidu a chystají se blokovat další ulice. Vláda začala jednat a v noci ze 3. na 4. června nasadila do ulic armádu. Tanky, obrněná vozidla a především vojáci mají své zbraně nabité ostrými náboji.

Počet mrtvých demonstrantů rychle roste, ale skutečná čísla nikdo nezná. Podle čínských zdrojů to bylo asi 200 až 300 obětí, ovšem podle amerických zdrojů to měl být až jeden tisíc. Některé zdroje dokonce mluví o několika tisících. Pátého května je po všem. Neuběhlo ani pár hodin po masakru a tanky projíždějí Náměstím Nebeského klidu. A právě po tomto masakru vstupuje na scénu neznámý hrdina.

Muž před tankem

Osmnáct tanků jede pomalu za sebou v řadě, když v tom první tank zastavuje a za ním všichni ostatní. Do cesty mu totiž zničehonic vešel muž, který držel v obou rukách igelitové tašky. Bez váhání se postavil přímo před vozidlo a neuhýbá ani o centimetr. Všem lidem, kteří byli svědky onoho incidentu, se tají dech.

Řidič tanku asi zjistil, že muž jen tak neodejde a snaží se ho objet. Bezvýsledně. Muž mu opět vstoupil do cesty. Po chvíli si neznámý demonstrant bere obě tašky do jedné ruky a vyleze přímo na tank, kde začne promlouvat přímo k členům posádky:

“Proč jste tady? Moje město je kvůli vám v chaosu!”

Poté muž sleze z vozidla a stoupne tanku opět do cesty. Chvíli na to neznámého muže odtahují lidi z ulice s obavou o jeho život.

Zachycení neuvěřitelného momentu odvahy. Muž před tankem.

Kdo byl neznámý hrdina?

Obrovským tajemstvím zůstává identita a osud neznámého muže. Dodnes totiž nemůže nikdo s jistotu říct, o koho se jednalo a co se s ním vlastně stalo. Pár dní po příhodě vydává jeden britský bulvár článek, kde zmiňuje jméno Wang Wej-lina. Mělo se prý jednat o devatenáctiletého studenta. Toto tvrzení bylo však několikrát zpochybněno a nakonec vyvráceno. Následovalo několik dohadů, teorií a konspirací o identitě muže. Muž zřejmě zůstat v anonymitě chtěl a tím pádem není ani dnes jeho totožnost známá.

Další utajenou věcí byl jeho osud. Byl zatčen? Byl zavražděn? Žije ještě vůbec? Opět nikdo neví. Před pár lety jiný bulvár uvedl, že muž byl vězněn 28 let a před nedávnem propuštěn. Ale opět se nejedná o stoprocentní informaci. Někdo tvrdí, že muž stále žije, někdo naopak, že byl zastřelen několik hodin po incidentu.

Největší osobnost 20. století

Fotografie “Muž před tankem” okamžitě obletěla zeměkouli. Hrdinský odpor neznámého muže byl obdivován po celém světě. V Číně byl bohužel snímek ihned zakázán a v případě jeho šíření hrozil tvrdý trest. Zajímavé je, že i když nikdo nevěděl, kdo onen muž je, obdržel mnoho ocenění. Například časopis Time ho zařadil mezi 100 nejvlivnějších osob 20. století. Slavnou fotografii můžete vidět i dnes, jako design na nejednom kusu oblečení. Zaslouženě. Muž před tankem se stal symbolem odvahy. Muž, který zastavil osmnáct tanků a riskoval přitom svůj život. Musím vám říct, že většího frajera jsem za svůj život zatím neviděl. Snad ještě žije a má se dobře. Přál bych si to.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit