Už od doby vzniku fotografie se objevují snímky, na kterých je možné vidět pozoruhodné úkazy – nejčastěji fotografie zachycují průhledné postavy lidí, kteří jsou již v reálném životě po smrti, ale i jiné výjevy. Otázka zůstává po řadu desítek let stejná, jsou tyto výjevy na fotografiích skutečné? Jsou duchové opravdu mezi námi? 

V tomto článku se objeví ty nejstarší a nejznámější fotografie duchů, nad kterými zamrazí a zůstává rozum stát. Je jen na Vás, jestli snímkům uvěříte, nebo si budete myslet, že se jedná o dokonalý podvrh. Přesvědčete se sami…

Posmrtný portrét mechanika Freddieho Jacksona (Letecká základna Daedalus, Velká Británie, 1919)

zdroj: www.reddit.com

Krátce po 1. světové válce roku 1919 ve zdejší jednotce RAF (britské královské letectvo) dochází k nehodě, při které je mladý letecký mechanik Freddie Jackson tragicky zabit vrtulí letadla. O několik dní později se koná pohřeb, krátce po pohřbu vzniká skupinová fotografie jednotky. Při vyvolání snímku je fotograf sir Victor Goddard a celá jednotka zděšena vyskytující se tváří Freddieho Jacksona.

Přízrak Abrahama Lincolna s první dámou Mary Todd Lincoln (Fotografický ateliér v Bostonu, USA, 1869)

zdroj: cs.wikipedia.org

Portrét první dámy Mery Todd Lincoln byl zhotoven v ateliéru známého spirituálního fotografa Williama H. Mumlera v roce 1969. U této fotografie je nutné říci, že se jedná o podvrh. William H. Mumler přišel na tuto techniku vícenásobné expozice náhodou, při pořizování svého autoportrétu. Své dovednosti chtěl fotograf zpeněžit, fungoval jako médium, které dokáže vyfotografovat zesnulé příbuzné. O zákazníky nebyla nouze, jelikož působil za dob americké občanské války a spousta lidí přicházela o své blízké. Za své podvody byl Mumler obviněn, skončila jeho kariéra a zemřel v chudobě.

Stín lady Dorothy Walpole v sídle Raynham Hall (Velká Británie, 1936)

zdroj: en.wikipedia.org

Fotografové Hubert C. Provand a Idre Shira měli 19. září 1936 za úkol vyfotografovat sídlo Raynham Hall pro britský časopis Country life, neměli však ani tušení, že téhož dne vyfotí jednu z nejznámějších fotografií ducha na světě. Když si Shira všimne mlhavého a vznášejícího se oblaku nad schody, Provand okamžitě fotí. Při vyvolání fotografie žasnou údivem. Prý se jedná o zdejší slavný přízrak lady Dorothy Walpole, který bloudí chodbami a hledá své děti.

Duch z točitých schodů (Námořní muzeum v Greenwich, Velká Británie, Londýn, 1966)

ghost_on_stairs_lg
zdroj: paranormal.about.com

Tento snímek byl zhotoven v roce 1966 reverendem Ralphem Hardym v britském Námořním muzeu v Greenwich. Když kněz procházel muzeem, zaujmou ho točité schody, následně vytvoří snímek a po vyvolání vidí průzračnou bytost v bílém plášti, která šplhá po schodišti a oběma rukama se drží zábradlí. Experti ze společnosti Kodak, kteří zkoumali fotografii tvrdí, že s ním nebylo nijak manipulováno.

Žena na zadním sedadle auta (Velká Británie, 1959)

zdroj: www.ghostsatthespa.com

Fotografie byla vyfocena na místě, kde se duchové očekávají nejčastěji – na hřbitově. Fotku pořídila Mabel Chinnery. když jeli položit květiny na hrob své zesnulé matky. Před odjezdem Mabel pořídí fotografii svého muže, který sedí sám v autě. Když je film vyvolán, pár na fotce uvidí postavu v černých brýlích. Mabel Chinnery v ní pozná svoji matku – ženu, které byli položit květiny na hrob. Fotografové, kteří snímek zkoumali, se shodli, že nevznikl odrazem ani dvojitou expozicí.

Mnich v kostele v Newby (Velká Británie, Newby, 1963)

Ghost-at-the-church-altar_-_Copy
zdroj: creepypasta.wikia.com

Roku 1963 vzniká podivuhodná fotografie, kterou vytváří reverend K. F. Lord, kněz z kostela v městečku Newby ve Velké Británii. Chtěl prý vyfotografovat kostelní oltář, když fotografii vyvolá, uvidí na ní zamlženou postavu v černém plášti s bílou maskou na obličeji. Postava připomíná přízrak mnicha. U některých typů lidí se dá pokus o zfalšování spirituální fotografie vcelku chápat, ale že by se o to snad pokusil ctihodný kněz?

Sedící duch sira Stephena Cottona (Sídlo Combermere v Chesire ve Velké Británii, 1891)

zdroj: newsfromthespiritworld.com

Mladá dáma Sybell Corbet roku 1891 přijíždí ke známým do jejich sídla Combermere v anglickém hrabství Cheshire. Návštěvu však zkazí nehoda, která končí smrtí majitele panství Stephena Cottona. Za pět dní se koná pohřeb, kterého se účastní celá domácnost, Sybell chce využít příležitosti, kdy je dům prázdný a vyfotografovat knihovnu. Nastaví expozici fotoaparátu na jednu hodinu a odjede na pohřeb. Když fotografii vyvolala, ve svém oblíbeném křesle seděl již zesnulý majitel sir Cotton.

Přeběhl Vám při čtení textu a prohlížení fotografií mráz po zádech stejně tak jako nám?
Nezapomeňte článek sdílet mezi své přátele!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit