Cestujete rádi trochu dále než jen na Šumavu nebo do Vídně na vánoční trhy? Pokud se během zimy chystáte na pár týdnů ohřát do exotických destinací v jihovýchodní Asii, Oceánii, ale třeba i ve Středomoří, máme pro vás jeden žhavý tip.

Není nic horšího, než když při výdeji zavazadel zjistíte, že je váš kufr rozříznutý nebo má zničený zip. V souvislosti s nárůstem terorismu mají bezpečnostní služby na letištích za povinnost kontrolovat všechna podezřelá zavazadla. A nikdy nevíte, jestli při vaší příští cestě se tím podezřelým kouskem nestane právě váš kufr. Aby nemusela ochranka zničit zip se zámkem, nebo kufr přímo rozříznout, existuje zámek se znakem červeného diamantu, takzvaný TSA (Transportation Security Administration) zámek. Ten ochrání váš kufr během bezpečnostní kontroly. Na rozdíl od běžných zámků ho totiž mohou bezpečnostní pracovníci otevřít bez toho, že by jej zničili nebo poškodili.

“Cestujícím doporučujeme, aby vyšli vstříc bezpečnostním požadavkům, které je mají chránit, a nepoužívali při zabezpečení svých zavazadel obyčejné integrované zámky. Jelikož jsou součástí kufrů, může během jejich otevření dojít k poškození zavazadla. Naopak doporučujeme využívat TSA zámky označené znakem červeného diamantu, které lze otevřít bezpečnostním klíčem,” radí Marika Janoušková, tisková mluvčí Letiště Praha.

“Diamantová” novinka je pro vás běžný visací zámek s kódem. Zato pro bezpečnostní kontroly na světových letištích je to velký rozdíl. “Váš kufr bez problému odemknou a znovu zamknou. O proběhlé kontrole najdete v zavazadle protokol, ale zvenku to na kufru vidět nebude. Žádný zničený zip, ani zámek,” říká bezpečností expert společnosti Assa Abloy Antonín Terš. TSA by si podle něj určitě měl pořídit každý, kdo se chystá letět z Prahy, protože Letiště Václava Havla se k této bezpečnostní iniciativě připojilo. Určitě si jej opatřete také pro let do USA, Velké Británie, Nového Zélandu, Nizozemska, Německa, Rakouska, Belgie, Švýcarska či japonského Tokia. Celkově jej uplatníte na 450 letištích po celém světě.

Visací zámky TSA stojí od 150 do zhruba 400 korun, což je ve srovnání s cenou kufru či dobré cestovní tašky drobnost. A pokud ho chcete barevně sladit s vaším zavazadlem, tak značka Yale nabízí TSA v klasické černé a stříbrné barvě, ale také v červené, zelené či žluté verzi za 254 Kč. Koupit se dají i kufry, které zámek TSA mají v sobě rovnou zabudovaný.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit