Max Andrews. 37 letý hudebník, který pochází z americké Louisiany. Vyrůstal na několika místech a zná Spojené státy americké od Los Angeles po New York. Max se přestěhoval do České republiky se svojí bývalou manželkou a rozhodl se zde tvořit. Jeho alba s názvy Sun Sets nebo nejnovější Drive jsou k nalezení na Bandcampu nebo Spotify.

Kde ses narodil a jak ses dostal do České republiky?

Narodil jsem se v New Orleans, ve státě Louisiana. Vyrůstal jsem ve Státech, kde jsem také potkal svoji bývalou manželku, se kterou jsme se sem rozhodli přestěhovat. Potom, co jsme se rozešli, tak jsem nikdy ani nepřemýšlel nad tím, že bych se vrátil zpátky. Líbí se mi tu. Rád tu žiji.

Co tě dostalo k hudbě?

Vlastně jsem začal docela pozdě. Vyrostl jsem na hip hopu a hrál jsem basketbal. Když mi bylo nějak okolo 15 let, kluk z mého týmu, který byl také mým nejlepším kamarádem, hrál na kytaru. Všiml jsem si, jak měl všechny holky, všechny mu věnovaly pozornost a to je asi ten moment, kdy jsem sáhl na kytaru.

Kdo tě inspiruje v životě?

Abych řekl pravdu, když pominu hudební vzory, nemám přímo životní inspiraci. Moje inspirace se mění měsíc od měsíce a záleží, co mne zrovna zajímá.

Kdo je tvůj oblíbený hudebník nebo kapela?

To se zrovna taky mění. Během let. Ale jak stárnu, stále více cením Toma Waitse, Nicka Cavea a vždycky jsem miloval Neila Younga, od začátku své hudební kariéry k němu vzhlížím. Jinak aktuálně je tu zpěvák z New Yorku, Kevin Morby, jeho hudba se mi velmi líbí.

Jak tvoříš písničky? Jaký je proces?

Obvykle slyším melodii, takže vznikne hudba a pak slova v podstatě zaplní ty mezery a tak to vzniká.

Co bys mi řekl o své poslední tvorbě, EP Drive?

Drive bylo vytvořeno s jedním z mých nejlepších kamarádů. Vlastně je to takový můj mentor. Když jsem začal s hudbou, hrál jsem s ním v kapele a on mě naučil, jak dělat hudbu, jak hrát, vlastně je dokonce mladší než já. Kapela se po nějaké době rozpadla, ale my jsme zůstali přáteli. Začali jsme spolu znovu tvořit a já měl čas jet tohle léto do jeho studia v Kentucky. Vymysleli jsme si strašně stupidní pravidlo, ale oba jsme s tím souhlasili. Dohodli jsme se, že celý Drive uděláme na místě, v Kentucky, během čtyř dní. Bez jakýchkoliv příprav. Hudby, textů, čehokoliv. Nakonec jsme udělali asi sedm písní, ale abych řekl pravdu, jenom pět z nich té desce sedlo.

Jaký je tvůj sen? Kam se chceš s hudbou dostat?

Upřímně? Myslím, že žádný není. Nebo můžu říct, že si ho už plním. Když jsem byl mladší, měl jsem velké hudební ambice, ale čím jsem starší, tím víc chci prostě jen hrát. Jediný sen je asi udělat další desku, další kus hudby. Všechno další už je jen taková třešnička na dortu. Rád bych asi jel tour po Evropě, ale nedá se uplně říct, že by to byl sen.

Jakou radu bys dal začínajícím hudebníkům?

Fuck the talent! (smích) Ne, já nevím. Nedávno jsem poslouchal nějaký rozhovor a jeden z těch lidí říkal, jak moc si přeje, aby uměl hrát a když byl malý, bylo mu řečeno, že není dost dobrý. Myslím si, že hudba je jediná věc na světě, kde ostatní rozhodnou, jestli máš talent, jestli budeš hrát, když jsi malý, když ti je třeba 5. Například, když tobě bylo 5, nikdo ti neřekl, že tvoje psaní není dost dobré, že nebudeš žurnalistkou nebo spisovatelkou.  Lego. Když jako malý postavíš něco strašného z Lega, rodiče ti neřeknou, že nebudeš architektem. U hudby je to jinak.

Mám poslední otázku. Těšíš se na koncert, který máš dneska?

Strašně, strašně moc! Možná se trošku bojím, kolik lidí se objeví, protože jsou svátky, ale myslím si, že to bude super.

Maxova hudba stojí za poslechnutí a můžete se na jeho koncerty přijít podívat třeba 11. ledna na Náplavku v Hradci Králové nebo 19. ledna do kavárny Dobrý kafe v Pardubicích.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit