Mike je známý především svými videi na YouTube, kde na svém kanále, který má dvě stě tisíc sledujících, zveřejňuje videa cílená převážně proti obecní (městské) policii. Jak tento marketingový tah funguje, jaké další projekty má, jaký je jeho názor na pražské taxi a mnoho dalšího čtěte v rozhovoru.

foto: Robin Skotnicki

Jsi známý tím, že jdeš proti městské policii, na čemž sis založil své podnikání. Jak tě to napadlo?

To jsem nevymyslel já, ale můj kolega. Byl jsem v prvopočátku pouze jeden z mnoha klientů, kteří tomuto produktu dali šanci. Dělám marketing – vymyslel jsem tomu reklamní stránku. O tu právní se vůbec nestarám, protože nejsem advokát a nerozumím tomu, na to máme lidi. Společnost máme rozdělenou 50/50.

Na YouTube je spousta videí, co ukazují, že vaše pojištění nefunguje.

To máš asi stejně tak, jako každý jakýkoliv oblíbený obchod, kde nakupuješ třeba elektroniku. Když si dáš do Googlu třeba “Alza zkušenosti”, víš, co ti vyjede? Samé špatné zkušenosti. Přitom já tam nakupuji pět let a nemám s tím ani jeden problém. Se zbožím, s reklamacemi… Ani jeden problém. Předpokládám, že máš stejnou zkušenost. Každá firma má hodnocení dobrá a špatná. Druhá věc je, že nějaké věci, co jsou na internetu, absolutně nejsou pravda. Jednou jsem viděl v diskuzi, kde nějaký člověk psal o tom, jak jsme mu prohráli případ, tak jsem zavolal na správní orgán, řekl jsem si jim o spisovou značku a číslo jednací a oni mi řekli, že tam nic takového nemají. Když si to vezmeš logicky… jde ti o řidičák, tak ti ho buď vezmou, nebo přijdeš za námi a nevezmou ti ho. Jsme jediní, kdo to tu dělá na takovéto úrovni a s takovýmto týmem.

Není arogance a urážení policie při spáchání přestupků jen chabý marketingový tah i přesto, že ti to přineslo značnou pozornost?

Ne, pokud si to ten člověk zaslouží, tak to dostane. A není to vůči policii státní, ale jen vůči té obecní, tedy strážníkům. Pozornost to docela poutá, kanál MikeJePan na YouTube má měsíčně sledovanost 2-6 milionů – dle období a podle toho, kolik videí vydám.

Breikvik taky postřílel přes sedmdesát dětí jen proto, aby dostal prostor říci svůj názor na svět, což se mu bezpochyby splnilo.

No jistě. Také má právo na obhajobu. Stejně jako úplně každý obyvatel této planety.

foto: Robin Skotnicki

Proč obhajuješ něco, co se z prostoty věci dělat nemá?

Jako co třeba?

Ježdění na červenou, ježdění se zapnutými modrými majáky, parkování, kde je to zakázané, a podobně.

Pokud správní orgán nedokáže, že jsi jel na červenou, tak jsi tam přece na červenou nejel. Jde o to zpochybnit jim důkaz jako takový a nebo jejich samotné tvrzení. Další věcí je, že máš třeba přestupek za to, že nepředložíš řidičský průkaz. Přestupek ale nespočívá v tom, že ho nemáš u sebe, ale v tom, že ho nepředložíš. Oni v 90 % případů napíšou do úředního záznamu, že jsi ho neměl u sebe, což ale není pravda, ty jsi jej jen nepředložil…

“Neříkáme, že jsme náhrada za řidičský průkaz.”

K čemu jsou tedy pravidla silničního provozu? Nebylo by tedy lepší, kdyby se zrušila a každý si jezdil, jak se mu zachce?

My ale neříkáme, že jsme náhrada za řidičský průkaz, nebo “Kupte si naše pojištění a jezděte si jak chcete.” Pomáháme ve chvíli, kdy je to potřeba – když náhodou překročíš rychlost, náhodou ti nebude svítit světlo, nebo budeš třeba pospíchat na oběd a použiješ modrý maják.

Ty to tak ale prezentuješ.

Jedna věc je, že to tak je skutečně prezentované formou reklamní kampaně, ale já ukazuji jen ten extrém, to, jak se jezdit dá a co vše dokážeme obhájit. To ale neznamená, že tu každý bude mít policejní auto, jezdit na červenou a tak. Samosebou, když takhle jezdit budou, tak my jim to obhájit musíme.

Jak bys třeba obhájil, že tě zaznamená kamera umístěná na semaforu při jízdě na červenou?

Dá se to zpochybnit odleskem světla. Navíc na většině semaforů taková kamera není. Zrovna tohle je docela jednoduchý.


foto: Robin Skotnicki

MIKE PÁN (dříve Mikael Oganesjan), na internetu známý pod přezdívkou MikeJePán – tomuto podnikateli se na sociálních sítích dostává hodně pozornosti, především díky videím zamířeným proti obecní policii. Videa, ve kterých se nešetří nadávkami vznikají jako marketingová kampaň pro web pojisteninapokuty.cz a sklízejí statisíce zhlédnutí.


Co je pro tebe už hranice toho, co bys neudělal?

Tak snažím se nejezdit pod vlivem alkoholu, drogy neberu, tak vám nebudu říkat, že se snažím jezdit nezfetovaný. Určitě bych asi také nikdy neodjel od dopravní nehody, ačkoliv se to dá poměrně jednoduše obhájit.

“Když bude strážník arogantní, budu arogantní i já.”

Kdy ses nejvíce bál, že jsi za tu hranici zašel? Kdy sis říkal, že tohle jsi už přehnal?

Bylo jedno video, kdy jsem byl na Staromáku s pivem a nadával měšťákovi do kokota. Když jsem se na to zpětně koukal, tak jsem si opravdu říkal, že tohle už možná bylo moc. Nic se ale neděje. Pokud mi dají nějakou pokutu, tak ji prostě zaplatíme a život jde dál.

Co bys tedy na YouTube už nezveřejnil?

Já na YouTube dávám úplně vše, co natočím. Samosebou tam nebudu dávat videa z kontrol, která jsou ve stylu “Á dobrý den, to jste vy, tak šťastnou cestu.”

Co je pro tebe hranice při komunikaci se strážníky?

Je mi to úplně jedno, můžu mu nadávat do čehokoliv. Budu mu říkat tak, jak to sám uznám za vhodné. Pokud budu v tu chvíli hodně nasranej, tak mu budu nadávat, pokud ne, tak mu nadávat nebudu. Záleží, co mi ten strážník udělá. Když bude arogantní, budu arogantní i já. V případě, že to bude strážník, co prostě přijde, řekne, že nechce dělat problémy, ať mu jenom dám občanku a on si to opíše, tak mu prostě řeknu: “Pohoda.” A nebudu si to ani natáčet.

Nedávno jsi založil nový projekt antiEET.cz. Můžeme očekávat podobnou kampaň, jak tomu bylo u pojištění na pokuty?

U antiEET.cz je ta mediální kampaň postavená trochu jinak. Lidé, co to potřebují, o tom produktu ví. Široká veřejnost o antiEET.cz vědět nemusí, proto na ně necílíme. Je nám k ničemu, když nějaký zaměstnanec banky bude o antiEET.cz vědět.

Trochu změníme téma. Vím, že se moc nemusíš s Jankem Rubešem.

Já se nemusím s nikým, kdo bere drogy. 🙂

Asi víš, že se zabývá tím, že odhaluje podvodné taxikáře, kteří jsou schopni částku, co mají klienti zaplatit, navýšit i o více než dvě stě procent.

To není pravda, ta částka je pokaždé předem domluvená, on pouze vytváří lživý a manipulativní pořad pro hloupé lidi.

Na videích je ale vidět, že u všech rozhodně není.

Ne, ta částka byla domluvena pokaždé.

Takže je v pořádku naúčtovat za kilometr čtyři sta korun?

Samosebou, pokud s tím ten člověk souhlasí, tak proč ne? Říká ti někdo, že si máš jít koupit brambory do Tesca za 10 korun, nebo na farmářský trh za 90? To ti přece nikdo nediktuje. Ty na ten farmářský trh můžeš přijít a prodavači říct, ať ti to dá za 85 korun místo 90 a je to v pořádku – dáš mu smluvených 85 korun, on ti dá brambory… Je to prostě smluvní obchod. Pokud je to předem domluvené, tak ti nebude nějaká slovenská lhářka z magistrátu kecat do toho, za kolik máš jezdit, ne?

A tohle tedy obhajuješ taky?

Úplně s klidem, tam není co řešit, v rámci PojisteniNaPokuty.cz máme tarif TAXI, ve kterém všechna tato porušení obhajujeme.

Dobrá, můžeme si hned teď pustit video, kde je jasně vidět, že ta částka předem domluvená nebyla. Cizinci dostali mikrofony a skryté kamery, sedli do taxi a žádné domlouvaní vidět ani slyšet nebylo.

To je jedno, my to obhájíme tak jako tak. Co se týče jízd, tak si myslím, že jsou prostě domluvené předem a nevidím v tom problém. Naopak tohle, když dáte do rozhovoru, bude jenom dobrý. Všichni čtenáři, co si (i přes všechna videa od Janka Rubeše, pozn. red.) stále myslí, že taxikáři v Pařížské ulici, na Václaváku a podobně jsou podvodní, mohou 7. března přijít na Ovocný trh. Bude se zde, tuším, od půl desáté konat soud ve věci taxikářů právě z Pařížské, Staromáku a tak dále, kteří byli zatčeni. Sami se pak můžete přesvědčit, že podvodníci jsou lidi z magistrátu a ne taxikáři. Magistrátní úředník pan Dedera na soudu totiž naposledy vypověděl naprostá hovna, která si protiřečila s tím, co předtím vypověděl na Policii, že si tam z něj dělali prdel i advokáti. Říkali mu třeba, že je rudý, ať se jde napít a podobně. Jen ať se všichni přijdou podívat a neposlouchají jen nějakého narkomana z internetu.

Někde jsi psal, že Adriana Krnáčová lže, v čem ta lež spočívá?

Například řekla našemu feťákovi do pořadu, že určité osoby dluží magistrátu milionové částky. Nechal jsem si tedy vyjet opravdový dluh a zjistil jsem, že dluh byl v řádu desetitisíců a byl uhrazen – přikládám důkaz (zde). Dále nedávno v nějakém otevřeném dopise uvedla: “V této souvislosti vás mohu ubezpečit, že vnitřní kontrolní systém na oddělení taxislužby funguje velice dobře, o čemž svědčí skutečnost, že ještě před tím, než došlo k zásahu Policie ČR ve věci organizované skupiny taxikářů specializujících se na okrádání zahraničních cestujících a byly o něm zveřejněny informace, bylo protiprávní jednání kontrolního pracovníka odhaleno samotnými pracovníky tohoto oddělení, což jednoznačně svědčí o správně fungujícím vnitřním kontrolním systému. Bezprostředně po odhalení protiprávního jednání byl s dotyčným pracovníkem rozvázán pracovní poměr.”

No jo, jenomže vše zatím nasvědčuje tomu, že Magistrát Hlavního města Prahy možná zjistil věc uplácení Bc. Luďka Šmejkala – osobou, která je nyní obviněná z přijetí úplatku a zneužití pravomoci – ale tuto skutečnost zapomněl oznámit Policii ČR, což je také trestný čin. Zatím vše ale nasvědčuje tomu, že pana Bc. Šmejkala se snažili prostě a jednoduše zbavit. Vnitřní systém MHMP absolutně nefunguje a o údajném uplácení úředníka se dozvěděli od taxikáře, kterému šlo o krk a snažil se takto zachránit. Tuto věc více rozvedu ve svém připravovaném videu na YouTube.

Střídáš holky?

Ne, ony si střídají mě a využívají můj byt jako hotel na jednu noc, kde dostanou bonus ve formě 27 centimetrů lásky… 🙂

Hodně lidem přijdeš arogantní, to ti nevadí?

Tak ať, to je jenom dobře, je to prostě reklama. Všichni lidi potom chtějí vidět video se mnou. Udělejte potom rozhovor třeba s Jankem Rubešem, ten vám tam určitě nepřijde.

Ten jsme už udělali a vše bylo bez problémů.

Doufám, že vám vyprávěl něco hezkého, třeba to, jak na Florenci bere drogy.

Co ti z tvých příjmů nejvíce vynáší?

Rozhodně pojišťovna. Kolekce oblečení je záležitost krátkodobá, to jsem nakopl svým songem „POHODA” asi tři měsíce zpátky. Z YouTube mi od léta do prosince chodilo měsíčně přes 50 tisíc, to můžu s klidem říct. V prosinci mi přišlo kolem 170 tisíc a od ledna už nemůžu říct kolik, protože mám novou smlouvu. Ale nejvíce mi vynáší rozhodně pojišťovna, ta mě živí už i nějakou delší dobu a YouTube mám teprve od ledna minulého roku – respektive příjem to začalo tvořit o trošičku později.

Přestěhoval ses na Prahu 5, jaké máš zkušenosti s obecní policí tady?

Nemám s nimi žádný problém. Byl jsem tu jen jednou zaplatit pokutu, ale když jsme přišli, tak ani peníze nechtěli, tak jsme se na to pak vykašlali, to bylo vše. Nedávají tu ani botičky, ani tě neodtáhnou. Maximálně ti dají lísteček za stěrač a o tom video moc nenatočíš. Vždy, když jedu kolem nákupního centra po chodníku, tak tam sice stojí, ale vyřeší to jen domluvou.

Kde jsi dnes zaparkoval?

Na chodníku přes ulici. Nikdo tam nebyl, tak jsem to tam dal. Když jsem tu byl poprvé, začal jsem tam parkovat, a od té doby tam parkují úplně všichni, takže jsem opět udal trend. 😀

foto: Robin Skotnicki

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit