Potřetí, a podle ohlasů rozhodně ne naposledy, zavítala do Prahy po dvou letech Lindsey Stirling. Na svém posledním koncertě v Praze, který proběhl ve Žlutých lázních, přislíbila, že se do Čech brzy vrátí. To také splnila a v rámci tour s novou deskou naplánovala koncert na termín 1. března. Ten byl ale ihned vyprodán, a proto se díky enormnímu zájmu pořadatelé rozhodli ještě jeden koncert přidat.

Vzpomínáte si ještě na rok 2002 a přelomový hit Destiny od Vanessy Mae? Nemusíte být zrovna obdivovatelem klasiků jako je Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Josef Suk nebo Antonín Dvořák. V elektronickém podání houslí zjistíte, že i tato hudba má své kouzlo a neuvěřitelnou sílu. Stejného názoru jsou i fanoušci, kterých má Lindsey nespočet. Tato multitalentovaná žena v září oslavila kulaté narozeniny a nebýt americké talentové soutěže v roce 2012, možná by ji svět vůbec neznal. Na YouTube mají její videa více než miliardu zhlédnutí, což ocenil i časopis Forbes, který interpretku zařadil na čtvrté místo nejlepších YouTube umělců a učinil ji tak nejlépe hodnocenou ženou.

Lindsey při své třetí návštěvě Prahy představila nejnovější studiové album Brave Enough z roku 2016. Deska je o poznání dospělejší, emotivnější a najdeme na ní i méně dubstepových kousků, na které jsme u Lindsey zvyklí.

Nevyužitý prostor

Přidaný úterní koncert 28. 2. nebyl vyprodaný. Lístky bylo možné zakoupit i na místě. Bohužel se počtu návštěvníků přizpůsobil také prostor Fora a nebyl zpřístupněn druhý balkon. To by určitě uvítalo mnoho příchozích, kteří přes neodbytné mobilní telefony publika, kterými někteří zaznamenávali každou píseň, z koncertu moc neviděli. A že bylo na co se dívat!

Působivá atmosféra 

Celý večer se i přes tyto drobné nedostatky nesl ve znamení skvělé a emotivní atmosféry, ke které dopomohla nejen hudba, ale i doprovodné slovo a motivační proslovy. Několik slz ukáplo i samotné Lindsey, když mluvila o nedávné smrti svého otce a člena kapely, se kterým složila píseň Those Days. Písně z nového alba v sobě proto nesou jisté poselství: “Moc bych si přála, aby lidé měli dostatek odvahy a dělali to, po čem v životě touží.”

Velká show

Hned v úvodu se povedl šalamounský joke, kdy za pološera vstoupila na pódium tanečnice hrající na housle skladbu The Phoenix. Publikum samozřejmě předpokládalo, že je to Lindsey, a proto začalo hlasitě tleskat. V průběhu Lindsey všem přítomným ukázala, že je nejenom vynikající houslistkou, tanečnicí a zpěvačkou, ale v neposlední řadě také dobrou herečkou. V předtočeném videu skvělým gagem uvedla sérii filmových písní (Rocky – Eye of the Tiger, Harry Potter, Piráti z Karibiku a dětskou ukolébavku Twinkle Twinkle Little Star). Společně s bubeníkem a klávesákem se v posedu na zemi doprovázeli na miniatury svých hudebních nástrojů, což publikum úplně odzbrojilo a sálem se tak nesly nekonečné záchvaty smíchu. Lindsey za neustálého hraní zvládala hbitě a přesně své choreografie obsahující skoky, otočky, hluboké záklony, švihy s velkým rozsahy a spousty dalších prvků, na které jsme zvyklí. Na podiu vystupovala společně se čtyřmi vynikajícími tanečnicemi. Místy připomínaly některé pasáže propracovaných choreografií vystoupení Lord of the Dance. Chvílemi jste nevěděli, jestli jste pořád ještě na koncertě Lindsey Stirling nebo na kouzelnické show Davida Copperfielda. Během písně Hold My Heart se Lindsey nebála podrobit kouskům, jako je přepůlení nebo objevení se na scéně v průhledné truhle.

Scéna

Dvoupatrové pyramidové podium se schody umožnilo lepší viditelnost a pestrost propracovaných choreografií. Lindsey se dokázala neskutečně rychle přemístit nahoru a již z půlky schodů pak často skákala. Velkým překvapením byla písnička Mirage – při které Lindsey nasedla na miniaturní sedátko, které s ní “levitovalo”. Pro oko diváka se také hezky vyjímaly červené vějíře tanečnic, které dotvořily orientální atmosféru.

Efekty

Vystoupení ještě více podtrhly světelné efekty a projekce. Pokud by to stále bylo málo, skvělá vystoupení tanečnic, gagy a proslavené klipy na pozadí mohlo doplnit vše, co by náročnému diváku případně chybělo. Hudebnice vystřídala za celý koncert celkem 6 kostýmů a několikero houslí. Nadšeně tleskající publikum se po krátké pauze dočkalo i přídavku, kdy zazněla nejznámější Roundtable Rival společně s Don’t Let This Feeling Fade. Lindsey i tanečnice předvedly neskutečný výkon a v oblečení s neonovými barvami rozjely např. skvělý stepařský battle s bubeníkem. Po tomto výživném přídavku po 90 minutách všichni vystupující opustili podium již definitivně. Přídavek byl skvělou tečkou a zanechala ještě dlouho znějící ozvěnu ve všech divácích.

Doufáme, že jste si některý z koncertů nenechali ujít ani vy. Jak se vám líbil nám můžete napsat do komentářů.

foto: Zuzana Mihaliková

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit