Full HD při 30 fps, vodotěsnost do 30 m a spousta příslušenství, takto vybavená se u nás v redakci objevila nová akční kamera značky LAMAX Electronics s názvem LAMAX ACTION X7 Mira. Výrobce se na českém trhu již etabloval a X7 Mira je nástupce velmi úspěšné kamery LAMAX ACTION X6. A co na novinku říkáme?

LAMAX Electronics se specializuje na kamery spíše nižší a nižší střední třídy. Zástupcem této kategorie je i nová X7 Mira, která nahrazuje předchozí model s označením X6. Přestože se parametry na první pohled od svého staršího sourozence příliš neliší, v testu jsme si mohli potvrdit, že mezigenerační skok nejen v kvalitě záznamu je více než znatelný. Ale popořádku.

DSCN1518

BALENÍ

Kamera k nám přišla v kompletním balení a krabice je, jak už jsme si u tohoto výrobce zvykli, designově velmi zdařilá. V balení jsme, kromě samotné kamery a kabelů pro nabíjení či připojení k počítači, nalezli i vodotěsný obal a celou sadu příslušenství. Kromě různých držáků na helmu nebo řidítka je součástí sady například utěrka na displej a čočku, která se nám osvědčila a stejně jako v případě ACTION X6 i baterie navíc, i když pouze s kapacitou 900 mAh. Vzhledem k námi  naměřené výdrži okolo hodiny a půl na jednu baterii jsme ovšem spokojeni. Součástí balení je i podrobný multijazyčný manuál, kde nechybí ani čeština.

DSCN1513

FUNKČNÍ VÝBAVA

Co se týče funkční výbavy, zaznamenali jsme oproti ACTION X6 několik zajímavých vylepšení, které zvyšují univerzálnost kamery. Kromě cyklického natáčení, které má i odcházející model, se X7 Mira může pochlubit G-senzorem, zamykáním souborů, parkovacím módem i detekcí pohybu. Akční kameru lze tedy v případě potřeby využít i jako plnohodnotnou autokameru. Ocenili jsme však i další možnosti využití, například jako webovou kameru. Vše fungovalo velmi jednoduše a intuitivně. Po připojení do počítače se nás X7 Mira zeptala, zda se chceme připojit jako Webcam. Kamera přenáší obraz rovnou do počítače.

DSCN1516_1

JAK NATÁČÍ?

A nyní k tomu nejdůležitějšímu. Jak LAMAX ACTION X7 Mira natáčí? A odpovědět můžeme jednoduše. Velmi dobře! Mezigenerační skok mezi ACTION X6 a X7 Mira je nejvíce vidět právě v kvalitě záznamu. Výrobce zapracoval jak na hardwarové výbavě, tak na postprocessingu a výsledkem je záznam, za který by se nemusely stydět ani kamery o třídu výše. Samozřejmě se drobným přehmatům nevyhla ani LAMAXka. Výpočet expozice je trochu pomalejší, takže například přechod ze stínu do světla generuje přesvětlená místa, dokud se kamera se změnou nevyrovná. To je ovšem problém i podstatně dražších kamer. K ostrosti, barevnosti a vykreslení objektů ovšem nemáme v této kategorii připomínek.

DSCN1508

OVLÁDÁNÍ

Ještě se vrátíme k ovládání. Jednou z důležitých vlastností pro bezproblémové použití jakékoliv elektroniky je snadná obsluha. U kamer to platí dvojnásob. Jak už jsme se zmínili výše, X7 Mira nás v této disciplíně určitě přesvědčila. Přestože univerzálnost obecně nepřeje jednoduchosti, kamera se jednoduše a intuitivně ovládá v každém režimu. Zapnutí i vypnutí kamery provází zvukový signál, takže máte vždy jistotu v jakém stavu se kamera nachází. Vynikající službu nám prokázala možnost ovládat kameru pomocí chytrého telefonu. Na Google Play jsme si stáhli aplikaci, jednoduše nainstalovali a spárovali kameru s mobilním telefonem. Přes smartphone lze kameru zapínat, vypínat, spouštět nahrávání i přehrávat natočené záznamy v telefonu. Vše opět fungovalo bez připomínek. Umíme si představit, že v situacích, kdy máte kameru připnutou například na helmě, se může jednat o neocenitelného pomocníka.

DSCN1505

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

Máme-li kameru zhodnotit, musíme být spokojeni. Mluvit v superlativech by bylo určitě přehnané, nicméně X7 Mira nás přesvědčila, že v cenové kategorii okolo 3000 Kč bude hledat soupeře velmi těžko. Velké množství příslušenství se naučila dodávat i některá konkurence (i když bez baterie navíc), ale kvalitou záznamu je LAMAXka na vrcholu. Funkční výbava, tedy univerzálnost je mezi akčními kamerami bezprecedentní. Nebýt drobných zaváhání hlavně ve výpočtu expozice a nižší kapacitě baterie, nebylo by v této třídě akčních kamer o čem přemýšlet. I tak považujeme LAMAX ACTION X7 Mira za výbornou volbu a můžeme ji směle doporučit. A ještě jednu drobnost na závěr, kterou považujeme za důležitou. Výrobce si nejen dává práci s pečlivou lokalizací, ale poučil se, jak se zdá, z nedostatků předešlého modelu a zapracoval na vývoji. To svědčí mimo jiné o tom, že to výrobce myslí s akčními kamerami vážně. A to je určitě dobrá zpráva.

Snímek obrazovky 2015-11-05 v 18.32.37

Pro více informací přejděte na tento odkaz.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit