Thriller z prostředí nehostinné Aljašky. Dvě mladé ženy, které se ztratily v rozmezí tří let. Mají tyto případy něco společného? Pomoc je na míle daleko. Nezbývá nic jiného, než čelit vlastnímu strachu, nehostinné krajině a té zrůdě.
- Název: La Loba
- Autor: Alan Russell
- Překladatel:Karolína Ryvolová
- Nakladatelství: Kniha Zlín
- Vydání: 2016
- Počet stran: 367
Aljaška, prostředí, kde se příběh odehrává je jedním z amerických států s nejnižší hustotou zalidnění. Oblast, ve které se snoubí čistota přírody s extrémní izolovaností. Není to úplně idilické místo pro setkání. Přesto to neodradí naše hlavní hrdiny. Greg Martin se svou ženou Elese Martinovou si sem přijíždí užívat líbánky. Elese po několika dnech beze stopy zmizí. Vyšetřovatel celé události, seržant Hamilton, vidí v Gregovi hlavního podezřelého. O tři roky později ve stejnou dobu zmizí snoubenka bohatého politika Terrence Donnellyho Nina Granvilleová. Jejich vztah je velmi medializován, proto Niny zmizení neunikne pozornosti žádného Američana. Seržant Hamilton a Greg mezi oběma případy vidí jasnou spojitost a začínají pátrat.
Nina se probírá v autě a matně si vybavuje poslední vzpomínky na to, kde je a co se jí stalo. Vězením se pro ní na dlouhý čas stává chýše uprostřed aljašské divočiny. Skoncovat se životem nebo zmobilizovat poslední zbytky sil a uprchnou? A jak? Vydaná napospas daleko od civilizace vlkům, nástrahám přírody, svému únosci, ale také sama sobě. Nina svou situaci pojmenuje jako největší klání svého života, v němž zvítězit znamená přežít.
Kniha je velmi čtivá. Autor navíc celou situaci popisuje velmi živě a realisticky, jako by v minulosti minimálně sám čelil únosu nebo byl dokonce samotným agresorem. Na ději a ostrovtipu některých momentů má svůj podíl i povedený překlad Karolíny Ryvolové. Hned poté, co se děj rozvinul, jsem nemohla přestat číst a stále zabořená v knize hltala strastiplně se vyvíjející příběh v metru, autobuse, doma i ve škole.
Trochu zavádějící mi nejprve připadal název La Loba, který evokuje spíše prostředí prosluněného Španělska. Při čtení ale tuto souvislost rychle pochopíte. V originále se kniha jmenuje Cold War. Sám autor pečlivě studoval prostředí, reálie a sbíral materiály na tuto knihu přes dvacet let. Myslím, že se mu to vyplatilo a napsal skvělý kousek, který je velmi poutavý a nenechá přestat vaši mysl vymýšlet nejrůznější teorie o možném konci. Když už si myslíte, že vlastně “víte” jak celá kniha dopadne, čelíte ve výsledku velkému zklamání a překvapivému zvratu děje. Poslední část mne trochu zklamala. Je psaná úplně odlišným stylem než zbytek knihy a přijdete si, jako byste najednou četli úplně jinou knihu. Na celkovém dojmu to ale nic nemění. Autor skvěle zachytil psychologii hlavních postav a s nimi spojenou obrovskou ženskou sílu, nezlomnost, odvahu i sounáležitost, jak se popasovaly se svým osudem.
Alan Russell (1956)
Napsal dvanáct oceňovaných románů s tajemstvím, thrillerů a detektivek. Řadí se k současné špičce autorů tzv. mystery novels. Velkého ohlasu se dostalo jeho trilogii The Burning Man (2012), Guardians of the Night (2015) a Lost Dog (2016), které vévodí detektiv Michael Gideon a policejní pes Sirius. Alan Russell začal psát během rekonvalescence po poranění zad, které přerušilo jeho slibnou kariéru basketbalového hráče. Po studiích na univerzitě v San Diegu pracoval přes dvacet let v turistickém průmyslu a dokonalou znalost prostředí – hotelů, restaurací a vyhlídkových jízd – často úročí ve svých příbězích. Formou poznámek a detailního studia prostředí se na knihu La Loba připravoval přes dvacet let.
foto: alanrussell.net, Kniha Zlín