Ku-Klux-Klan je bezpochyby nejznámější rasistickou organizací ve Spojených státech. Vznikla už v devatenáctém století a funguje v podstatě dodnes. Skupinu tvoří lidé, kteří jsou názoru, že bílá rasa je nadřazená nad všemi ostatními, a proto doslova lovila převážně afroamerickou komunitu. Jejich lynčování si vyžádalo několik tisíc černošských životů. KKK už sice není tak rozsáhlý, jako býval, ale je stále aktivní.
Bílá kápě a hořící kříž
Jak již bylo řečeno, skupina vznikla na konci devatenáctého století, ale skutečný rozmach zažila až o pár let později. Na začátku dvacátého století se organizaci nevedlo úplně nejlépe, ale to platilo až do roku 1915. V tomto roce byl uveden v USA film s názvem Zrození národa, který byl čistou propagandou Ku-Klux-Klanu. Film se začal šířit jako lavina a byl promítán častěji a častěji. Organizace začala přijímat nové členy, roznášet letáky a pořádat přednášky o tom, jak moc jsou Židé, komunisté a hlavně Afroameričané špatní pro americkou společnost a je třeba se jich zbavit. Tímto vším začalo především pro černochy skutečné peklo. Členové KKK se oblékali do dlouhých bílých plášťů se špičatými kápěmi, do kterých také oblékaly i své koně. Často také zapalovaly kříže, které byly vidět na několik stovek metrů. Začaly noční průjezdy městy, které měly za cíl jediné – lynčování. Doslova celé průchody hledaly jakéhokoliv příslušníka afroamerické rasy, aby ho mohli mučit a zabít. Každý černoch se tehdy klanu bál a měl k tomu určitě důvod. KKK skutečně neměl slitování a nešetřil dokonce ani malé děti.
Příběh psaný krví
O útocích na černošskou komunitu existuje hned několik záznamů, ale také děsivých fotek, které jen dokazují, že strach z Ku-Klux-Klanu byl více než oprávněný. Případy lynčování, mučení a vraždění byly pro rasistickou organizaci denní rutina. Například případ zabití tří mladých dokonce rozhýbal i FBI. V roce 1964 jeli Andrew Goodman, James Chaney a Michael Schwerner do Mississippi za účelem registrovat tamější Afroameričany do voličských seznamů. Byli to totiž aktivisté za rovnoprávnost černochů a to se zřejmě dozvěděl i KKK. Tři mladíci byli zastaveni tamní policií za překročení rychlosti. Ale policie o nich moc dobře věděla a zastavila je schválně. Byli až do noci drženi ve vazbě a kolem půlnoci je policisté propustili. Všichni tři se shodli, že je zřejmě čas z města vypadnout, což už bohužel nestihli. Na silnici byli vytlačení třemi auty, ve kterých sedělo několik členů nenávistné organizace. Všichni nakonec skončili v lese, kde černochy zmlátili, naložili do aut a odvezli na jiné místo, kde byli mučeni a následně zavražděni. Těla všech tří aktivistů byla zakopána a jejich auto zapáleno.
Po tom, co se našlo ohořelé auto uprostřed lesa, se případu ujala FBI. Začalo velké vyšetřování, které odhalilo několik členů KKK, kteří byli do vražd zapleteni, mezi nimi byli dokonce i místní policisté. Obviněných bylo zhruba dvacet lidí, ale pouze sedm obviněných bylo odsouzeno k několika letům ve vězení, téměř všichni byli předčasně propuštěni.
Senátoři v řadách Ku-Klux-Klanu
Co je skutečně velkou celkem děsivou zajímavostí a zároveň faktem, je to, že v řadách organizace stáli i například politici, soudci, ale i senátoři nebo guvernéři. Ti samozřejmě museli své členství skrývat, ale na spousty z nich se přišlo a byli zbaveni své funkce. KKK se ve svém nejlepším období mohl pyšnit až pěti milióny členy, což bylo velmi znepokojující. V šedesátých letech byl však Ku-Klux-Klan oficiálně zakázán a organizace se začala postupem času rozpadat.
Organizace se v podstatě rozpustila a dnes už má Ku-Klux-Klan jen několik málo členů, zejména na jihu USA, kde to celé v podstatě vzniklo. KKK je určitě jednou velkou krvavou stopou zapsanou tučně v americké historií. Můžeme jen doufat, že se už žádná podobná organizace nedočká stejně rychlého vzestupu, který může mít na svědomí několik tisíc lidských životů. Ale bohužel, někdy stačí opravdu málo.