S Kristiánem Mensou sedím v Delmartu, v jedné z ambiciózních poboček relativně nové sítě českých supermarketů a bister, které by svým sortimentem a vizáží pravděpodobně mohli konkurovat zaběhlému Marks & Spenceru, jehož bývalý šéf Dušan Mrozek právě síť Delmart založil. Pro Kristiánův úspěch je toto místo symbolické. Před nedávnem se mu naskytla příležitost vyzdobit svými ilustracemi interiér těchto prostorů. V jeho 19 letech je to bezpochyby velká věc. Jako svůj největší úspěch to ale nebere, bere to především jako motivaci do další tvorby. A co že Kristián Mensa vlastně dělá?

Kromě toho, že se aktivně věnuje tanci, konkrétně breakdancu, okrajově i divadlu a hudbě, je především kreativní ilustrátor. Kombinuje obyčejné věci, jako třeba ovoce, s vlastní kresbou, díky čemuž dává věci úplně nový význam. A jak to celé vůbec začalo? Kristián je důkazem, že prokrastinace může být i velice plodnou činností: “Četl jsem několik článků, že by se člověk měl zaměřit právě na to, co dělá ve chvílích, když prokrastinuje, když by měl dělat něco, co ho nebaví… Prokrastinace může být někdy i užitečná.” Na internetu viděl několikrát kombinaci několika fotografií, a tak si řekl, že by mohl zkusit kombinaci fotky a ilustrace. Vzal do ruky tužku a v dlouhých chvílích ve škole či doma si čmáral a snažil se dívat na věci tak, jako nikdo jiný.

“Jakákoliv spolupráce mě posouvá dál a vždy si uvědomím, že člověk je schopný dosáhnout čehokoliv, když se na konkrétní věc zaměří a usilovně se v ní rozvíjí.”

Své výtvory začal publikovat na Instagram pod přezdívkou @mr.kriss a během několika týdnů si ho začalo všímat více a více lidí. Není tomu dávno, co počet jeho followerů přesáhl hranici 37 tisíc. “To, že mě na sociálních sítích sleduje poměrně dost lidí, je pro mě především motivací a jsem rád, že něco, co baví mě, baví í ostatní,” říká.

Nečekal dlouho a začali se ozývat i známé firmy kvůli spolupracím. Jedna z prvních spoluprací byla s firmou Pilot, výrobcem gumovacích psacích per, která Kristiána oslovila, ještě když byl v Americe, kde rok studoval. Od té doby pro ně dělá každý měsíc dva obrázky, které firma používá pro propagaci na sociálních sítích. “Jakákoliv spolupráce mě posouvá dál a vždy si uvědomím, že člověk je schopný dosáhnout čehokoliv, když se na konkrétní věc zaměří a usilovně se v ní rozvíjí.”

“Prokrastinace může být někdy i užitečná. Četl jsem i několik článků, že by se člověk měl zaměřit právě na to, co dělá ve chvílích, když by měl dělat něco jiného, co ho nebaví.”

I když říká, že nemá jasně daný žebříček úspěchů, jednou z věcí, na kterou je po spolupráci s Delmartem či Pilotem hrdý, je, že si ho v minulosti všiml známý americký online magazín The Huffington Post, který měsíčně dosahuje až 200-300 milionů návštěv. “Huffington Post mě zařadil do svého mezinárodního výběru 20 lidí pod 20 let, byli to vědci, astronauti, přírodovědci… A mezi nimi jsem byl vybrán i já za sekci umění, že prý jim mé nápady přijdou inovativní. Astronautka, která se plánuje vydat na Mars, biolog, který pracuje na léku proti rakovině… A mezi nimi já, tomu jsem nemohl uvěřit.”

A jak sám Kristián vidí svoji budoucnost? V umění. Umění je pro něj vším, a chce se mu tak nadále věnovat, ať už se bude jednat o kreslení, tanec, či divadlo. Vše bere jako formu sebevyjádření, které je pro něj velmi důležité. Nezanedbává však ani gymnázium, které stále navštěvuje, avšak uvědomuje si, že jen vystudovat střední školu není vždy to nejpodstatnější: “Co se týče studia, dospěl jsem k názoru, že škola, i když se na ní stále velmi soustředím, nemusí být pro člověka úplná priorita, jednička z nějaké předmětu nemusí znamenat vůbec nic, a naopak je důležité to, co člověká dělá mimo školu, jak objevuje svět podle sebe. Člověk by si měl jít příležitostem naproti.”

Mimo školu se rozvíjí v již zmiňovaných několika formách umění a po mezinárodním zdaru se chce zaměřit na lokalní uměleckou scénu a sblížit se více s českými umělci. “Neměli bychom opomínat sílu internetu, který bychom měli využít pro vlastní rozvoj a spojení s lidmi. Ale samozřejmě není nad pravé přátele a kontakty,” věří Kristián. Po pár úspěšných výstavách myslí také na další: “Rád bych zas udělal nějakou, třeba i větší výstavu, klidně i s plastickými modely, 3D předměty…”

“Díky tomu, že jsme poměrně malá země, měli bychom si více vážit síly internetu a využít jej pro svůj prospěch. Nesmíme ale ani zapomínat na skutečné fyzické kontakty.”

Ale co že je tedy pro mladého multitalentovaného umělce úspěch jako takový? “Úspěch je podle mě moment, kdy si člověk řekne, že skutečně dělá to, co ho baví a co ho naplňuje, rozvíjí to nejen jeho, ale i lidi kolem něj. Není to nutně o financích a slávě, ale zkrátka o stavu, kdy si člověk uvědomí, že to, čemu se věnuje, ho baví stejně tak jako ostatní. To je pro mě úspěch. Myslím si, že základ všeho je dělat dobře něco, co tě baví, s tím, že odměnou za tvoje úsílí je potom to, když tě ostatní začnou podporovat. Není správné soustředit se od počátku jen na slávu a peníze, ale zejména vytrvat v tom, co děláš rád, protože se ti to jednou vrátí.”

Myslím, že není co dodávat, Kristián zkrátka ví, co od života chce, a jde si zatím. Tak to má být.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit