Nezapomenutelní. Martin (24) a Patrik (25), profesionální video tvůrci, kteří svou tvorbou baví český internet, boří hranice skryté kamery a ptají se na ulici na ty nejkontroverznější otázky, které každého zajímají, ale bojí se zeptat. O tom, jak dosáhnout úspěchu, proč je český YouTube tak špatný a proč ještě nikdy nedostali přes hubu.

Kdo jste? Čím se živíte a co jste vystudovali?

Patrik: Můžeme říct, že jsme profesionální video a film makeři, ne úrovní, ale tím, že nás to živí. Já jsem vystudoval ČVUT – biomedicínské inženýrství, obor přístroje a metody pro biomedicínu, ale už se tomu nevěnuju. Ne, že bych nechtěl, ale aktuálně dělám tohle, protože mě to baví a živí.

Martin: Já zatím ještě studuju obor podniková ekonomika a management na VŠE. Doufám, že to v budoucnu dostuduju, až se naučím španělštinu na zkoušku.

Proč jste vlastně tohle studovali? Jak jste se k tomu dostali?

Martin: Vždycky jsem chtěl podnikat sám na sebe a nechtěl jsem být zaměstnanec, proto jsem to studoval. To už je dlouhá doba, kdy jsem se k tomu dostal. Možná to budou 4 roky zpátky, kdy jsem si řekl, že je tady na českém trhu díra, protože nikdo nedělá skrytou kameru nebo pranky a stejně jsme tyhle kravinky dělali s Patrikem, takže jsme si řekli, že by to bylo dobrý natáčet. No a rychle si náš všimli na Streamu.cz, kde působíme doteď.

Patrik: Já jsem popravdě vůbec nevěděl, co chci po střední průmyslový škole dělat, tak jsem šel na ČVUT, protože jsme to měl blízko baráku. K tomu, co děláme teď, jsme měli vlastně velký štěstí, protože Stream.cz zrovna procházel inovací a potřeboval pořady a naše tvorba se očividně chytla.

Jaké bylo vaše předchozí povolání?

Martin: Hele, já jsem měl ze začátku jen takový ty klasický brigády. Pak v 18 letech jsme si s bratrancem založili e-shop se značkovým oblečením, ten vydržel jen asi 2 roky, než jsme to úplně zabalili. Ale vůbec mi to nevadí, tahle zkušenost mi dala do života spoustu.

Patrik: Brigády, doplňování zboží, pak někde na soustruhu a ještě jsem dělal v jednom počítačovým obchodu, jenže v tom obchodu usoudili, že jsem dobrý leda tak na zametání skladu. Když jsem se ale osvědčil v zametání, tak mě nechávali i sestavovat starý počítače, aby byly funkční. Takže přes doplňování kedluben až k zametání okolo počítačů. No a najednou jsem si říkal, že nikdy nezkousnu šéfa, který mi kecá do práce, a nemůžu se rozhodovat za sebe, Takže jsem byl strašně rád, když nám tady s Martinem vyšel tenhle byznys s natáčením.

Co je podle vás hlavní důvod vašeho úspěchu a co pro vás znamená úspěch?

Patrik: Pro mě znamená úspěch to, když děláš v životě, co tě baví. Je to hrozně důležitý, protože představa, že půlku života strávíš děláním něčeho, co tě nebaví, je šílená. Úspěch je pro mě, když si plním své cíle, třeba teďka se stěhuju s přítelkyní do Prahy, koupil jsem si vlastní auto, dělám práci, co mě baví, máme kancelář. To je podle mě úspěch, plnit si ty cíle. Musíš žít tak, aby na konci, až budeš umírat na smrtelný posteli, sis řekl: “Žil jsem tak, jak jsem chtěl, a udělal jsem pro to všechno.” Není důležitý, když se to nevyplní, hlavně že si můžeš říct, že si pro to dělal všechno.

Martin: Já bych to stáhnul k našemu pořadu na Streamu: Nezapomenutelní. Lidi se nás často ptají, jak je možný, že jsme ještě nikdy nedostali do držky, při tom, co natáčíme. Já si myslím, že je to proto, že umíme skvěle jednat s lidmi na ulici, přesvědčit holky, aby nám odpovídali na sexuální otázky, o kterých by se normálně s nikým nebavily, a ještě potom nám dají svoje číslo a zvou nás na party. Prostě umíme vycítit hranici a třeba je nějak uklidnit, to je naše hlavní výhoda, umět jednat s lidmi a nebát se. Pro mě znamená úspěch být sám se sebou spokojený, být pravdivý. Třeba za celou dobu, co točíme, jsme nenafejkovali ani jeden díl, všechno je to pravda.

Dokážete si představit jinou práci v životě?

Patrik: Kdybychom s tím vůbec nezačali, tak si myslím, že se nedostanu vůbec k natáčení a pravděpodobně bych si hledal nějakou práci v oboru, který jsem vystudoval.

Martin: Já si myslím, že bych dělal to samý. Kdybych si měl teďka hledat práci, tak hledám furt něco s natáčením a videi. Asi je to něco, co mě baví a hodně dlouho ještě bude.

Jak důležitou roli hraje věk v tom, co děláte? 

Martin: Podle mě zrovna u nás je věk hodně důležitý, neumím si představit, že někdo by se bavil o sexuálních tématech a bylo by mu třeba 40, to by mu ty holky určitě neodpověděly.

Patrik: Já popravdě nevím no, třeba Rémi Gaillard, jemu už je hodně a dělá to dobře.

Je něco, co se vám vyloženě nepovedlo?

Martin: Určitě, třeba po té komerční stránce se nám nepovedly skeče, který jsme dělali. Tím, že se nepovedly, myslím, že je nikde nevzaly, nebo třeba můj e-shop, taky neúspěch. Ale myslím, že neúspěchy jsou hodně důležitý, že si z toho vezmete víc než z úspěchu.

Patrik: Jo, určitě, neúspěchy jsou fakt hodně důležitý. Osobně mě nenapadá žádný neúspěch, který by byl jako totální fail, že bych třeba projel nějaký velký peníze. Musím zaklepat, zatím v pohodě.

Vidíte za tím vším nějaký větší smysl, nebo jen pobavení internetových fanoušků?

Martin: Záleží, jak moc velký ten smysl je. Třeba smysl u našich sexuálních otázek s holkama je, že spousta kluků je nesmělých a tyhle odpovědi jim můžou pomoct. Kluk může být nervózní z toho, že půjde na rande a neví, jak se má oholit, co třeba dělat v posteli, co mají holky rády, a tohle mu může pomoct, ale samozřejmě je to i formou, aby se divák pobavil a zasmál. U pranků má veliký smysl to, že nefejkujeme a diváci můžou vidět reálný reakce.

Patrik: Obecně to má taky hlavně smysl pro nás, že když vytvoříte nějaký video nebo reklamu, tak díky všem mediím to může vidět strašně moc lidí a vidíte ten feedback, jestli se jim to líbí. A tenhle smysl to dává pro nás.

Co si myslíte o youtuberech? Mají nějakou moc?

Patrik: Já si myslím, že je to hodně snadná možnost, jak se zviditelnit a vydělat si peníze, ale není to pro každého, i když to teďka chtějí dělat všechny děcka. Česká YouTube scéna, to se shodneme s Martinem, patří dětem, jelikož jsou na ní tvůrci, kteří tvoří pro děti. Na jednu stranu je to smutný, protože když se vytvoří něco kvalitního a není to blbost pro děti, tak to nikoho nezajímá. YouTube má strašnou sílu, internet má strašnou sílu. Takže youtubeři celosvětově ovlivňují děti úplně monstrózně. To už zjistily i velký firmy, který tam cpou Product Placement a snaží se jim vnutit kraviny.

Martin: Já si myslím, že česká YouTube scéna je úplně na hovno. Nejvíc zhlédnutí tam mají ty nejhorší tvůrci, třeba reakční kanály, co netvoří žádný obsah, jen nadávají na ostatní, taky lidi, co nadávají městský policii a speciálně ženským, další příklad třeba nasteroidovaní týpci, kteří mají IQ nižší než houpací kůň, prostě dementi. A ty kvalitní, co vytvoří dobrý video, tak to má deset tisíc zhlédnutí a diváci to neocení, takže potom se točí další hovadiny. Česká YouTube scéna je hrozná a můžou si za to sami diváci, nečekejte nic kvalitního, když na to pak nekoukáte.

Jaké to je na Streamu? Co udělat pro to, aby tam člověk mohl mít nějaký pořad?

Martin: Je tam super parta kreativních lidí, od kterých se můžete inspirovat, docela punkový, protože si s každým tykáte a říkáte si věci na rovinu. Pokud tam chcete mít pořad, tak musíte mít samozřejmě nápad, natočte pilotní díl, hlavně jim tam neposílejte jen nápad, to dělá každý a nikdy z toho nic nevznikne. Musíte něco natočit, Stream chce pořady, ne nápady.

Patrik: Když si nebudete vědět rady, klidně to můžete poslat nám, my vám s tím pomůžeme a řekneme, jestli je to nesmysl nebo vám ten nápad třeba ukradneme a uděláme to sami. (smích)

Máte nějaké plány do budoucna, kterými se chcete pochlubit?

Martin: Ano máme, další otázka? (smích)

Patrik: Zkusit si natočit třeba nějaký hudební klip, protože co tak koukáme, tak spousta interpretů nemá moc kvalitní klipy a trochu to zaostává. Troufáme si teda říct, že bychom natočili dobrý klip. Naše studio teďka mění název na ForCapture, pod tímto názvem chceme vydávat mnohem víc věcí, rozšířit naše pořady, rozšířit team, dělat reklamy, hudební klipy, spoty, dokumenty atd.

Martin: A přesunout se od zábavní tvorby spíše k té vážnější.

Máte nějakou netradiční historku s fanoušky?

Patrik: Jojo, Honzo, ty tu holku dokonce znáš, měl si s ní jít do sauny. (smích) Ale tu historku vám řekne Martin, ten ji umí líp vyprávět.

Martin: No tak bylo to už v dávné minulosti, na jedné party za námi přišla divačka a říkala, že nás má prý velice ráda a chtěla by se s námi vyfotit. A my normálně jsme hodný kluci, takže se fanouškem rádi vyfotíme, ale tady jsme už byli trošku připití, takže jsme jí řekli, že na fotce bude její obličej a naše dva penisy. No ale ona s tím nesouhlasila a říkala, že je zamilovaná. My jsme teda řekli, že to chápeme a už jsme odcházeli, no ale ona řekla, že opravdu s námi chce tu fotku a nás nenapadlo nic jiného, než odpočítávat od deseti. A v tu chvíli, kdy jsme odpočítávali, tak ona řekla, že se teda vyfotit chce. No, takže jsme šli na záchody, vcelku rychle jsme si stáhli kalhoty a ona nám pomohla k tomu, aby naše penisy na fotce vypadali dobře. Zrovna ti volá tvoje přítelkyně, Patriku. (smích)

Patrik: Počkej, já to típnu.

Martin: Já jsem teda jednou rukou držel kliku, aby se nikdo nemohl dostat na záchod, ale ten, kdo stál za dveřmi, měl větší sílu.

Patrik: Sakra, já jsem celou dobu myslel, že to já jsem držel kliku? Tak co jsem to sakra držel teda?

Martin: (smích) Do dveří vtrhl vyhazovač, ale naštěstí náš pořad znal taky, takže nám to prošlo a že prý máme za deset minut odejít ze záchodu.

Co byste poradili našim čtenářům, aby dosáhli úspěchu ve svém životě?

Patrik: Asi si určit cíl, priority a toho se držet a jít si za tím, i když ne vždycky je cesta k cílům lineární. Tohle asi říká každý, ale vždycky, když vám někdo bude říkat, že něco nejde a že je to kravina, tak právě tohle by vás mělo posílit a naopak naschvál se tomu věnovat víc a víc!

Martin: Řekněte si, v čem jste dobrý nebo vás to hodně baví, a něco z toho si vyberte a dělejte to.

foto:
Honza Faltus

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?