Americký rapper a jeden z nejvýraznějších hudebních influencerů současnosti Kendrick Lamar uhranul diváky na slavnostním předávání Grammy. Jeho plamenné vystoupení již od pondělního večera stihlo obletět svět a vyprovokovat mocné ohlasy. Lamar v něm šíří společensko-politickou revoluci a předává naléhavé sdělení. 

Není pochyb, že se dynamická show Kendricka Lamara na 58. ročníku Cen Grammy zapíše do historie a bude lidem ještě dlouho rezonovat v hlavě. Jednoznačně nejlepší vystoupení večera přikovalo diváky do sedadel a přililo olej do témat rasové diskriminace, policejní brutality i násilí mezi černochy.

V epickém představení přišel osmadvacetiletý umělec na scénu v okovech a vězeňském úboru, obklopen dýmem a kapelou vyvrhelů za mřížemi. Mixovaný výstup zahájil skladbou The Blacker The Berry za psychedelických jazzových tónů, které odkazují na černošskou hrdost. V evokaci vzpoury se poté přesunul ke skladbě Alright, doprovázen africkými tanečníky a bubeníky před hořící vatru přímo na scéně. Strhující výstup uzavřel novým songem a provokativní projekcí mapy Afriky s nápisem Compton – svým rodným městem. Uštědřil tak facku všem, kdo nad problematikou svobodné kultury přivírali oči.

kendrick lamar grammys 2

Že vystoupí s konfrontační peckou, bylo slibované již před ceremoniálem, a jen to navýšilo očekávání, která kolem Lamara panovala. Boj o ceny Grammy letos vedl hned s 11 nominacemi, z nichž nakonec proměnil pět, včetně Nejlepšího rapového alba s deskou To Pimp a Butterfly. Zklamáním tak zůstala jen neproměněná nominace na Album roku, které si odnesla Taylor Swift.

Kendrick Lamar se tak stal již sedminásobným držitelem Grammy – už loni si odnesl ocenění za nejlepší rapovou píseň a nejlepší rapový počin. V rejstříku má dvě platinové desky s prodejem k milionu kusů, good kid, m.A.A.d city a To Pimp a Butterfly, a je považovaný za jednoho z nejproduktivnějších hudebníků současnosti.

kendrick lamar grammys

Revolucionářem však není jen na poli hudby. Aktivně se angažuje i v problematice rasové netolerance a vzájemné nesnášenlivosti černošských gangů. Své sdělení ilustruje na vlastním dětství v rodném kalifornském městě Compton. Lamar se zde společensky zapojuje ve snaze přinést mír a soulad do ulic a inspirovat mládež.

S touto snahou souvisí i jeho široký záběr a již druhá kolaborace s kultovní značkou obuvi Reebok Classic. V limitované kolekci Classic Leather pro Jaro/Léto 2016 navrhl Lamar design ikonické tenisky, kterou osvěžil červenými a modrými prvky. Ty symbolizují rozkol mezi gangy Bloods a Crips v Comptonu, a ač detail každé boty je jiný, to, že je má na nohou jeden člověk, představuje harmonii a mír, o který Lamar usiluje. Kolekce je k dostání od ledna letošního roku.

Ve spolupráci s Reebokem také rapper uctil své comptonské kořeny a přizval na den předávání Cen Grammy několik studentů ze své bývalé střední školy. Ti byli vybírání na základě hodnot, které kolaborace mezi Reebookem a Lamarem hlásá: mít odvahu projevit se a vystoupit z davu. Studenti získali jedinečnou příležitost provázet rappera v přípravách na významný večer, pobavit se s ním o jeho tvorbě i společenském snažení a odnést si nezapomenutelný zážitek.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit