Americký rapper a jeden z nejvýraznějších hudebních influencerů současnosti Kendrick Lamar uhranul diváky na slavnostním předávání Grammy. Jeho plamenné vystoupení již od pondělního večera stihlo obletět svět a vyprovokovat mocné ohlasy. Lamar v něm šíří společensko-politickou revoluci a předává naléhavé sdělení. 

Není pochyb, že se dynamická show Kendricka Lamara na 58. ročníku Cen Grammy zapíše do historie a bude lidem ještě dlouho rezonovat v hlavě. Jednoznačně nejlepší vystoupení večera přikovalo diváky do sedadel a přililo olej do témat rasové diskriminace, policejní brutality i násilí mezi černochy.

V epickém představení přišel osmadvacetiletý umělec na scénu v okovech a vězeňském úboru, obklopen dýmem a kapelou vyvrhelů za mřížemi. Mixovaný výstup zahájil skladbou The Blacker The Berry za psychedelických jazzových tónů, které odkazují na černošskou hrdost. V evokaci vzpoury se poté přesunul ke skladbě Alright, doprovázen africkými tanečníky a bubeníky před hořící vatru přímo na scéně. Strhující výstup uzavřel novým songem a provokativní projekcí mapy Afriky s nápisem Compton – svým rodným městem. Uštědřil tak facku všem, kdo nad problematikou svobodné kultury přivírali oči.

kendrick lamar grammys 2

Že vystoupí s konfrontační peckou, bylo slibované již před ceremoniálem, a jen to navýšilo očekávání, která kolem Lamara panovala. Boj o ceny Grammy letos vedl hned s 11 nominacemi, z nichž nakonec proměnil pět, včetně Nejlepšího rapového alba s deskou To Pimp a Butterfly. Zklamáním tak zůstala jen neproměněná nominace na Album roku, které si odnesla Taylor Swift.

Kendrick Lamar se tak stal již sedminásobným držitelem Grammy – už loni si odnesl ocenění za nejlepší rapovou píseň a nejlepší rapový počin. V rejstříku má dvě platinové desky s prodejem k milionu kusů, good kid, m.A.A.d city a To Pimp a Butterfly, a je považovaný za jednoho z nejproduktivnějších hudebníků současnosti.

kendrick lamar grammys

Revolucionářem však není jen na poli hudby. Aktivně se angažuje i v problematice rasové netolerance a vzájemné nesnášenlivosti černošských gangů. Své sdělení ilustruje na vlastním dětství v rodném kalifornském městě Compton. Lamar se zde společensky zapojuje ve snaze přinést mír a soulad do ulic a inspirovat mládež.

S touto snahou souvisí i jeho široký záběr a již druhá kolaborace s kultovní značkou obuvi Reebok Classic. V limitované kolekci Classic Leather pro Jaro/Léto 2016 navrhl Lamar design ikonické tenisky, kterou osvěžil červenými a modrými prvky. Ty symbolizují rozkol mezi gangy Bloods a Crips v Comptonu, a ač detail každé boty je jiný, to, že je má na nohou jeden člověk, představuje harmonii a mír, o který Lamar usiluje. Kolekce je k dostání od ledna letošního roku.

Ve spolupráci s Reebokem také rapper uctil své comptonské kořeny a přizval na den předávání Cen Grammy několik studentů ze své bývalé střední školy. Ti byli vybírání na základě hodnot, které kolaborace mezi Reebookem a Lamarem hlásá: mít odvahu projevit se a vystoupit z davu. Studenti získali jedinečnou příležitost provázet rappera v přípravách na významný večer, pobavit se s ním o jeho tvorbě i společenském snažení a odnést si nezapomenutelný zážitek.