Pražská indie popová kapela Sergeant Jammer se zvýraznila v několika rádiích a zahrála si na koncertech například ve Vídni či v Berlíně. Přestože aktuálně není pro hudebníky úplně růžová doba, kluci připravují nový singl a v budoucnu i tour po Evropě.

Sergeant Jammer je pražská kapela o čtyřech členech. Tvoří ji frontman Lukáš Kostka, bubeník Martin Nouza, basák Miroslav Daněk a Lukáš Foltýn, který hraje na synťáky. Pro všechny její členy je aktuálně hudba prioritou, ale díky jejich úspěchům už se stala z části i kariérou. Společně jsme se sešli, aby nám odpověděli na naše otázky.

foto: Natalie Kubenk

Jak dlouho spolu už hrajete a jak jste se dali dohromady?

Lukáš: Každej z nás na to bude mít asi úplně jinou odpověď, protože každej přišel do kapely v jinou dobu. Původně jsme se dali dohromady před třema rokama a v tomhle sestavení hrajeme asi rok. Nejdřív jsem napsal inzerát na hudební bazar, že chci zakládat kapelu a odpověděl mi basák Mirek. K sobě jsme přivzali Martina na bicí, protože jsem s ním dřív jezdil na hudební tábor a plánovali jsme to už dlouho. Popravdě jsme se začali kamarádit jako kluci, protože jsme oba byli asi trochu jiný než ostatní. A poslední člen Lukáš F. se k nám přidal před rokem.

Dva nejnovější singly, Behind The Wall a What Will You Do, vám produkoval Boris Carloff, který je držitelem několika Andělů a spolupracoval například i s producentem Nirvany. Jak jste se k němu dostali?

Lukáš: Když jsem byl mladší, chodil jsem na kurzy k Milanu Havrdovi, známýmu jako Boris Carloff, který mě vždycky inspiroval. Postupem času jsem u něj začal pracovat a došlo to až k tomu, že aktuálně pracujeme společně na naší hudbě. Je to na takový přátelský bázi, vážíme si jeho kritiky a reflexe a posouvá nás to celkově pořád dál.

foto: Natalie Kubenk

Na vašem facebooku píšete, že jste jiní než ostatní. Proč se tak cítíte?

Martin: Všichni čtyři jsme vlastně úplně jiný a ve společnosti většinou nepůsobíme jako celek. Nikdo z nás jednotlivě moc nikam nezapadl a byť se snažíme, tak jsme nakonec většinou jakoby vyčleněný z davu. Možná právě to nás spojuje. Našli jsme si v sobě vzájemně oporu a takový hezký útočiště. Víme, že se na sebe můžeme navzájem spolehnout. Tahle kapela je pro nás takovej pevnej bod, co nás drží spolu v tomhle rozevlátym světě, kde se všechno pořád mění. Vlastně jsme se navzájem provázeli v zásadních chvílích našeho dospívání, takže k sobě máme dost blízkej vztah. Jsme prostě smečka.

Jaké už za sebou máte úspěchy a zážitky?

Lukáš: Měli jsme už koncerty například v Grazu, ve Vídni s londýnskou kapelou Banfi a naposledy jsme byli teď na jaře v Berlíně. Co se týče úspěchů u nás v ČR, povedlo se nám například předskakovat Peach Pit, Tender nebo Turnover. Jeden rok jsme hráli na United Islands v Praze a ten samej večer jsme měli ještě jeden koncert na festivalu Rockový Slunovrat. Ale měli jsme trochu problém s jedním zvukařem, což dopadlo tak, že u stage stálo strašně moc lidí a koukali, jak se na pódiu hádáme. To jsme asi publikum dost zaujali, protože nakonec vypískali toho zvukaře. Taky jsme se hodně těšili na připravovanou tour po Evropě, ale tu jsme v březnu bohužel museli zrušit.

foto: Natalie Kubenk

A pokusili jste se zrušení tour nějak svým fanouškům vynahradit?

Lukáš: Byla to pro nás fakt velká událost a na organizaci a přípravě jsme strávili hromadu času každej den. Přemýšleli jsme, jak dostat lidi na koncert v každým určitým městě. V tomhle nám dost pomohl Instagram ve spojení oblíbených lokálních míst s námi podobnýma lidma. Nakonec nám aspoň zůstaly ty kontakty v různejch městech a dokonce jsme se i dohodli s tamníma hudebníkama, že si v budoucnu zahrajeme na společným koncertě. Myslíme si, že je nejlepší dávat vědět o naší kapele tímhle způsobem a zároveň si dělat známý všude možně. Jsme s nima pořád v kontaktu a těšíme se, až to nakonec konečně uspořádáme.

Aktuálně chceme místo tour aspoň nahrát krátké EP vydávané spíše po jednotlivých singlech, které hezky shrne proces za poslední dobu a všechny ty změny, co se udály. Je to neustále v procesu a celý vyjde v příštím roce, ale jeden singl plánujeme vydat někdy okolo novýho roku. Nikam moc nespěcháme, spíš se snažíme, abychom s naší tvorbou byli fakt spokojení. Trávíme spoustu času ve studiu a zkušebně, natáčíme demáče a konzultujeme je s Borisem, který nám dává zpětnou vazbu. Občas nám napíše, že jsme se dali na indie techno a usměrní nás. (smích) Tahle doba nám asi nejvíc přinesla čas a my se učíme, jak ho nejlíp využít. 

Jak vznikl název vaší kapely?

Mirek: My vlastně ani nevíme. Prostě to tak nějak vyplynulo a vždycky říkáme, že nemáme žádnou vtipnou story o vzniku názvu. Vlastně to ani sami neumíme pořádně vyslovit a někdy i ostatní vymýšlí vtipný variace našeho názvu, takže nás to aspoň i dokáže pobavit. (smích)

foto: Natalie Kubenk

Žijete takový ten “typický” kapelní život plný alkoholu, večírků a fanynek, nebo se v tomhle spíš lišíte? 

Lukáš: Mirek nám vždycky tenhle styl života ukazoval. On má rád ty typický rock’n’rollový večery a podobně. My jsme ale spíš takový klidný novodobý hudebníci, co jdou radši na kafíčko a fajn jídlo. Jak jsme každej jinej, tak si navzájem otvíráme nový obzory, takže se navzájem hezky inspirujem a ovlivňujem. Dřív jsme se dost poddávali Mirkovým radám, ale úplně nás to nebralo, teď se to spíš obrátilo a ukazujem mu tenhle rádoby hipster moderní svět, plnej skvělýho kafe. Děláme si obecně z většiny takovejch věcí srandu, ale často to lidi moc nechápou. Nelíbí se nám zkrátka škatulkování, tak hledáme nějakou zlatou střední cestu. Takže vydáváme i kazety i tracky na Spotify. Teď už nám chybí jenom založit podcast. (smích) 

Když mluvíte o tom retro stylu, který se odráží i na vaší hudbě, cítíte se prostě přirozeně jako “hipsteři”, když působíte jako spíš “retro” kapela? 

Martin: Když najednou někdo tvrdí, že lidi, co se chovají přesně takhle, splňují archetyp hipstera, tak nám to připadá jako zbytečný škatulkování. Takže si z toho spíš děláme srandu, než že bychom se nějak snažili působit hipstersky. Minulou zimu přesně tohle vystihl jeden koncert v Týnci nad Sázavou, kam nás jedna skvělá kapela Czechit pozvala na společnej koncert. Ty lidi náš koncert shrnuli tak, že jim to přišlo tak moc divný a alternativní retro, až se jim to vlastně dost líbilo. Ale je to zkrátka všude jiný, třeba v Berlíně najednou vůbec nevypadáme jako “hipsteři”, tam jsme naopak normální kluci.(smích) Takže ano, cítíme se takhle přirozeně a baví nás dělat hudbu v tomhle stylu.

foto: Natalie Kubenk

Proč vlastně zpíváte jenom anglicky, když jste z Prahy?

Lukáš: Když jsme začínali, hromada lidí nám říkala, ať zpíváme česky. Dokonce i slavný hudebníci nám to radili a ptali se, proč jsme se tak rozhodli. My na to řekli, že chceme v budoucnu hrát hlavně v zahraničí, že nechceme dělat hudbu primárně pro českej trh, ale pro víc lidí. Máme dost posluchačů i v zahraničí, takže to očividně funguje. Přijde nám, že to je jednodušší komunikace s lidma. Pokud ti ten druhej človek rozumí, tak to plní hlavní účel. Nejdůležitější je, jestli ten posluchač rozumí tomu sdělení, nejen těm slovům.

foto: Natalie Kubenk

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit