Největší nástěnné malby v České republice vzniknou na přelomu srpna a září díky soutěži CTP Art Wall by DRAWetc. Na monumentálních industriálních halách nejen v Praze na Letišti Václava Havla, ale i v Humpolci u D1. Nejlepšími uměleckými návrhy mezinárodní soutěže se staly návrhy od belgického ilustrátora a známého mural artisty DZIA a od českého ilustrátora Michala Škapy alias TRONA. Oběma výtvarníkům se tak naskytne možnost pokreslit více než 6500 m2 plochu industriálních hal.

Květinové motivy v Humpolci od rodáka z Antwerp

„Do soutěže CTP Art Wall by DRAWetc. se přihlásilo 40 ilustrátorů ze všech koutů Evropy. Pro všechny je to velikánská výzva a i pro evropské umělce se jedná o unikátní projekt, i co se velikosti plochy týče,“ říká o soutěži Vladimír Strejček, zakladatel vizuálního studia DRAWetc., které mezinárodní soutěž spolupořádá.

Velický

Slavnostní vyhlášení soutěže se uskutečnilo v pražské galerii Mánes, kde se konala i interaktivní výstava došlých prací.  Z přihlášených umělců vybrala odborná porota v průběhu večera dva vítězné návrhy. Se svým květinovým motivem pro halu v Humpolci zvítězil DZIA z Belgie, který je známý svými abstraktními mural arty nejen v rodných Antwerpách, ale po celé Evropě. Momentálně dokončuje mimo jiné mural art v Číně. „Umělecké cítění mám v krvi, můj strýc byl umělec a vlastně celá má rodina byla vždy velmi kreativní. Po absolvování Královské akademie v Antwerpách jsem chtěl umístit své kresby na stěny. Zaměřil jsem se na vytvoření specifického grafického stylu, který využívá abstraktní a geometrické linie, které následně převtěluje zejména do těl zvířat. Z výhry v soutěži mám velikou radost, bude se jednat o můj doposud největší realizovaný mural art v Evropě,“ říká DZIA.

 

Čirá abstrakce od Michala Škapy

Letiště Václava Havla bude zdobit abstraktní dílo od českého ilustrátora Michala Škapy alias TRONA. „Můj návrh tvoří mandaly, soustředné kružnice, letokruhy, každý si do těchto tvarů může promítnout svou představu. V kružnicích je zapsán text, který postupuje od středu ven. Inspiraci při tvorbě písma jsem čerpal například ve tvarech německé fraktury, runovém písmu nebo podpisech latinskoamerických writerů. Na zdi se tak objeví motiv ve čtyřech variantách, v každé sekci bude zakódován specifický příběh,” přibližuje TRON.

Oba výtvarníci získali kromě možnosti pokreslit haly svým uměním také finanční odměnu. Realizace maleb začne už na přelomu srpna a září tohoto roku.

„Když jsme před dvěma lety začali s DRAWetc. malovat na skejtová prkna, ale i v exteriérech a interiérech, bylo to jen proto, že jsme chtěli trénovat na mural art. Velké plochy nás prostě lákaly. Těšila jsem se na naši první fasádu někde v centru města. Místo toho to bude vedle runwaye na mezinárodním letišti a na nejfrekventovanější dálnici u nás, na D1. Tohle nikdo nepřehlédne,“ říká Natálie Sahulová, managing director ze studia DRAWetc.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit