Léto klepe na dveře, začíná se oteplovat (i v noci), což znamená, že se otevírají letní kina, která jsou pro mě v létě takřka druhým domovem. Kam tedy lze v Praze, většinou od června do září, vyrazit?

Containall

Cihelná 4, Praha 1

Na dvorku v Cihelné na Malé Straně to žije filmem každé úterý. Příjemné posezení většinou v rozkládacích lehátkách, bar, kdo tam byl, tak ví, a kdo ne, tak by se tam měl co nejdříve podívat. Od poloviny června je nachystaná přehlídka Das sommerkino, která obsahuje ty nejlepší vybrané filmy z loňského Das filmfestu, oceněné i několika Německými filmovými cenami a pyšnící se i cenami z různých světových festivalů. Těšit se můžete třeba na filmy tzv. Berlínské školy, ale i třeba satiru na současné Německo. Začátek vždy ve 21:30, vstup zdarma.

04

Cross Club

Plynární 1096/23, Praha 7

Kromě klasických občasných promítání nahoře v kavárně se každou středu promítá i na zeď Crossu. Začíná se už prvního června, a to promítáním provokativní belgické komedie Zbrusu Nový zákon s mottem Bůh existuje! Ze zatím ohlášených filmů se můžete těšit především na kousky distribuční společnosti Aerofilms, mimo již výše zmiňovaného Zbrusu Nového zákona třeba také na skvělý hudební dokument Amy, íránsko-americký artový, hipsterský “western“ (ty uvozovky tam jsou schválně) Sama nocí tmou nebo další porci životních pravd v podobě nového snímku Paola Sorrentina Mládí. Promítat se bude do konce srpna. Vstupné zdarma, začátky vždy ve 21:30.

02

Stalin

Letenské sady, pod kyvadlem

Mladší letenský bratříček Containallu promítá filmy každý čtvrtek. Momentálně ještě nebyl zveřejněn program, ale pokud bude vše při starém, tak se můžete těšit na výběr klasik české i světové kinematografie, ale i rozličné hudební dokumenty a videoart. Momentálně na Stalinu a o kousek dál u hřiště v Letenských sadech promítají některé filmy nominované na Cenu Pavla Kouteckého, která každý rok oceňuje nejlepší české dokumenty. Nově navíc zavedli speciální cenu pro krátkometrážní filmy, jež se budou promítat všechny najednou, v blocích. Začátek také 21:30, vstup také zdarma (někdy nutná předchozí registrace).

05

Meetfactory

Ke Sklárně 3213/15, Praha 5

Ve smíchovské Meetfactory se promítá každou středu od prvního června až do konce září. Filmy jsou rozděleny do tematických bloků, každý měsíc jiného tématu. Od ostatních letních kin se liší tím, že můžete na jejich facebookové události přímo sami hlasovat o to, jaký film byste chtěli vidět, vybírá se vždy z deseti filmů z daného celku. Cykly nesou název Summer Love, Summer Sex, Summer Trip a Summer Classics, jak vyletněné, co? Podle momentálního hlasovaní to vypadá, že se v červnu můžete těšit na Mendesovu Americku krásu nebo Bessonovu Magickou hlubinu. Kompletní nabídku lze najít na webu Meetfactory. Vstupné činí 80 Kč (pro obyvatele Prahy 5 je to jen polovina) a promítá se vždy od 21:30 v červnu a v červenci, v srpnu a září se začíná o hodinu dříve.

Edit: Prvního června se promítá Jarmuschova upírská romance Přežijí jen milenci.

Letní kino Regina

Hybešova 14/10, Praha 8

Abych zde uvedla alespoň jednoho zástupce z druhého břehu Vltavy, tak Letní kino Regina se nachází v Karlíně přímo na dvoře budovy Českého rozhlasu – Regina. Od šestnáctého června přibližně do začátku září zde bude probíhat již čtrnácté Karlínské filmové léto. Těšit se můžeme na široký výběr z loňské a předloňské distribuce, hraje se několikrát v týdnu. Tři týdny v srpnu budou kino okupovat moderátoři Filmově kritického magazínu Čelisti na radiu Wave, kteří představí svůj výběr výborných, avšak nedoceněných filmů, jež prošly minulý rok našimi kiny (pro příklad, loni to byl Whiplash, Fénix a Vyšší moc). Tato promítání budou doplněna osobním úvodem ve vtipném stylu jim blízkým. Výhodu toto kino skýtá v tom, že pokud se nudíte, tak můžete pozorovat dění v budově radia, vysílací studio se nachází přímo vedle plátna. Vstupné je 50 Kč a začíná se vždy po setmění.

01

Pokud bych chtěla vyjmenovat všechna pražská letní kina, tak bychom tu byli ještě do zítra, a tak rychle zmíním aspoň ještě, že můžete zavítat do Klubovny v Dejvicích, kde se promítá každou středu za 30 korun. Dále pak uvidíme, s čím se vytasí Prague Beach Cinema, Výletní kino Smíchov nebo kino na Střeleckém ostrově. Pokud bude náhodou pršet, tak je tu i vnitřní alternativa v podobě oblíbeného Pražského filmového léta v kinech Aero, Oko a Světozor, kde si můžete zajít na hity loňského roku za pouhých 40 Kč.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit