Rybářská vesnice někde na konci světa. Jezero, které vysychá a zlověstně obnažuje břehy. Muži mají vodku, ženy starosti a děti si škrábou ekzémy. Co má Nami? Nami nemá nic, jen bábu s tlustýma rukama. Nami nemá nic, jen život před sebou: první lásku, o kterou ho připraví ruští vojáci, a pak všechno to další. Ale když život začne na úplném konci světa, možná že skončí na jeho začátku. Tenhle příběh je totiž starý jako lidstvo samo. Je to pouť hrdiny, chlapce, který se na cestu vydá jen s uzlíčkem nervů a kabátem po dědkovi. Musí jezero přeplout, obejít a nakonec se potopit na jeho dno pro největší tajemství.

  • Název: Jezero
  • Autor: Bianca Bellová
  • Nakladatelství: Host
  • Vydání: 2016
  • Počet stran: 192

jezero

Nespecifikovaná doba i lokalita. Kdesi v zapadlém městečku Boros sledujeme dospívání chlapce Namiho, který hledá nejen svou identitu, ale současně i matku a své kořeny. Tamní obyvatelé jsou velmi zvláštní. Nemají mnoho zájmů, vyznávají zvláštní tradice a shlukují se kolem vysychajícího jezera, ve kterém podle legendy sídlí Duch, který se záhy stává hlavním motivem knihy. Tomu pod vedením šamana v rámci tamního folkloru vydávají i lidské oběti. Práce v městečku moc není. Kdo se nechce dostat do fabriky nebo se věnovat rybaření v toxickém jezeře, jako mnoho rodinných předchůdců, musí odejít do nedalekého hlavního města.

Zkáza civilizace

Díky tamnímu ovzduší, odpadků a síry, která stále více vyvěrá z vysychajícího jezera se lidem tvoří ekzémy a rodí se nemocné děti. Jednou z inspirací pro děj byl článek v National Geographic o vysychání Aralského jezera. Tento civilizační prvek deficitu vody, která je nezbytnou podmínkou pro život, může představovat jakýsi varovný signál. Tvrdý dopad, který by naše zacházení na přírodou mohlo mít. Prostředí, ve kterém vyrůstaly generace našich předků, nemusí být příznivé k životu i dnes.

Těžká škola života

Nami v průběhu svého putování potkává nejrůznější lidi. Také zjišťuje, že ve společnosti panují opravdu velké sociální rozdíly. Kniha je rozdělena do čtyř částí: Zárodek, Larva, Nymfa a Imago, které symbolizují určitou metamorfózu na pouti životem hlavního hrdiny. Velkou roli v knize hraje také sexualita a pudy se kterými se Nami v rámci dospívání potýká.

Autorka se nevěnuje historickým souvislostem, ale o to více rozebírá vztahy mezi lidmi a jejich sobecké chování vůči ostatním. Kniha v sobě, i přes svou úspornost, skrývá velmi silný a ojedinělý příběh.jezero

O autorce

Bianca Bellová (nar. 1970) pochází z Prahy, má bulharské předky. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, přispívala do několika časopisů, pracovala v nadnárodních společnostech. V současnosti se živí překládáním a tlumočením z angličtiny. Je vdaná za Angličana, zpěváka Adriana T. Bella, s nímž má tři děti. V roce 2009 vydala svou prvotinu Sentimentální román. O dva roky později vyšla novela Mrtvý muž.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit