Co je nejdražší věc na světě? Čas. Nikdy ho nikdo nemá dost a stále ho ubývá a ubývá.

Znáte to, seznam věcí, které bych se chtěla naučit se postupem času nezmenšuje, ale stále narůstá. Kreslení, focení, hraní na housle a spousta dalších dovedností, na které ale nikdy není čas. Tedy možná tak půl hodinky denně by se třeba našlo, ale není to málo? To se přeci nemůžu nic naučit…

A co když ano? Co když stačí 20 hodin soustředěné aktivity k tomu, aby se člověk naučil na slušné úrovni cokoli chce?

Překonejte sami sebe s pomocí ověřených metod a naučte se cokoli vás zrovna láká za velmi krátkou dobu. Zkuste využít několik následujících tipů a nedostatek času už vám nebude na překážku.

Co se chci naučit?

Buďte konkrétní. Hodně konkrétní. „Chci se naučit hrát na hudební nástroj“ není správně definovaný cíl. „Chci se naučit hrát na saxofon na takové úrovni, abych mohl improvizovat“ už je lepší. Když budete mít konkrétní cíl. Můžete si definovat konkrétní metody, jak se k němu dostat. Navíc, když se k takovému konkrétnímu cíli blížíme, motivace je o to větší. Když je cílová páska někde před námi a my přesně nevíme, jestli už jsme blízko, nic nás nežene efektivně kupředu.

Konkrétní cíle přináší konkrétní výsledky.

Proč se to chci naučit?

Důvody přináší výsledky. Určete si silný důvod, proč se danou dovednost chcete naučit. „Chci se naučit hrát perfektně na saxofon, protože chci zahrát kamarádovi na svatbě“ nebo „protože je mým snem založit si kapelu“.

Čím podstatnější důvod, tím vás to požene dopředu rychleji.

Co k tomu budu potřebovat?

Jako první si sežeňte veškeré vybavení. Chcete se naučit hrát na saxofon? Kvalitní hudební nástroj, učebnice hry na saxofon, noty, nahrávky, videa, lektor, online kurz nebo hodiny s učitelem jsou základ. Možná to zní dost jednoduše, ale můžete toužit naučit se hrát na saxofon měsíce, ale dokud nebudete mít to správné vybavení, nejspíš se ani učit nezačnete. S výběrem vybavení vám může pomoci profesionál, učitel trenér nebo někdo se zkušenostmi z oboru.

Sežeňte si vybavení a pusťte se do toho.

Jak se to naučím?

Zmapujte terén. První hodinu a půl věnujte podrobnému zkoumání vaší dovednosti. Může se to zdát jako hodně času, ale velmi pomáhá skvěle znát, o čem to vlastně celé je. O čem je stříhání videí, tenis, webová grafika nebo hra na kytaru? Prolistujte pár knížek v knihkupectví, prohlédněte pár stránek na internetu a zmapujte si rozsah toho, co se chcete naučit. Firma na zážitky Stips.cz je dobrý místo pro inspiraci.

Prvním krokem je mít solidní přehled o tom, co se chcete naučit.

Rozdělte si celou dovednost na dílčí části a nejvíce času věnujte do těch nejdůležitějších. Častou chybou je trávení mnoho času pouze trénováním jedné dílčí dovednosti, a to většinou té nejméně bolestivé. Jak se říká, tým je jen tak silný jako nejslabší hráč, tak vykonejte takový malý osobní hrdinský čin, na začátku identifikujte ty nejdůležitější dílčí dovednosti a pusťte se do nich jako první. Pokud si nejste jisti, které to jsou, nechte si poradit od profesionála. Naučit se něco špatně a pak se to snažit odnaučit je těžší než se učit něco od začátku.

Identifikujte jednotlivé části toho, co se chcete naučit a pusťte se napřed do těch nejpodstatnějších.

Vytvořte si smyčky učební rutiny a zpětné vazby. Chcete se naučit házet koše v basketbalu? Tam je to jednoduché, zkuste jich házet denně 20. Zpětná vazba je počítání trefených košů. Chcete se naučit nový jazyk? Najděte si způsob opakování slovíček a nechte se někým pravidelně vyzkoušet. Vždycky je třeba přizpůsobit rutinu dané dovednosti. Smažit steaky se nenaučíte, když budete číst pořád dokola recepty.

Smyčky učební rutiny vám pomůžou učit se efektivně. Rychlá zpětná vazba vám pomůže zjistit, co jsou nejslabší články a zaměřit se na ně.

A na konec to nejdůležitější. Najděte si 20 hodin a začněte se učit. Křivka učení mluví jasně. Trvá poměrně rychle se dostat ze stavu, kdy nevíte a neumíte vůbec nic do stavu, kdy jste už docela slušně kompetentní. Naše hlavní zábrany nejsou většinou v tom, že jsou nové dovednosti moc těžké, ale v tom, že nevědět o věci vůbec nic a být si vědom toho, že nic nevím, prostě stojí za houby. Jde o to, hlavně začít. Pak už je to otázka 20 hodin.

Začít můžete třeba kurzem na Stips.cz.

Pokud by vás téma efektivního učení zajímalo více, podrobnější informace najdete v knihách, článcích a videích od odborníků jimiž jsou například Jim Kwik, Josh Kaufman nebo Scott Young.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit