Dnes si na trhu s dodávkami můžete hojně vybírat, ovšem pokud potřebujete dodávku, jež v sobě ukrývá opravdový offroadový potenciál, už tu moc možností není. Respektive je, ovšem dodávkové vozidlo s pohonem 4×4 a redukční převodovkou vyjde mnohdy hodně přes 1.000.000 Kč.

IMG_2105

Představuji vám vůz GAZ Sobol, který vyniká odolnou rámovou karoserií a pohonem na všechna čtyři kola. Náš východní dělník je nabitý komponenty od světoznámých značek, jako jsou Bosh, Sachs, INA a další.

IMG_2109

Motor

Benzín nebo nafta? To je věčná otázka, u vozu GAZ Sobol si můžete vybrat. Jestliže zvolíte naftový motor, bude pod kapotou ukryt americký motor Cummins o objemu 2.8 litru a výkonem 120 koňských sil. Velkou předností je točivý moment 270 Nm, který je k dispozici v rozmezí 1600 – 2700 otáček za minutu.

IMG_2115

Testovaná varianta je osazena zmíněným dieselovým motorem, který je vybaven filtrem pevných částic a spotřebuje do 10 litrů nafty na 100 km. Jeho životnost, kterou udává výrobce GAZ, je přes 500 000 km. Alternativě je možné mít Sobol  v benzínové variantě, jejíž největší předností je bezproblémová modifikace na pohon LPG či CNG. Oba motory jsou vždy v kombinaci s pětistupňovou manuální převodovkou.

IMG_2111

Interiér

Uvnitř najdete robustní plasty německé výroby a provedení interiéru na úrovni evropského standardu. Dostupný je ve 3, 7 nebo speciálně v 9 místné variantě. Tento model disponuje výbavou na přání, která zahrnuje: přední mlhovky s denním svícením, tempomat, elektricky ovládaná okna a zrcátka, rádio (včetně CD, MP3 a USB) s ovládáním na volantu.

IMG_2182

Jelikož se jedná o pracovní vůz nechybí tu příplatkové solidní gumové koberce a nabízí se i ochranné potahy všech sedadel.

IMG_2184

Podvozek

To nejlepší se ukrývá vespodu vozu, dvě tuhé nápravy a listová péra, které zajišťují dlouhou životnost, spolu s užitečným zatížením až 780 kg dělají Sobola velmi žádoucím, především u stavebních firem a hasičů.

IMG_2195

Vozidlo disponuje pohonem zadních kol, s možností mechanického připojení přední nápravy. Do terénu je Sobol vybaven přídavnou redukční převodovkou. Kardanové tyče jsou vyrobeny v USA společností Spicer-Dana. Zadní diferenciál je vybaven 100% uzávěrkou a dodává jej firma EATON.

IMG_2117

Vpředu se nachází kotoučové brzdy a vzadu bubnové. Sobol ve standardu disponuje systémem ABS a elektronicky řízeným rozdělovačem brzdného momentu od firmy BOSH.

IMG_2123

Příplatkové zvýšené sání umožní brodivost až 80 centimetrů a v základu je vybaveno cyklónovým filtrem pro práci v prašném prostředí.

IMG_2116

Pro redakční test jej zapůjčila společnost AMC (www.russianvehicles.eu).

Pracant, jak má být. Gaz Sobol je užitečný pracovník, jenž nezradí ani v těžkém terénu. Důležitým faktorem je skvělý poměr cena a užitečnost. Jeho základní varianta vyjde na  469.000 Kč bez DPH. Tento vůz byste pořídili za 599.000 Kč bez DPH. Nutno podotknout, že všechny varianty vozu GAZ Sobol jsou schváleny pro evropský provoz.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit