Ve středu 15. února zavítal do Prahy, konkrétně do prostor bývalé smíchovské sklárny Meetfactory, po více než dvou a půl letech hudební uskupení Tycho z amerického San Franciska.

Hudební projekt Tycho založil americký designér, fotograf a producent Scott Hansen. Základními složkami jsou IDM, ambient a downtempo. Zprvu čistě elektronická hudba do sebe však časem vsákla i zvuky živých nástrojů, což vedlo k rozšíření sestavy o baskytaristu Zaca Browna a bubeníka Roryho O’Connora. Ve stejné sestavě, obohacené ještě navíc o klávesistu Bylliho Kima, se představil i za včerejšího chladného večera před téměř tisícihlavým davem ve vyprodaném “Meetu“. Do Prahy mimo živé kapely přivezl především svou novou desku Epoch vydanou loni v září, která se setkala jak s posluchačským, tak i kritickým pozitivním ohlasem.

Jako předskokan měl návštěvníky naladit čistě elektronický projekt Heathered Pearls, za nímž stojí brooklynský Polák Jakub Alexander. Taneční zvuk mladého producenta by se spíše hodil na případný dojezd  než na začátek celého večera. Jeho set si bohužel ani mnoho lidí užít nemohlo kvůli více než půlhodinové (!) venkovní frontě na vstup. Tak snad příště někde na klubové taneční akci…

tycho

Naštěstí, když se krátce po desáté vynořili na jevišti samotní Tycho, tak už byla Meetfactory plná až po strop. Set se skládal z průřezu celou jejich tvorbou – čtyřmi studiovými alby, přesto téměř polovinu z něj tvořily skladby z desky poslední. Za celou hodinu a půl Scott Hansen téměř ani nepromluvil, spolu s davem a vlastní kapelou se nechal unášet na chill-outovo – post rockových vlnách. Atmosféře poklidného poslechového večírku dopomohlo především perfektní nazvučení, díky kterému se téměř stíraly rozdíly mezi živým vystoupením a zvukovou kvalitou na desce. Vizuály této pomyslné hudební cesty tvořil sled živlů v kombinaci se scénami ze známých sci-fi filmů (především Tarkovského Solaris a Kubrickova 2001: Vesmírná Odysea). Právě ikonický záběr na počítač HAL 9000 obrazově celý koncert otvíral a také jej v modifikované podobě i zakončil.

Ač se může zdát, že kvůli minimálnímu kontaktu s publikem a dokonale vytříbeném zvuku nemá smysl živa vystoupení americké trojice navštěvovat, opak je pravdou. Ti, kteří krátce před půlnocí opouštěli sál potvrdí. Někteří z nich možná sestoupili k Oceánu, jiní se zas ocitli ve vesmírném pokoji…

Foto: Anja Hendrichová

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit