Karlovarský festival se blíží mílovými skoky, a přestože je téměř povinné protančit alespoň jednu noc v Aeroportu (doporučujeme Addict a Radio 1 night), na konec se do Varů jezdí kvůli filmům. Je ale velmi těžké si vybrat z obrovského množství promítaných snímků, a proto vám přinášíme výběr toho nejlepšího, co mohou karlovarské sály nabídnout. (Nebo v co aspoň doufáme)

Prvních pět filmů z tohoto seznamu budete mít možnost shlédnout pouze na festivalu (popř. poté na jiných přehlídkách), do normální distribuce se ale zatím nedostaly.

Na konci světa / God’s Own Country

Citlivé drama z farmářského prostředí v srdci Yorkshiru dojalo svou směsicí queer tématiky a otázky migrace už publikum na Berlinale. Ne nadarmo se romance mezi místním mladíkem a rumunským přistěhovalcem dočkala nadšených srovnání se Zkrocenou horou.

David Lynch: život v umění / David Lynch: The Art Life 

S novou sérií Twin Peaks opět vzrostl nebývalý zájem o Lynchovu tvorbu a jak si ji lépe připomenout než dokumentem o něm samotném?

Hound of Love

Neobyčejně mrazivý australský thriller o zdánlivě obyčejném páru, který unáší a mučí školačky slibuje otrlejším divákům nevídanou psychologickou studii říznutou hororem s hudbou inspirovanou ranými Tangerine Dream.

Viděli jste můj film? / Have You Seen My Movie?

Originální střihový snímek sestávající se z více než tisícovky scén z filmů napříč dějinami zkoumá magii prostoru kina samotného. Kdo si vzpomene na podobně laděný Final Cut, Ladies and Gentlemen!, těší se stejně jako my.

Jejich nejlepší hodina a půl / Their Finest

Nový snímek dánské režisérky Lone Scherfig, která tento týden navštívila Prahu vypráví o filmařích za druhé světové války, kteří dodávali pracujícím ženám kuráž. Těšit se můžeme na Gemmu Arteton a Sama Claflina v hlavních rolích a hlavně poctivý hřejivý britský film.

Druhých pět snímků sice bude snad možné vidět později v distribuci, ale přeci jen karlovarské publikum je karlovarské publikum…

Oklamaný / The Beguiled

Nový snímek Sofii Coppoly je remakem stejnojmenného snímku z roku 1971, mimo Colina Farrella, který si zahrál původní Eastwoodův part, Nicole Kidman a Elle Fanning přináší také neobvyklý feministický pohled na téma Občanské války.

Janička / Jeannette, l’enfance de Jeanne d’Arc

Dementní muzikál o mládí Johanky z Arku, kde se zpívá o Bohu a stádech ovcí v hlubokém středověku aspiruje na největší bizár festivalu, který by vám neměl uniknout.

Western

Producenti loňského německého hitu Toni Erdmann přinášejí další snímek od našich západních sousedů, který se na festivalu v Cannes setkal se stejným přijetím jako jeho předchůdce. Western boří pravidla stejnojmenného žánru a zároveň se jej snaží přetvářet.

Wind River

Režijní debut scénáristy snímků Sicario a Hell or High Water provází atmosféra senzace již od jeho premiéry na festivalu v Sundance. Mysteriózní thriller z indiánské osady v zasneženém Wyomingu přijede představit jeho hlavní představitel, americký herec Jeremy Renner.

Odnikud / Aus dem Nichts

Diane Kruger exceluje (také dostala v Cannes cenu za nejlepší herečku) v novém thrilleru z prostředí přistěhovalců v německém Hamburku. Co všechno je schopna udělat zoufalá žena, aby dosáhla spravedlnosti?

A na co  se těšíte vy?