Karlovarský festival se blíží mílovými skoky, a přestože je téměř povinné protančit alespoň jednu noc v Aeroportu (doporučujeme Addict a Radio 1 night), na konec se do Varů jezdí kvůli filmům. Je ale velmi těžké si vybrat z obrovského množství promítaných snímků, a proto vám přinášíme výběr toho nejlepšího, co mohou karlovarské sály nabídnout. (Nebo v co aspoň doufáme)

Prvních pět filmů z tohoto seznamu budete mít možnost shlédnout pouze na festivalu (popř. poté na jiných přehlídkách), do normální distribuce se ale zatím nedostaly.

Na konci světa / God’s Own Country

Citlivé drama z farmářského prostředí v srdci Yorkshiru dojalo svou směsicí queer tématiky a otázky migrace už publikum na Berlinale. Ne nadarmo se romance mezi místním mladíkem a rumunským přistěhovalcem dočkala nadšených srovnání se Zkrocenou horou.

David Lynch: život v umění / David Lynch: The Art Life 

S novou sérií Twin Peaks opět vzrostl nebývalý zájem o Lynchovu tvorbu a jak si ji lépe připomenout než dokumentem o něm samotném?

Hound of Love

Neobyčejně mrazivý australský thriller o zdánlivě obyčejném páru, který unáší a mučí školačky slibuje otrlejším divákům nevídanou psychologickou studii říznutou hororem s hudbou inspirovanou ranými Tangerine Dream.

Viděli jste můj film? / Have You Seen My Movie?

Originální střihový snímek sestávající se z více než tisícovky scén z filmů napříč dějinami zkoumá magii prostoru kina samotného. Kdo si vzpomene na podobně laděný Final Cut, Ladies and Gentlemen!, těší se stejně jako my.

Jejich nejlepší hodina a půl / Their Finest

Nový snímek dánské režisérky Lone Scherfig, která tento týden navštívila Prahu vypráví o filmařích za druhé světové války, kteří dodávali pracujícím ženám kuráž. Těšit se můžeme na Gemmu Arteton a Sama Claflina v hlavních rolích a hlavně poctivý hřejivý britský film.

Druhých pět snímků sice bude snad možné vidět později v distribuci, ale přeci jen karlovarské publikum je karlovarské publikum…

Oklamaný / The Beguiled

Nový snímek Sofii Coppoly je remakem stejnojmenného snímku z roku 1971, mimo Colina Farrella, který si zahrál původní Eastwoodův part, Nicole Kidman a Elle Fanning přináší také neobvyklý feministický pohled na téma Občanské války.

Janička / Jeannette, l’enfance de Jeanne d’Arc

Dementní muzikál o mládí Johanky z Arku, kde se zpívá o Bohu a stádech ovcí v hlubokém středověku aspiruje na největší bizár festivalu, který by vám neměl uniknout.

Western

Producenti loňského německého hitu Toni Erdmann přinášejí další snímek od našich západních sousedů, který se na festivalu v Cannes setkal se stejným přijetím jako jeho předchůdce. Western boří pravidla stejnojmenného žánru a zároveň se jej snaží přetvářet.

Wind River

Režijní debut scénáristy snímků Sicario a Hell or High Water provází atmosféra senzace již od jeho premiéry na festivalu v Sundance. Mysteriózní thriller z indiánské osady v zasneženém Wyomingu přijede představit jeho hlavní představitel, americký herec Jeremy Renner.

Odnikud / Aus dem Nichts

Diane Kruger exceluje (také dostala v Cannes cenu za nejlepší herečku) v novém thrilleru z prostředí přistěhovalců v německém Hamburku. Co všechno je schopna udělat zoufalá žena, aby dosáhla spravedlnosti?

A na co  se těšíte vy?

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit