Jako každý rok na jaře, tak ani letos nesmí chybět na pražské kulturní (cine) scéně mezinárodní filmový festival Febiofest, letos se koná od 23. do 31. března. Se změnou dramaturgie se objevuje mnoho nových a nevšedních možností, oproti minulým letům také dost jiných, na co zajít do kina. Jako malý návrh, jakousi Ariadninu nit pro tento filmový labyrint, přinášíme výběr toho nejlepšího, co se na Febiofestu bude hrát.

Personal Shopper
Nový film Olivera Assayase, jež měl premiéru loni na festivalu v Cannes, kde také v hlavní soutěží získal cenu za režii, je psychologickým (duchařským) dramatem o osamělé mladé Maureen, která se živí jako osobní nákupčí celebrit, a také věří, že dokáže komunikovat s mrtvými. V hlavní roli Kristen Stewart, která snad již finálně dokazuje, že umí i hrát.

MFF Praha – Febiofest

Jisté ženy (Certain Women)
Feministický, tichý, povídkový film o třech ženách hledajících své místo v životě a právo na uplatnění. Kristen Stewart, Laura Dern a Michelle Williams pod taktovkou jedné z nejlepších (indie) režisérek součnasti Kelly Reichhardt, co víc si přát…

febiofest
MFF Praha – Febiofest

Přijímačky (Le concours)
Mimo klasických hraných filmů Febiofest promítá i dokumenty, sice menšinově, ale hrají. Mezi ně se řadí i snímek francouzské režisérky a vedoucí katedry režie na nejlepší francouzské filmové škole La Fémis. Claire Simon dokumentuje krutý a nelítosný téměř dvouměsíčný boj, kdo bude nakonec přijat a tak se mu dostane cti reprezentovat budoucnost francouzské kinematografie.

febiofest
MFF Praha – Febiofest

Zjizvená srdce (Inimi cicatrizate)
Dva roky po velkém úspěchu svého předchozího snímku Aferim! se vrací pokračovatel rumunské nové vlny Radu Jude opět s dalším historickým dramatem. Tentokrát nás zavádí do třicátých let minulého století do sanatoria na břehu Černého moře, kde mladý Emanuel tráví poslední chvilky svého života a s humorem i lehkou nostalgií vypráví příběhy ostatních pacientů.

febiofest
MFF Praha – Febiofest

Elle
Už jen samotný fakt, že nový film Paula Verhoevena vyhrál nespočet cen, mimo jiné Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film a za herecký výkon Isabelle Huppert, vypovídá o jeho nesčetných kvalitách. Zvrácená a příjemně podvratná parafráze na žánr rape-revenge movies je asi vůbec to nejlepší, co letošní Febiofest nabízí.

febiofest
MFF Praha – Febiofest

Nepražští spoluobčané mají šanci navštívit festival ve formě ozvěn v regionech, které se budou konat ve více než 10 městech.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit