V každé domácnosti může nastat okamžik, kdy se octne ve finanční tísni. Jedná se například o chvíle, kdy není v rodině udělána žádná finanční rezerva, která by snad pomohla v takové nevlídné situaci.

Do finanční tísně se mohou lidé dostat různě. Můžou onemocnět a nějaký měsíc nemít žádné příjmy, mohou dostat v práci výpověď a mohou hned několik měsíců jen bloudit a čekat, až se nad nimi někdo nahoře slituje. Jenže takové litování se pak řádně odrazí na financích a rodina se tak stane tou, která by o peníze ráda zavadila na každém kroku, ale bohužel to nejde. Někdy nám může do finanční tísně dostat jenom oprava mnohých spotřebičů v domácnosti, které se najednou začnou kazit jeden po druhém. Ale takových chvílí, které nás mohou dostat do finanční tísně, je hned několik.

Pokud nemáte nějaké finance v záloze pro takové okamžiky, pak se bohužel musíte smířit s tím, že si budete muset půjčit. Půjčky jsou sice k tomu, abychom rychle dostali peníze, ale na druhou stranu jsou velice nebezpečné a rozhodně bychom do nich chodit neměli. Proto bychom se měli zaměřit v době poměrně finančně dobré, abychom si dávali vždy nějakou korunu stranou, protože teprve tak dokážeme vyvarovat se nepříjemnému půjčování si nebo žebrání, do něhož nás dovede finanční tíseň.

Přinášíme několik tipů, díky kterým si vytvoříte finanční rezervu snadno a rychle.

• Karty nechte doma

Nejvíce našetříte tehdy, kdy se rozhodnete neutrácet. Vypočtěte si proto nutné výdaje, které za týden minete na jídlo, a pak si požadovanou výši vyberte z kreditní karty. Tu pak samozřejmě nechte doma, protože jinak budete mít tendenci s ní platit, pokud by vám stanovená výše nestačila. Zanedlouho se dokonce naučíte nakládat s financemi tak, že se budete moct pyšnit i tím, že vám něco zbylo!

• Dárky vyrábějte, nekupujte!

Jelikož žijeme v době sociálních sítí, denně se tak můžete dívat i na mnohé nápady, které vám poslouží jako nápady pro dárky k narozeninám. Obvykle totiž za dárky k narozeninám utratíte například pět set korun, což je zbytečně moc. Díky návodům a nápadům na sociálních sítích si tak vytvořte unikátní dárky pro své blízké, které vás vyjdou jenom do padesáti korun.

Článek je reklamní sdělení