David Černý je nejen autorem několika výrazných objektů a plastik, ale také dobrým vizionářem. Nyní slaví krásné kulaté 50. narozeniny, ke kterým si v létě nadělil knihu.

David Černý rád překvapuje a možná i šokuje širokou veřejnost. Je jen málo lidí, kteří se s některým jeho děl nikdy nepotkali, a nebo netuší, že je právě David Černý jejich autorem. Černý své plastiky a nejrůznější objekty velmi rád umisťuje do veřejných prostor, kde si je může prohlédnout prakticky kdokoliv.  Veškerou produkci si povětšinou zajišťuje sám a jeho díla přerůstají naše hranice a jsou známá i ve světě.

Většina jeho děl je k vidění především v Praze, Jsou to například: Hlava Franze Kafky u metra na Národní třídě.

Úplně poprvé na sebe ale David upozornil plastikou kráčejícího trabantu, poté se rozhodl, že natře na růžovo tank. Na přelomu 90. let pak pověsil v průchodu Lucerny za nohy koně, kterému na břicho posadil svatého Václava. Pak přišla na řadu miminka šplhající po Žižkovském vysílači. V roce 2009 pak následovala velká plastika Entropa, na které záměrně opomněl Velkou Brtánii, což vzbudilo rozruch v celé Evropě. Před pěti lety pak pro olympiádu v Londýně vyrobil klikující červený autobus doubledecker a pro OH v Riu pohybující se nohy Emila Zátopka, které byly zavěšeny po celém Českém olympijském domě.

Černého dílo nezůstalo bez odměny. V roce 2000 obdržel Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit