Tak je to tady zas! Konec roku za dveřmi a já jsem tu s první dílem CZECHMAG AWARDS: Rap, který vám připomene první desítku toho nejlepšího, co tenhle rok vydali naši oblíbení (američtí) rappeři. Tento rok toho přinesl opravdu hodně, takže pro mě bylo těžké vybrat těch 30 nejlepších věcí. Rozdělím to na tři díly po deseti, které nejsou seřazeny od nejlepšího po nejlepší. Na konec vždy přidávám 1 track jiného než amerického původu.

TRAVIS SCOTT – 3500 (FOR THE COAT) FEAT. FUTURE, 2 CHAINZ

3500

Já osobně bych sem nejraději dal všechno z Travisova alba “Rodeo”, protože to je prostě masterpiece, ale nakonec jsem vybral dvě věci a jedna z nich je 3500 (For The Coat), na které má Travis při sobě ještě rapera 2 Chainz a Future. Song sám o sobě – hlavně název – má být reference na kabát, který koupila Kim Kardashian své dceři North West a 3500 je jeho cena v dolarech. O produkci se postaral Metro Boomin se Zaytovenem, kteří vysamplovali song od Nicky Minaj “Want Some More” a song trvá přes sedm a půl minuty! Travis ve své sloce ještě vyjadřuje textem podporu pro rappery Bobby Shmurda a Rowdy Rebel, kteří jsou momentálně za mřížemi.

“Free Rowdy Rowdy, free Bobby Bobby, them the Shmurda homies, Good lord!

POST MALONE – WHITE IVERSON

White Iverson

Post Malone. Před tímto songem někdo úplně neznámý a nyní má i například spolupráci s Kanye Westem! Klip na track White Iverson, což je song plný basketbalových metafor má na YouTube již téměř 58,5 milionu zhlédnutí! Ani Post Malone sám nečekal, že to budou mít lidé tak rádi jako on. V rozhovoru s XXL řekl, že ani nijak neměl naplánované, že by song vydal, ale nějak se to dostalo přeci jenom ven, díky “leaku”, a tak si prostě řekli: “Kašlem na to!” a nahráli to.

“When I started ballin’ I was young”

YOUNG THUG – HERCULES

Hercules

Song sem rozhodně patří jako takový, ale dost zajímavé je i pozadí kolem něj, co se stalo předtím, než byl vydán. Myslím tím “beef” Thugga s Metro Boomin přes Twitter, který měl celému songu dát promo, což se povedlo a lidé do poslední chvíle vůbec nic netušili!

beef

“Okay, first of all, I was doin’ this shit ‘fore I was rich I don’t care at all, I’ll go do a dolphin for my clique”

TYLER, THE CREATOR – FUCKING YOUNG/PERFECT

fucking young

2 v 1. V první části – Fucking Young – Tyler rozebírá to, jak se zamiloval do o šest let mladší dívky. Název songu bychom si mohli vysvětlit tak, že vyjadřuje pocity obou – Tylera i dívky. Tyler říká, že je (dívka) “fucking young” a dívka si zase myslí, že je Tyler perfektní. Tyler však není jediný, kdo má takovýto problém. Co třeba Tyga? No, radši nic, hehe. Video končí tak, že Tyler s jeho přáteli skvěle kopírují – samozřejmě Tyler stále ve svém osobitém stylu – scénu z Mad Maxe.

“And I don’t want no relation, shit no relation ship when my dick is longer than my attention”

KENDRICK LAMAR – i

i

Tento rok byl pro Kendricka dobrým obdobím. Stal se oblíbeným pro spoustu lidí, dokonce i pro prezidenta USA Baracka Obamu, dotáhl se v počtu nominací na Grammy za jeden rok na zesnulého Michaela Jacksona a vydal sólo plné geniálně napsaných písní. Konkrétně “i” je první singl z Kendrickova třetího studiového alba “To Pimp a Butterly”. Za studiovou verzi tohoto songu si na 57. Grammy odnesl trofeje hned dvě – jednu za “Nejlepší rapový song” a druhou za “Nejlepší rapové představení”. V interview s HOT 97 prohlásil, že “i” je nejlepší song, co on sám kdy napsal. Myšlenka songu je jednoduchá: Svět může být tmavé místo, ale pokud miluješ sám sebe – můžeš se naučit milovat i ten zbytek. Na závěr ještě jedna Kendrickova myšlenka: “Jak můžu mít lásku pro někoho, kdo je vedle mě, nebo pro mé město… když nemám lásku pro sebe samotného?”

“I love myself”

DRAKE FEAT. FUTURE – JUMPMAN

WATTBA

What A Time To Be Alive. Spolupráce Drake x Future = zaručená kvalita, která přinesla hned několik bangerů a z nich největším je právě Jumpman. Track nese název Jumpman samozřejmě podle Michaela Jordana, jehož silueta je logo značky Jordan. A právě i Drake a Michael Jordan spolupracovali na botě Air Jordan 10, která obsahovala jak logo OVO, tak logo Jumpman. Song byl tak úspěšný, že se dostal do TOP20 Billboard Hot 100, což pro Drakea nebyla novinka, pro Future-a premiéra. Dále k tracku: produkce od Metro Boomin, na začátku tracku je sample z tracku “Right Now”, na kterém spolupracoval Future a Uncle Murda.

“Yeah, Jumpman, Jumpman, I don’t need no introduction, Jumpman, Jumpman, Metro Boomin on production, wow”

JADEN SMITH – SCARFACE

Jaden Smith - Scarface

Tento song tu určitě spousta lidí znát nebude, ale to je celkem velká chyba, tak ji napravte a pusťte si ho klikem zde.  Pro ty, kdo netuší, kdo Jaden je, ale je jim povědomé příjmení, je to samozřejmě syn Willa Smitha. Je mu 17 let a už má pár tracků za sebou. Ze začátku se mi to, co dělal, nelíbilo, ale nyní jde již vidět pokrok a zlepšení celkově.

“When I’m not gon’ waste my energy I’m not gon’ waste my inner chi”

ASAP ROCKY – CANAL ST. (FEAT. BONES)

ASAP Rocky, Bones

Tenhle song je pro mě hodně speciální svojí atmosférou. Beat je klidný, všechno se nese v klidné atmosféře a refrén od Bonese je pro mě asi nejlepší refrén za rok 2015, i když je už skoro 2 roky starý! Beat i refrén je z Bonesova tracku DIRT a refrén je adresován všem lidem, co jsou fake a hrají si na něco, čím ve skutečnosti vůbec nejsou.

“You say you in the game, but I’ve yet to see you play You say you going hard, but nobody feels the same,yeah”

FETTY WAP – MY WAY FEAT. MONTY

Fetty Wap - My Way

Další banger po “Trap Queen” od Fettyho z alba “Fetty Wap”. Produkce od JayFrance a Nick EBeats a spolupráce s raperem Montym. Fetty a Monty tu vysvětlují v zásadě to, co by udělali pro to být s tou speciální dívkou. Je tu cítit super vibe, energie a zvuk, co je znám jen pro Fettyho! Track se těší celkem velké popularitě a vznikl i remix s Drakem.

“Baby, won’t you come my way? Got something I want to say”

OG MACO – FUCKEMx3 FEAT. MIGOS

fuckeeem

První singl z OG Macova debutového mixtape “OG Maco EP“. Rapový song na kterém jde cítit velký trapový vliv. Spolupráce s Migos – Quavo, Offset a Takeoff. Produkce od Ducko Mcfli. Spojení Migos a OG Maco v tomto tracku vyústilo samozřejmě v to, že ti, co poslouchali Migos a uslyšeli teď poprvé OG, začali poslouchat i jeho a naopak.

“Yeah, yeah, told em bitch u guessed it, now I’m living”

BONUS: KEITH APE – IT G MA FEAT. JAYALLDAY, LOOTA, OKASIAN, KOHH

it g ma

Tento korejsko-japonský banger se sem datem vydání vešel jen tak tak. Byl vydán hned 1.1.2015, takže u nás na nový rok a získal si hodně pozitivních reakcí, vznikl na něj remix feat. ASAP Ferg, Father, Dumbfoundead a Waka Flocka Flame. Lidé zjistili to, že někdo v Asii vůbec rapuje a že to může znít dobře, i když nebudeme rozumět ani slovo. Beat je inspirován trackem “U Guessed It” od rappera OG Maco.

“It G Ma, Underwater Squad, Yeojeonhi mom-en camo, Orca ninjas go rambo”

To by bylo pro tento díl CZECHMAG AWARDS: Rap vše, těště se na další díl!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit