Hudební svět v roce 2015 překvapil spoustou zajímavých okamžiků, jako když Madonna spadla z pódia, nebo když se Kanye West na večeru předávání cen Grammy zase pokusil udílení narušit vtrhnutím na pódium, ale také vlnou solidarity, která se nesla hlavně po pařížských útocích, při kterých byla terčem i americká rocková skupina Eagles Of Death Meal.
Česká republika byla letos svědkem celé řady koncertů těch největších hudebních es, ale i pěknou řadou nováčků. S Prahou v čele se tak čím dál víc řadí mezi hlavní západní metropole s obsáhlým koncertním repertoárem, a to například s vytoupeními Ed Sheerana, Katy Perry, Big Seana, Rae Sremmurd, Kieszy nebo už zmíněné Madonny.
Já se vám ale v článku CZECHMAG Awards 2015: Hudba (pop & rock) rozhodl sestavit žebříček mých sedmi nejoblíbenějších alb roku 2015.
Charli XCX: Sucker
Britka Charlotte Emma Aitchison, známá především pod svým pseudonymem Charli XCX, minulý prosinec vydala své druhé (neoficiálně třetí, pokud chcete počítat i její umělecké začátky) studiové album Sucker, které se ale na evropském trhu objevilo až o pár měsíců později, jen pár dní před jejím vystoupením v pražské O2 Aréně, coby předskokanka Katy Perry.
Album je především mix popu, rocku a punku, z čehož vznikla ujetá, ale za to pořádně chytlavá nahrávka plná energie, na které si Charli užívá života, posílá svého ex do háje a ráda by porušovala pravidla. Nechybí ani duet Doing It s Ritou Orou a hit Boom Clap, který se objevil v kasovním trháku Hvězdy nám nepřály.
Fall Out Boy: American Beauty/American Psycho
Nové album punkové (dnes už spíš pop rockové) kapely Fall Out Boy předznameal song Centuries s vysamplovaným hitem Tom’s Dinner. Bylo tak všem jasné, že kapela bude zas bavit, a podařilo se jí to. Na albu American Beauty/American Psycho nenajdete ani jednu baladu, takže si hlavně zaskáčete.
Kdo si myslel, že album se do povědomí mainstreamových posluchačů moc nedostane, tak se dost divil, když vyšel videoklip k songu Uma Thurman, který dokázal, že rock se dá pouštět i na popové hudební stanici MTV, a ne jinak tomu bylo i s dalším songem Irresisteble.
Aby ale kapela na svoji tvorbu nalákala ještě větší počet posluchačů, tak celé album zremixovala, přizvala si řadu hiphopových hostů včele a Azelia Banks, Wiz Khalifou nebo Joye Bada$$em a svoji tvorbu tak posunula do ještě větší žánrové rozptýlenosti v pokračování desky s názvem Make Americana Psycho Again.
Madonna: Rebel Heart
Návrat Madonny s již třináctou studiovou deskou se zas neobešel bez pořádného mediálního humbuku kolem. Zvlášť když se celé album pomocí hackerů dostalo na internet o pár měsíců dřív. Všichni tak ale mohli slyšet, že zpěvačka jen potvrdila svůj titul královny popu, což dokázala o pár měsíců později svým novým celosvětovým turné, při kterém se ukázala i na dvou vyprodaných show v pražské O2 Aréně.
Album je žánrově bohaté. Reggea ovlivněná Unapologetic Bitch, temná Illuminati, bláznivá Bitch I’m Madonna v produkci Dipla nebo balady Devil Pray a Ghosttown nenudí, ale baví. Ano, odpůrce si nové album najde, ale pořád se jedná o zajímavou desku. Jen by pro příště mohla Madonna ještě trochu víc zaexperimentovat. I tak se ale albem Rebel Heart přibližuje ke svému klenotu z devadesátých let, albu Ray of Light.
Florence & The Machine: How Big, How Blue, How Beautiful
Florence Welch a její kapela se ve svém třetím studiovém albu How Big, How Blue, How Beatiful oddalují od zasněných songů a místo nich nahráli velmi emotivní a denním životem inspirovanou nahrávku, na které bychom nenašli ani jeden špatný song, přičemž k většině z nich byly natočeny i videoklipy.
Každá jednotlivá píseň překvapí. Kapela se tentokrát vyhnula velkému orchestru a album postavila hlavně na klasických rockových nástrojích s nádechem britského popu, kdy se skladby několikrát za dobu své stopáže mění ve svém tempu i aranžích. Smutek střídá štěstí, písně o lásce, hledání sebe sama, o životě samotném. O tom všem je nové album. Florence & The Machine tak natočili nejlepší desku roku 2015. Sorry, Adele.
Slaves: Are You Satisfied?
Debutové album Are You Satisfied? dua Slaves se v tomhle seznamu většinou popových věcí trochu vymyká. Jelikož všechno, co si představíte pod punkem, najdete právě na téhle nahrávce. Tvrdé kytary, bubny, hluk a drzost. Nejspíš jste už slyšeli song Cheer Up London, který patří k té lepší polovině desky, ale pořádných zářezů na třiceti-sedmiminutové stopáži najdeme více. Jen jediná skladba se z celé kolekce vymyká, a tou je titulní, minutu a půl dlouhá, Are You Satisfied?, která se nese v akustickém duchu.
Z nahrávky jsou slyšet kořeny punku i britská nespoutanost. Lidi, aspoň si zkuste představit živý koncert, jak všichni v hale pogujou. Z nahrávky je to nádherně slyšet, ale upozorňuji předem. Rozbolí vás z ní hlava.
Years & Years: Communion
Trio Years & Years v čele se zpěvákem Olly Alexandrem pocházejícím z Anglie na začátku roku vyhrálo hudební soutěž BBC: Sound of 2015 a rovnou zaútočilo na hitpárádové žebříčky svými písněmi Desire nebo Take Shelter, ale hlavně songem King, který se dostal i na první místo v USA. V létě tak nevyhnutelně následovalo debutové album Communion, z kterého se stala jedna z nejtanečnějších desek letošního roku.
Songy jsou inspirované synthpopovými osmdesátkami, ale zároveň se vezou na vlně současných trendů. Za největší vypalovačky vedle vydaných hitů tak můžeme počítat Worship, Real nebo Ties, ale zároveň na albu najdeme i pár songů v pomalejším tempu, jakými jsou Eyes Shut nebo Foundation. Jedná se tak o skvělou pozvánku na jejich pražský koncert, který se bude konat v březnu ve Fóru Karlín.
Adele: 25
Ano. Přeci jen Adele nesmí chybět. Po třech letech mimo dosah médií vydala album 25, aby zaútočila na prodejní hitparády po celém světě. Song Hello se pořád drží na prvních příčkách a nejinak je tomu i u alba, kterého se prodaly jen za první dny milióny kusů.
Album sice ničím nepřekvapí, Adele se nepouští do žádných experimentů, songy zůstavají ve stejných aranžích jako minule, ale i tak to znovu funguje. Tentokrát jsou songy snad ještě pomalejší, ale i tak pořád dojemné, ale zas ne dojemné natolik, abychom z nich padali do deprese. Nádherné procítěné balady When We Were Young, Love In The Dark nebo River Lea. To vše tvoří fenomén jménem Adele, který příští rok vyjíždí na vyprodané turné do arén po celém světě. Všechny koncerty se ihned po pár minutách vyprodaly, a to i včetně šesti vystoupeních v newyorské Madison Square Garden.