Extrémně napínavý thriller pro milovníky krve, který patří mezi nejočekávanější novinky roku 2017. Přesně takový je už od pohledu titul Hadrový panák, na jehož obálce vám dozajista padne zrak (tedy pokud patříte mezi fanoušky thrillerů a detektivek a nemáte panickou hrůzu z krve).

Název: Hadrový panák

Autor: Daniel Cole

Překlad: Prokop Michal

Nakladatelství: Euromedia group a.s. – Knižní klub, 2017

Rok vydání: 2017

Počet stránek: 356

Nekonečný vztek a frustrace, které sužují detektiva Williama Olivera Laytona-Fawkese, kterému v knize téměř nikdo neřekne jinak, než Wolf, se jen stěží smiřuje s faktem, že soud shledal před lety zabijáka Naguiba Khalida nevinným. Přesto byl tento muž dle většiny sadistickým vrahem mladých dívek. Po vynesení pravomocného rozsudku Wolf v jednací síni Khalida napadne a jen díky duchapřítomnému zásahu ochranky nedojde k vraždě přímo v soudní síni. Detektiv dostává kvůli incidentu životní lekci – je suspendován a umístěn do psychiatrické léčebny. A co více. Velkou trhlinu utrpí i jeho manželství, které se rozpadne. Wolfovi tak nezbývá nic jiného, než po několika letech začít znovu. Najde si byt v nevzhledné části Londýna. Mezitím je ale Khalid usvědčen a odsouzen.

V momentě, kdy policie nalezne přímo v protějším domě tělo hadrového panáka, které je sešito z částí celkem šesti různých obětí, nabere případ zcela nový směr. Při bližším ohledání je navíc zřetelně vidět, že hlava panáka bývala hlavou Naguiba Khalida. Vše tedy nasvědčuje tomu, že věc má se starým případem jistou spojitost. Verva, s jakou se posléze detektiv opětovně vrhá do práce, je fascinující. Do případu je zapletená i Fawkesova bývalá žena, která pracuje jako televizní reportérka. Od vraha totiž obdrží exkluzivní seznam šesti lidí s datem jejich vraždy. Poslední v řadě je sám Fawkes.

“Bůh existuje. Ďábel existuje. Démoni chodí mezi námi.” 

Malou nevýhodou je, že autor neoslovuje postavy v knize jedním jménem. Chvíli ve vyprávění užívá pouze příjmení, jindy přezdívku a chvíli tak trvá, než si na to zvyknete a vyznáte se ve spleti postav. Velmi pozitivně naopak hodnotím to, že hlavní hrdina rozhodně nezastává roli klaďase. Vyšetřovatel Fawkes je chlapík výbušné povahy, trochu hrubián s problematickým chováním a pohnutou morálkou. Své práci ale rozumí dokonale, a to je oč tu běží! I ostatní postavy jsou vykresleny mírně archetypálně. Snaživý a pracovitý nováček, cynická veteránka i byrokratický šéfík.

Drsný a ironický humor kriminalistů, netradiční zápletka i dokonale temná atmosféra, dává knize jakýsi punc originality. A možná, že vás také donutí, zamykat se doma na dva západy, řetěz a pro jistotu ještě nechávat klíče v zámku. Kniha je i přes svoji obsáhlost velmi čtivá. Svižné tempo a návaznost jednotlivých skutečností, které se v knize dějí v rychlém sledu, vás donutí číst ruka neruka, hlava nehlava stále dál.

Daniel Cole

Třiatřicetiletý Brit, který se živil se jako záchranář a později jako úředník královské společnosti na ochranu zvířat před krutostí. Ještě nedávno pracoval pro Královský záchranný institut, hnán vnitřní potřebou zachraňovat lidi – nebo možná výčitkami svědomí z toho, kolik postav muselo v jeho příbězích zemřít. Danielův debut, Hadrový panák, byl přeložen do více než třiceti jazyků. Ve všech zemích, kde vyšel, atakoval první příčky žebříčku nejprodávanějších knih. Autor žije v Bournemouthu a na jaro 2018 ohlásil vydání titulu The Sky is Falling, dalšího románu s Wolfem a Baxterovou.

foto: bux.cz

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit