Kryptoměny jsou finančním fenoménem současnosti. Existuje jich několik stovek, z nichž nejznámější jsou Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) a Litecoin (LTC). Jejich celková hodnota se pohybuje kolem 170 miliard dolarů. Od doby svého vzniku zaznamenaly obrovský nárůst a to nikoliv náhodou. Často se hovoří o investování do kryptoměn jako o alternativní investici, která v minulém roce měla zhodnocení ve stovkách procent. Češi využívají k nákupu Bitcoinu burzu Coinmate (odkazujeme na recenzi burzy kryptoměn), která umožňuje koupit BTC přímo za české koruny.

Pojďme se ale nyní blíže podívat na důvody, proč jsou kryptoměny tak populární. Pochopení fungování kryptoměn a jejich odlišnosti od tradičních peněz (často nazývaných jako fiat) nám pomůže k úspěšné investici a vysokému zhodnocení.

1. Decentralizace a imunita vůči státu

Kryptoměny nepodléhají žádné centrální autoritě (tj. decentralizace) jako například státu, či bance. Měnu nelze kontrolovat a ovlivňovat vládou ani jinými institucemi, jsou tedy plně nezávislé.

2. Transparentnost díky blockchain technologii

Díky veřejné databázi zvané blockchain, která ukazuje veškeré proběhlé transakce v síti, je zajištěna průhlednost všech transakcí. To zabraňuje podvodům a machinacím. Technologie blockchain podle většiny expertů způsobí podobnou revoluci jako způsobil Internet na konci 20. století.

3. Nízké, či žádné poplatky za transakce

Narozdíl od bank a dalších transakčních systémů, jsou transakční poplatky výrazně nižší a zajišťují pouze rychlejší zpracování těžaři, kteří zařazují transakce do blockchainu a zajišťují bezpečnost a neprolomitelnost sítě. Díky tomu je možné převádět finanční prostředky během několika minut z jedné země do druhé nezávisle na tom, jak daleko jsou od sebe či jaké mezi sebou mají smlouvy či diplomatické vztahy.

Převod peněz do zahraničí či ze zahraničí do ČR, jeho doba a poplatky, je dodnes problematickou záležitostí pro mnoho z nás a kryptoměny by mohly v blízké budoucnosti nabídnout ještě výhodnější řešení než dnes dostupné bankovní a nebankovní služby..

4. Globálnost plateb

Pro kryptoměny prakticky neexistují hranice. Platbu lze poslat okamžitě až na druhý konec světa.

5. Bezpečnost

Narozdíl od běžných měn, kryptoměny nelze zfalšovat a díky složitému šifrovacímu algoritmu je vyloučen jakýkoli kybernetický útok.

6. Anonymita odesílatele i příjemce platby

U kryptoměn nehrozí zneužití osobních a citlivých údajů, jednoduše proto, že nejsou nikde uvedeny. Této vlastnosti může být bohužel zneužito k ilegálním obchodům.

Budoucnost kryptoměn

Jak z výše uvedeného vyplývá, kryptoměny jsou měnou budoucnosti a podle současných analýz se nacházejí teprve v prvních fázích svého vývoje. Můžeme tedy očekávat, že vliv těchto digitálních měn do budoucna ještě vzroste. Zejména těch, které se soustředí na budování infrastruktury. Mezi favority je tak např. kryptoměna Ethereum, které poskytuje ekosystém pro tzv. chytré kontrakty (smart contracts) a umožňuje dalším projektům tvořit decentralizované aplikace.

Přestože je dnes velmi oblíbené investování do kryptoměn (spekulativní nákup a následný prodej se ziskem), postupně budeme svědky skutečného použití decentralizovaných digitálních měn a tokenů, které budou zajišťovat chod novodobých služeb (např. cloudových úložišť, prohlížení internetových stránek, hraní her, internetového bankovnictví…).

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit