Pokud také na svém zápěstí nosíte pravidelně hodinky, určitě jste se již setkali s otázkami typu “Proč máš hodinky, když máš mobil?” nebo “Není to zbytečný za ty peníze?” Já si myslím, že to zbytečné není a v tomto článku vám dám pár důkazů, které vás o tom možná přesvědčí.

Rychlost

Pokud máte hodinky na ruce, tak vás od zjištění času dělí jen nepatrný pohyb zápěstí a pohled, který trvá jen pár vteřin. Pokud máte telefon v kapse, tak vás od zjištění času dělí sáhnutí do kapsy (což je například v sedě celkem otravná činnost), zapnutí obrazovky, její následné vypnutí a zandání zpátky do kapsy. Uznávám, že to není nic tak hrozného, ale pokud to uděláte 10x denně, tak už vás to začne trochu nudit.

Nenápadnost

Určitě to znáte, schůzka s novou partnerkou nevypadá nejlépe a zdá se, že nová partnerka se hned stane partnerkou bývalou. To je přesně ta situace, kdy chcete vědět, jak dlouho toto ještě budete trpět, ale vaše slušnost vám nedovolí vytáhnout z kapsy telefon a drze zkontrolovat čas. Pokud ale máte hodinky, stačí zajistit, aby vám daná osoba na pár vteřin neviděla do očí a hned máte prostor, pro získání informací o čase. Hodinky se jednoduše hodí vždy, když potřebujeme diskrétně získat informace o čase.

Odolnost a dostupnost

Značná část hodinek toho vydrží o dost více než naše mobilní telefony. Je tedy možné je mít na ruce, i když například plaveme, jezdíme na kole, běháme nebo jednoduše děláme jakoukoliv aktivitu, při které by se nám mohl telefon poškodit. Také se může jednoduše stát, že si telefon zapomeneme doma a například vyjedeme na nákup. Hodinky, pokud jsme si je ráno nasadili, si těžko zapomeneme a tak budeme mít alespoň přehled o čase. Hodinky se také hodí pro studenty. V době vyučování většinou není povoleno používat telefon a hláška “Jen jsem se díval na hodiny” kantora obvykle moc nezajímá.

Jednoduchost

Hodinky mají jeden účel, zobrazovat čas. Byly k tomuto účelu stovky let přizpůsobovány a zvládají ho na jedničku. Pokud nevíte, o čem mluvím, vzpomeňte si například na baterii. V běžném smartphonu vydrží baterie jeden den. Pokud vám vydrží dva dny, tak už to je opravdu něco. A hodinky? Ty na baterii vám vydrží bez výměny přibližně od dvou do deseti let, ty s kinetickým strojkem udržuje v chodu pohyb vašeho těla a při běžném nošení se nezastaví, až dokud je majitel na delší dobu nesundá (poté je stačí nasadit, nastavit a zase běží dál).

“Fešnost”

Hodinky se dají vnímat také jako módní doplněk a myslím si, že ve většině případech vcelku pěkně dokáží doplnit outfit. Navíc pokud potřebujete reprezentovat, dá se hodinkami ukázat na vaše společenské postavení a peněžní obnos. Člověk, co si může dovolit dát 500 000 Kč do věci, která “jenom ukazuje čas” asi nebude úplně neúspěšný.

Tradice

První hodinky vznikly okolo 15. století. To znamená, že hodinky se nosí už více jak půl tisíciletí a určitě se najdou lidé, kteří rádi v této tradici budou pokračovat. Pokud si koupíte hodinky od některé z dražších značek, které jsou ručně vyráběné, znamená to, že nad nimi někdo strávil desítky hodin práce. Také to pravděpodobně budou hodinky, které fungují pouze mechanicky a tím pádem máte na zápěstí neskutečně precizní a dokonalou hodinářskou práci, která vyžaduje stovky převodů a ozubených koleček.

Toto byl první článek seriálu s názvem Gentleboy zde na CZECHMAGU. Tento seriál bude o “gentlemanství”. A co že to znamená? Pro mě to znamená zájem o kvalitní věci a módu a znalost etikety. Přesně o tomto bude tento seriál. Sledovat ho můžete buď zde ve formě psané, nebo ve formě videí na YouTube. Pokud chcete mít přehled o všech aktualitách a dostávat informace ze zákulisí, určitě dejte také like na facebookovou stránku!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit