Knižní debut od autora píšícího pod pseudonymem A. J. Finn očekávali snad všichni nadšenci thrillerů a románů s detektivní zápletkou. Dokonce se nebáli knihu srovnávat s oblíbenou Dívkou ve vlaku. V čem nás ale autor naprosto překvapil? A kdo se skrývá za ženou v okně, která potají sleduje své sousedy?

Název: Žena v okně

Autor: A. J. Finn

Překladatel: Jiří Kobělka

Nakladatelství: Motto

Vydání: 2017

Počet stran: 352

Hlavní hrdinkou a vypravěčkou celého příběhu je Anna Foxová. Na prvních stránkách knihy to vypadá, že je tak trošku šílená. Vždyť jenom šílení lidé pozorují své sousedy při běžných, a občas i neběžných, momentech každodenního života. Jenže po pár stránkách se dozvídáme, že všechno není tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Díky svižnému stylu psaní nám autor brzy vykreslí celou povahu Anny – matky, manželky, bývalé dětské psycholožky a ženy, která žije sama. Že si trošku protiřečíme? Ne, Anna opravdu žije sama, a to i přes to, že má svou rodinu.

Celou knihou se prolínají dva časy, takže si můžeme užívat nejen přítomnost, ale zároveň i Anninu minulost, která nám poslouží jako poslední kostička puzzle k tomu, abychom se o Anně dozvěděli všechno, co chceme vědět. Jenže zásadní okamžiky se dějí i v její přítomnosti. Během jednoho nevinného sledování se Anně namane pohled na vraždu. Jaká je skutečnost? Opravdu je všechno tak, jak to na první pohled vypadá? Ať už si myslíte cokoliv, Žena v okně vám po několika stránkách ukáže, že se šeredně pletete.

Pokud se vám líbil román Dívka ve vlaku, pak si zcela jistě zamilujete i Ženu v okně. Byla by ale škoda tyto dvě knížky srovnávat. Na první pohled sice mají mnoho společného, ať už se jedná o hlavní hrdinku nebo styl vyprávění. Zde ale výčet podobností končí. Navíc minulost Anny i její současná povaha je v knize tak brilantně vykreslená, že jednoduše máme pocit, že nám Paula Hawkins (autorka Dívky ve vlaku) zapomněla o její hlavní hrdince Rachel něco říct.

U této knížky prostě máme pocit, že plyne jako vánek, netlačí na pilu, ale zároveň se dozvídáme všechno, co máme. Autorův styl psaní je víc než čtivý a musíme poznamenat, že i naprosto promyšlený. Žena v okně vás nasytí kvalitním příběhem tak, že se chvilkami budete bát, jestli ještě někdy objevíte takto poutavou knihu. Ať už si ji vezmete na pláž, do vlaku nebo vám bude zpříjemňovat večerní chvilky, vždy u jejího čtení budete mít pocit, že jde o kvalitně odvedené literární řemeslo.

A. J. Finn

A. J. Finn je pseudonym Daniela Malloryho, který studoval v Oxfordu a během studií se zaměřil na detektivní literaturu. Následně pracoval v londýnském nakladatelství Little, Brown UK. Tento bývalý literární kritik se do podvědomí čtenářů zapsal svou prvotinou Dívka v okně, kterou vydal v roce 2017. Kniha se rázem stala bestsellerem a byla přeložena do více než čtyřiceti zemí světa.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit