Úřad městské části Prahy 9 vydal oficiální zákaz Pražského Majálesu na Letné, který je tradičním koncertním vstupem do jarního období reprezentovaný znamými českými umělci. Důvodem zákazu je přítomnost křečka polního na letňanských pláních, který je na seznamu ohrožených zvířat a jehož existence by mohla být ohrožena.

Proti oslavám na letňanských polích se nejdříve ohradila organizace Svoboda zvířat, která podala trestní oznámení na pořadatele akce. “Město celou záležitost ještě stále projednává, ale oficiálně bylo nařízeno aby se Majáles 2017 neuskutečnil,” potvrzuje starosta pro Prahu 9 Jan Jarolým.

“Jsme nehorázně naštvaní a celou záležitost předložíme k soudu. Teď už je pozdě na to, abychom celý festival přesouvali jinam a tím ještě více zkomplikovali situaci,” uvedl mluvčí Pražského Majálesu Zdeněk Jedlý. Organizace pro Svobodu zvířat se poslední měsíce snaží zachránit mnoho ohrožených zvířat. Jedním z nich je i křeček polní, kterého druhologové před měsícem objevili v letňanských polích. V Česku je křeček polní přísně chráněn zákonem jako ohrožený druh. Tento pestře srstý hlodavec byl v Čechách dříve považován za polního škůdce a stávalo se, že se v některých příznivých krajinách přemnožil. Dnes je to však ohrožený druh.

Ten, co může za zrušení festivalu. Křeček polní.

“Mně je celkem jedno, jestli nějakej křeček žije nebo ne, ale štve mě, že tady z toho Majálesu je hroznej hluk a spousta opilců,” řekl pro CZECHMAG Karel, letňanský místní, který bydlí hned vedle areálu Letiště Letňany, kde se každoročně uskuteční několik velkých akcí.

“Ano, dřív byl křeček polní považován za polního škůdce, ale dnes je to skoro vyhynulý druh a každé zvíře je důležité chránit, obzvlášť kvůli tomu, aby se totálně nezdevastoval náš středomořský ekosystém. Toto zvíře je pro naši organizaci velmi důležité a uděláme vše pro to, aby se Majáles na Letňanech nemohl uskutečnit, i když už je oficiálně zrušený,” odpověděl na otázky mluvčí organizace Svobodných zvířat Michal Kožený.

Proti rozhodnutí soudu už několik lidí protestovalo. (zdroj: atlasceska.cz)

(Tento článek vznikl 1. 4. 2017 jako aprílový žert.)

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit