Součástí rapové kultury byly odjakživa spory neboli tzv. “beef”. V minulém roce se o pořádné představení postaral Drake a jeho oponent Meek Mill. Tento rok zase začíná atmosféra houstnout, začínají se stahovat mračna. Kendrick Lamar, Big Sean a opět Drake tu mezi sebou utvořili pořádné dusno. Posledních pár týdnů můžeme označit jako studenou válku rapové scény.

Předem je potřeba říct, že se jedná ve všech případech o jakousi “subliminal war”. Nikdo nikdy nikoho přímo nejmenoval. Vše se odraží od promyšlených vět a slov, které jsou důmyslně zastrčeny v textu, který je potřeba rozebrat do hloubky, abychom v něm viděli spojitosti.

Kendrick Lamar VS Big Sean

Za prvé je nutností si povědět něco o společné minulosti těchto dvou ikon. Celý beef, zároveň celá jejich spolupráce započala v roce 2013, kdy Big Sean vydal píseň “Control”. Asistoval na featuringu Jay Electronica a Kendrick Lamar. Nejednalo se o žádný průměrný track, ale o jednu z nejspekulativnějších rapových písní posledního desetiletí. Kendrick Lamar naprosto pohřbil dosavadní fungování scény, znovu ji oživil a posunul laťku o pár metrů výš. Mnoho internetových webů Kendrickovu sloku označilo jako nejlepší sloku roku 2013. Kontroverzí se to jen hemžilo a Kendrick Lamar jako největší mladá budoucnost dokázal sám sobě nasadit korunu. Kompletně zastínil Big Seana a v něm se dost možná začla zmítat lehká závist.

Těsně po vydání písně byl Big Sean až příliš obklopen vyzvídajícími otázkami. V jednom ze svých rozhovorů vzkázal: “Kendrick udělal to, co bylo třeba. Vrátil zpět starý hip-hop, vrátil zpět naši kulturu. Kendrick je můj přítel, ale děláme to jako sport. Mohl jsem jeho sloku vystříhnout, ale to by byl podvod. Takhle se nechovám.” Avšak na budoucí album “Hall Of Fame” tuto skladbu nedal. Odůvodnil to tím, že se jednalo o sample. Zde mnoho lidí cítilo zvláštní Seanovo tah. Byl snad zahanben Kendrickovo slokou?

zdroj: genius.com

Rok poté Big Sean uznává, že to nebylo kvůli samplu, ale protože skladba obsahovala příliš hodně negativní energie. Sean říká: “Lidé milují drama, lidé milují sra*ky. Věděl jsem, že když Kendrick bude jmenovat, tak se strhne velká kontroverze, ale stejně jsem to nevystřihnul.”

“Rappers who was killin shit, lately I can’t feel that shit
Y’all used to didn’t feel my shit and now y’all like, “You hear this shit?”

Takhle se do toho opřel Big Sean v roce 2015 na tracku “Me, Myself and I”. Verše, které mohou směřovat na kohokoliv, ale všichni vidíme a slyšíme své.

Kendrick nereaguje a kvůli DJ Khaledovi opět spojí své síly s Big Seanem na jedné písni. Jedná se o výborný počin s názvem “Holy Key”. Avšak samotný Sean si potřebuje i zde po boku Kendricka dupnout a dětinsky se dožaduje respektu. Cítí snad stále nedoceněnost ze skladby “Control”?

“Woah, I hear a little bit of me in all your favorite rappers
You know it’s true, bitch I need respect due”

zdroj: okayplayer.com

Do této chvíle to bylo velmi abstraktní. Snaží se usilovně Big Sean urážet  Kendricka? Abychom v tom měli jasno, tak byla vydána píseň “No More Interviews”. Big Sean vysloveně útočí.

“And I can’t lie like I like this shit like I usually do
And I’m just not impressed by you niggas rapping fast
Who sound like one big asthma attack but trash when I’m rapping it back
Who you put in your top five and claim they the savior of rap”

Pro upřesnění. Kendrick je častokrát vyzdvihován za jeho rychlé rapování. Název “savior of rap” si K-Dot nese už dlouhou dobu. Nespočetněkrát byl tímto slovním spojením nazván a sám toho využívá ve spoustě písní. Není pochyb o kom chce Big Sean mluvit.

Velmi rychle se poté Big Sean vrací v rozhovoru pro The Breakfast Club k tématice skladby “Control”. Říká: “Přestaňte. Ani po tolika letech necítím, že by mě Kendrick porazil nebo zastínil.”

Konečně přichází řada na Kendricka Lamara. Před pár dny z čista jasna vydal píseň “The Heart Part 4”. Kendrick si to všechno nechal projít hlavou, pěkně to sesumíroval v celé písni.

“My fans can’t wait for me to son your punk ass and crush your whole lil shit
I’ll Big Pun your punk ass you a scared lil bitch
Tip-toeing around my name nigga you lame
And when I get at you homie don’t you just tell me you was just playin
‘I was just playing K-Dot, c’mon you know a nigga rock with you, bro’
Shut the fuck up you sound like the last nigga I know
Might end up like the last nigga I know
Oh you don’t want to clash? Yeah nigga I know”

Celá tato pěkně dlouhá šňůra slov útočí jak na Drakea, tak na Big Seana. Big Sean je ikonický svojí hláškou “lil bitch”. Zde je znát, že Kendrick měl dost Seanovo narážek a dal mu to pořádně sežrat. V průběhu písně bychom mohli najít mnohem více ofenzivních vět. Samozřejmě z Kendrickovo střelby nevyvázl čistě ani Drake, ale to je jiná kapitola.

Kendrick se nakonec rozhodl Big Seana totálně pohřbít. Po vydání písně “Humble” se Twitter proměnil v moře soustrastných tweetů na Big Seanovu osobu.

(Hol’ up, bitch) sit down
(Hol’ up lil’ bitch, hol’ up lil’ bitch) be humble

Refrén mluví za své. Big Seanovo “lil bitch” tu zde bylo vysvětleno. Kendrick šel rovnou na věc, doslova šikanuje Big Seana po celý čas písně. Ještě k tomu si rýpnul v souvislosti s Seanovo písní “No Favors”, kde se svými slovy vyjadřuje.

“Damn, Sean, what happened to the humble attitude?”
I’m like, “Niggas took the flow, but I’m still standin’ too.”

Každý vidíme tu spojitost se slovíčkem “humble”.

Obrovskou roli zde hraje slovíčkaření. Avšak v tom je rap krásný, flexibilní a jedinečný od jiných hudebních žánrů. Aktuálně bychom mohli být velmi zvědaví, jestli se Big Sean  nechá zahanbit nebo posune laťku zase dál. Příště budeme pokračovat v Drakeovo dusných sporech s jeho oblíbenými protivníky.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit