Chcete vědět, jak to dopadne, když ztřeštěná rodina Číňanů, žijících v Los Angeles, zbankrotuje? Pokud hádáte, že propadnou depresi, pak ještě neznáte hlavu rodiny – Charlese Wanga! Protřelý obchodník, který má hlavu plnou nápadů, vás přesvědčí o tom, že i náročné životní situace lze brát s humorem a nadhledem. Obzvlášť, když kolem sebe máte „dokonalou“ rodinu.

Název: Wangovi vs. svět

Autor: Jade Changová

Překladatel: Gisela Kubrichtová

Nakladatelství: Host

Vydání: 2017

Počet stran: 408

První román autorky Jade Changové na sebe strhl velkou pozornost. Příběhů o přistěhovalcích a jejich velkém americkém snu nalezneme mnoho, ale pojmout toto téma lehkým a humorným perem, to se málokomu podařilo. Naštěstí nás autorka přesvědčila o tom, že i nepříjemné životní situace může člověk prožít s úsměvem a veselou myslí.

Hlavním hrdinou knihy je otec tří dětí, Charles Wang, který se do Ameriky přistěhoval z Taiwanu. Přál si jediné – mít vlastní business, který mu bude pěkně vydělávat. Světe div se, Charlesovi se to podařilo, a tak si s dětmi Sainou, Grace, Andrewem a jejich nevlastní matkou Barbrou užíval blahobytu do té doby, než přišel naprostý bankrot. Co udělá normální člověk, když nemá ani korunu? Hádáme, že si najde nové pracovní místo. Co udělá Číňan, když zbankrotuje? Vymyslí šílený plán, jak se znovu dostat k penězům.

A právě v tento moment se rozjíždí šílené dobrodružství čínské rodiny, která vyráží na roadtrip z LA do New Yorku, kde bydlí Charlesova nejstarší dcera Saina. K rodince se během cesty připojí i puberťačka Grace a komik Andrew. Vtipné glosy střídají Charlesovy úvahy o tom, jak získat státem zabavenou půdu v rodné Číně. Charles sice neví, zda má šanci se svým plánem obstát, ale rozhodl se, že do svého plánu skočí hezky po hlavě. Ostatní členové rodiny jsou zdrženlivější a řeší především své osobní problémy. Ať už mluvíme o Gracině zaujetí pro sebevraždy, Andrewovi nenaplněném milostném životě, Sainině lásce ke dvěma mužům nebo Barbřině přivykání na skromný život.

Pokud máte rádi humornou literaturu, ve které nechybí menší zápletky a pointy, pak vám k srdci přirostou i všichni členové klanu Wangových. Nečekejte žádné velké drama, protože to se v knížce rozhodně neodehraje. Na druhou stranu vás pohladí po srdci a dodá vám naději v tom, že všichni jsme jenom lidé a je naprosto normální, když děláme chyby. Důležité ale je, abychom se z chyb nezbláznili a pokusili se je obrátit ve vtip.

Jade Changová

Autorka Jade Changová má za sebou kariéru redaktorky a editorky v BBC, na serveru Goodreads, ale i v časopisech jako Metropolis, Glamour či The Los Angeles Magazine. Příběh o rodince Wangových je jejím knižním debutem, který oslovil čtenáře po celém světě. Není divu, že knížka Wangovi vs. svět byla zařazena do výběrů New York Times Editor’s Choice a Amazon’s Best Book of 2006.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit