Už jen pár dní zbývá do zahájení velkolepé tour k Egově prvnímu sólovému albu PRECEDENS. Unikátní audiovizuální show, nabitá choreografie, známí hosté a hlavně samotný Ego, který dá poprvé živě všechny skladby z nového alba… O těchto koncertech se bude mluvit ještě dlouho…

Před Vánoci vyšla tvoje první sólovka PRECEDENS, kde jsou skladby, které vznikaly v průběhu 10 let. Kdy ses rozhodl, že už je ten správný čas je vydat?

Podívej, vyšlo to právě na tento rok, neměl jsem žádné jiné přednostní společné projekty, jelikož asi víš, že mám radši týmovou práci, tak jsem dal konečně šanci svému egu. 

Deska je venku přes 2 měsíce, jsi s ní spokojený, nebo jsou tam věci, které bys udělal jinak?

Hehe, no to jsou vždy, ale celkově jsem velmi spokojen, hlavně s tím, jak to přijali lidi. Kdybych měl vypíchnout něco konkrétně, tak by to bylo asi to, že tam nejsou sprostý slova ani nadávky.

Každý song má jiného producenta, texty vznikaly během několika let. Měl jsi strach z toho, že album nebude jednotné – nebo příliš různorodé? Byla například snaha sjednotit to zvukově?

Slíbil jsem lidem, že každá skladba bude produkována jiným československým producentem, tím pádem byla různorodost zaručena a tu jednotu jsem musel zabezpečit právě já. Abych řekl pravdu, jsem z alba nadšený, nezní jako jedna velká písnička a poprvé je spokojena i moje máma. Musel jsem jít trochu víc do středu, protože na to album čekalo už více lidí z různých sociálních prostředí.

Jednotlivé songy na albu spojuje určitá příběhová linka. Stavěl jsi podle toho tracklist?

 Ano, od začátku to byl koncept. Šlo o zmapování typického hiphopového příběhu o rebelii, dobromyslnosti a snad i o šťastném návratu domů.

Jakým způsobem vznikaly jednotlivé songy? Posílal jsi producentům texty, nebo jsi skládal až do hudby? Vím, že třeba sloky do Runaway jsi dával až při nahrávání s Pauliem a Lucasem.

Snažím se to dělat tak, aby každá skladba vznikala jinak, nemám rád stereotypy, takže každá má svůj vlastní příběh. “Runway” jsem psal, resp. nepsal, ale rovnou nahrál live, “Ideme dalej” je osmá verze,  “Je nám to úplně jedno” byla nejdřív nahrána do EDM podmazu od Yanca a S3riouse, “Kým sme spolu nikdy nebudeme sami” vznikla ze zápisů do poznámek z celého roku…

Většinu alba jsi nahrával doma, což určitě může inspirovat spoustu mladých umělců, kteří řeší jak svoji muziku nahrát. Máš nějakou radu, jak to v domácím prostředí co nejvíc vychytat?

Méně masturbovat, víc rapovat.

Tento týden začíná Precedens tour, která slibuje unikátní audiovizuální show, za kterou stojí Roland Wranik se společností SorryWeCan, který režíroval i klip k Robím to čo chcem. Můžeš nám prozradit něco víc k tomu, co fanoušci uvidí?

Uvidí dramaturgicky propracované vizuály na velké LED obrazovce v součinnosti s tanečními choreografiemi a tím nejsladším live rapem bez autotune a samozřejmě top zvuk od kluků z MINISTRY OF FUN (nejlepší SK klub).

Jak probíhají přípravy na takhle náročnou show, kde je hudba přímo napojená na vizuály, je tam choreografie tanečníků, LED panely na stagi atd.?

Už několik týdnů trénuju v mém klubu PODZEMIE v Piešťanech a týden před začátkem nacvičujeme všichni společně ve zmíněném MINISTRY OF FUN. U mě je to nejvíc o správném dýchání, protože celou show jedu sám bez vokální podpory.


Jakým způsobem jsi vybíral setlist na koncerty? Bude to průřez celou tvoji hudební kariérou nebo je hlavní focus na album PRECEDENS a spíše novější věci?

Je to speciální SHOW k albu, dokonce dodržujeme i tracklist pro co nejautentičtější zážitek! :)))

Jsi nervózní z toho, když máš poprvé živě zpívat nové skladby? Připravuješ se na to nějak?

Nervózní je docela dobrý výraz, pokud to nemáš vyzkoušeno alespoň desetkrát živě, musíš se příliš soustředit na dýchání. Nejlepší je to zhruba tak po roce, kdy to už dáváš “z břicha”.

Na tvých shows se potkávají různé generace lidí, které od sebe sice nejsou daleko věkem, ale co se týče hudebních trendů, jsou každý jinde. Myslíš na to když píšeš texty?

Už pár let se snažím najít „univerzálního“ fanouška, tedy toho, kterého když si představím, tak bude zahrnovat všechny trendy a přístupy. Stále ho nemám, ale mám pár finalistů jako mámu, ženu, ortodoxního mladého bratrance, vagabunda, crackera, laika… Nejhorší je fotr. Anebo že by byl ten univerzální on? Ne, asi ne.

Poslední otázka, co v současné době posloucháš, nebo kdo tě inspiruje? A posloucháš i hudbu úplně mimo rap a jeho příbuzné žánry?

Určitě, poslední co mě zaujalo “sonically” byl album Wanderlust od HOLLOW COVES. To fakt pohladí na duši. Ale co mě opravdu zabíjí, v dobrém slova smyslu je tažení Tekashiho 6ix9ine, kterého objevili kluci z Hahacrew, první fanbase měl v Československu, první koncert v PRAZE, oblíkal a managoval ho tady Yaksha z FUCK THEM a PAY Clothing, já jsem mu nastavoval mikrofon a výraz hlasu při nahrávání a když se vrátil do USA, tak udělal svůj první hit a momentálně je největší rapový objev v Americe!!!!! V mainstreamu? To je šílený!!!!

Všechny zastávky tour sledujte zde.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit