Každý školák zná Edisona, Einsteina nebo Galilea. Kolik toho ale běžná veřejnost ví o jednom z největších myslitelů, jenž v mnoha směrech tato slavná jména předčil, svou vlastní dobu předběhl, a jehož průlomové poznatky jsou součástí nejmodernějších technologií? Střídavý proud, elektromotor, rentgen, dálkové ovládání, bezdrátový přenos energie nebo laser. Za těmito a stovkami dalších vynálezů stojí brilantní mozek Nikoly Tesly, svérázného vědátora označovaného za “otce 20. století”.

Je možné, že tento kontroverzní génius byl také strůjcem zbraně hromadného ničení známé jako “Paprsek smrti”? A mohl být tento vynález i příčinou jeho smrti? Po odpovědích nejen na tyto otázky pátrá Discovery Channel ve svém novém pořadu Teslův paprsek smrti: odtajnění vraždy.

Jack Murphy (vlevo) a Cameron Prince v Bělehradě, Srbsko.

Nikola Tesla byl badatel a podivín s vášní pro techniku, kterého fascinoval vlastní vnitřní svět i futuristické výjevy, jež mu už od mládí běžely před očima a které se během života naučil využívat pro vlastní činnost. Už na začátku 20. století předpověděl existenci smartphonů nebo datových přenosů a popsal také, jak budeme jednou moci sledovat světové dění z jakéhokoli místa na planetě, jako bychom se na zde přímo nacházeli:

“Zařízení, prostřednictvím kterého to budeme moci dělat, bude ve srovnání s naším telefonem fantasticky jednoduché. Člověk ho bude moci nosit v kapse.”

Za svůj život si nechal zapsat přes 200 patentů. Další objevy načrtl nebo je předvídal. Položil například základy k objevu radaru a nepochyboval ani o jisté budoucnosti umělé inteligence.

7. ledna tomu bylo přesně 75 let ode dne, kdy bylo tělo Nikoly Tesly nalezeno v newyorském hotelovém pokoji. Na jeho úmrtí by nemuselo být nic podivuhodného, koneckonců mu táhlo na úctyhodných 87 let. Přestože však oficiální záznamy hovoří o přirozených příčinách, některé okolnosti jeho smrti lze považovat minimálně za zvláštní nebo nevyjasněné. Z jeho hotelového trezoru údajně zmizely dokumenty týkající se jeho posledních výzkumů a na místo tehdy dorazila také FBI. Od skončení druhé světové války se tak osobnost Nikoly Tesly stává postavou různých konspiračních teorií, podle nichž vynálezce a futurista naplnil své odvážné vize ohledně mocné zbraně, jenž během druhé světové války mohla výrazně změnit rozložení sil.

Vynálezce a vědec Nikola Tesla. (cca. 1890, vyfotil Napoleon Sarony)

V roce 2016 FBI odtajnila 250 dokumentů umožňujících nový pohled na Teslovu práci i jeho poslední dny. Tyto dokumenty opravdu odhalují informace o zbrani koncipované pod názvem Paprsek smrti a ukazují na skutečnost, že všechny světové velmoci včetně USA, Sovětského svazu či zemí tzv. Fašistické osy mohly mít o zbraň velký zájem. Po odtajnění složek považují experti za nutné plně vyšetřit, co se opravdu stalo s Nikolou Teslou. Zemřel přirozenou smrtí nebo se jednalo o zločin? Discovery Channel ve svém novém seriálu zkoumá, zda mohl existovat motiv pro zavraždění fenomenálního vědce a hledá stopy, které by konspirační teorie buď potvrdily nebo naopak vyvrátily. Za pomoci zjištěných poznatků se tým inženýrů a techniků pokusí o sestavení bájné zbraně.

Nový seriál Teslův paprsek smrti: odtajnění vraždy bude k vidění na Discovery Channel od soboty 27. ledna 2018 vždy ve 22:00.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit