imanexperiment je solový projekt maďarské umělkyně Nity, která s nahráváním elektronické hudby začala v roce 2014. Její pseudonym odkazuje na experimentální hudbu – sama ji nazývá jako elektronický dreampop nebo (vesmírný) spacepop.

Její hudba zahrnuje převážně éterické taneční mixy několika stylů a žánrů, texty jsou mysteriózní, ironické a někdy také hodně osobní. Co je obdivuhodné, je fakt, že vše si tvoří sama – od skládání hudba až po mixování. Její vůbec první EP, nesoucí název HOLOGRAM, vyšlo v červnu minulého roku. Nyní míří na koncertní zastávku do Prahy.

Představil tě nám náš oblíbený hudební interpret a kamarád Piqi Miqi. Kde jste se poznali?

V březnu tohoto roku měl malé turné po Evropě a předskakovala jsem mu v Budapešti jako lokální umělec. Po koncertě jsme se dali do řeči ohledně hudby a životě hudebníka obecně a velmi dobře jsme si sedli. Tehdy se vlastně také zmínil o CZECHMAGU.

Zajímá vás stejná hudba nebo alespoň podobný proces tvorby hudby?

Každý děláme jiný hudební žánr – nicméně já na hudební žánry jako umělec tak úplně nevěřím – ale oběma se nám líbí, co kdo dělá, a to, jak hudbu děláme, je podle mě podobné. Oba hudbu skládáme, produkujeme a s vlastními písněmi vystupujeme.

Jsi z Budapešti, kterou já osobně miluji. Přijde mi, že má s Prahou hodně podobného. Byla jsi už někdy v Praze?

Ano, krátce jsem ji navštívila minulé léto. Měla jsem možnost vystoupit na Náplavce a byl to pro mě nádherný zážitek. Chvíli jsem mohla být s organizátorem koncertu a se svým kamarádem z Česka a opravdu jsem si centrum města zamilovala. Hodně mě překvapilo, jak Náplavka ovlivňuje zdejší kulturní život – barevné lodě, kavárny, bary. Nic takového bohužel v Budapešti nemáme. Když jsem se potom následující den vrátila domů, hned se mi chtělo zpět a věděla jsem, že dříve nebo později se vrátím.

27. dubna máš v Praze koncert – kvůli tomu tě vlastně nyní představujeme českému publiku a našim čtenářům. Mohla bys nám říct něco víc o koncertě, nebo chtěla bys nám říct ještě něco o sobě?

Už se nemůžu dočkat. Budu předskakovat maďarské kapele Black Nail Cabaret. Mají právě turné a zeptali se mě, jestli se k nim nechci 27. 4. přidat. Moje hudba je hodně atmosférická, melodická, doplňují ji hravé vokály a trocha bizarnosti – v dobrém slova smyslu. Ráda tomu říkám “experipop” nebo “spacepop”, protože používám i hodně vesmírných zvuků. Všechny skladby, které zazní, jsou z mého posledního alba HOLOGRAM.

Na jakém nejzajímavějším místě jsi měla možnost vystupovat?

Minulý rok jsem měla show pro hrst milých lidí na vskutku krásné střeše ve Vídni, slunce zapadalo za mými zády… bylo to super.

S nahráváním elektronické hudby jsi začala v roce 2014. Co se za tu dobu změnilo?

Samozřejmě moje znalosti. Od té doby jsem vystudovala školu hudební produkce a teď měním i svoje kompletní životní uspořádání. Právě jsem si pořídila nový syntezátor a na svém dalším albu budu používat daleko více analogových nástrojů. HOLOGRAM byl hlavně digitální. Nahrávání a mix jsem si dělala doma.

Díky za rozhovor. Těšíme se na tvůj koncert v Praze, vidíme se!

Moc děkuji za příležitost.

Click on page “2” for an English version of this article.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit