Od poloviny listopadu zažijí české a moravské sály citelné ochlazení, přichází totiž již devátý ročník přehlídky Severský filmový podzim, který nabídne široký výběr snímků ze Skandinávie, ale i z Pobaltí.

Festival 15. listopadu slavnostně zahájí česká premiéra norského dramatu s imigrantskou tématikou Co tomu řeknou lidi. Nejvíce zastoupeným státem na festivalu je, jak již bývá zvykem, Dánsko, které představí snímek o zvláštním sportovním vítězství Ať vyhraje ten lepší . Dále nabídne např. sportovní senzaci o, kdy Dánové dostali druhou šanci bojovat na světovém šampionátu ve fotbale nazvanou Léto ’92, příběh čtyř lidí, které spojí tragická nehoda Dokud jsme naživu či biografický dokument o architektu Bjarne Ingelsovi Big Time.

Finsko zastupuje rodinný thriller Rozhřešení o jedné osudné noci a jednom nečekaném porodu, komedie Říše divů, kde se odehraje velmi bizarní oslava Vánoc na alternativní biofarmě či snímek z hokejového zákulisí s prostým názvem 95. Zajisté pobaví také dokument Bezva lidi, ve kterém se proti sobě utkají Somálci v ledovém kolektivním sportu.

Na své si přijdou i náročnější diváci, Jonas Selberg představí černobílou road movie Popelikoptéra, jež je poctou Jimu Jarmuschovi, komedie Litva, do toho! zase nezapře vliv drsného hocha Guye Ritchieho. Dále se představí například snímek Senekův den, ve kterém se parta mladých lidí rozhodne se řídit Senekovým krédem Žij každý den, jako by byl tvůj poslední. Severský fimový podzim představí i litevského kandidáta na Oscara Báječní lůzři, jež odhaluje stinnou stránku profesionální cyklistiky.

Festival se dlouhodobě řadí k akcím, které vycházejí vstříc divákům se zdravotním postižením, a tak se všechny filmy mohou pyšnit barevně upravenými titulky, ve větších městech pak budou i titulky pro anglicky mluvící.

Zároveň probíhá i soutěž o permanentku na celý festival, více zde.

Festival pořádá Severský filmový klub za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy, Magistrátu města Brna a ambasád severských států.

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?

CZECHMAG STORE