Od poloviny listopadu zažijí české a moravské sály citelné ochlazení, přichází totiž již devátý ročník přehlídky Severský filmový podzim, který nabídne široký výběr snímků ze Skandinávie, ale i z Pobaltí.

Festival 15. listopadu slavnostně zahájí česká premiéra norského dramatu s imigrantskou tématikou Co tomu řeknou lidi. Nejvíce zastoupeným státem na festivalu je, jak již bývá zvykem, Dánsko, které představí snímek o zvláštním sportovním vítězství Ať vyhraje ten lepší . Dále nabídne např. sportovní senzaci o, kdy Dánové dostali druhou šanci bojovat na světovém šampionátu ve fotbale nazvanou Léto ’92, příběh čtyř lidí, které spojí tragická nehoda Dokud jsme naživu či biografický dokument o architektu Bjarne Ingelsovi Big Time.

Finsko zastupuje rodinný thriller Rozhřešení o jedné osudné noci a jednom nečekaném porodu, komedie Říše divů, kde se odehraje velmi bizarní oslava Vánoc na alternativní biofarmě či snímek z hokejového zákulisí s prostým názvem 95. Zajisté pobaví také dokument Bezva lidi, ve kterém se proti sobě utkají Somálci v ledovém kolektivním sportu.

Na své si přijdou i náročnější diváci, Jonas Selberg představí černobílou road movie Popelikoptéra, jež je poctou Jimu Jarmuschovi, komedie Litva, do toho! zase nezapře vliv drsného hocha Guye Ritchieho. Dále se představí například snímek Senekův den, ve kterém se parta mladých lidí rozhodne se řídit Senekovým krédem Žij každý den, jako by byl tvůj poslední. Severský fimový podzim představí i litevského kandidáta na Oscara Báječní lůzři, jež odhaluje stinnou stránku profesionální cyklistiky.

Festival se dlouhodobě řadí k akcím, které vycházejí vstříc divákům se zdravotním postižením, a tak se všechny filmy mohou pyšnit barevně upravenými titulky, ve větších městech pak budou i titulky pro anglicky mluvící.

Zároveň probíhá i soutěž o permanentku na celý festival, více zde.

Festival pořádá Severský filmový klub za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy, Magistrátu města Brna a ambasád severských států.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit