Česká mládež si prošla peklem. Kvůli vyhláškám vlády se zrušily všechny veřejné akce a koncerty. Pro všechny to bylo velké zklamání. Většina lidí vyhlášky přijala a zůstala doma, udělali tak ale všichni, nebo se u nás utvořila underground komunita?

V České republice 14. března byla zavedena do platnosti vyhláška o omezení pohybu. Bylo to velké zklamaní nejen pro interprety a organizátory akcí, ale také i pro diváky. Pro davy lidí jsou tyto věci palivem, které pohání jejich život vpřed pozitivně a těší se na další den. Valná většina lidí doopravdy vyhlášku dodržuje, najdou se zde ale také tací, kteří si nenechají poroučet. Mezi ně patří freetekno komunita, čeští anarchisté, ale také všední studenti. Jsou ale tyto akce pouze přátelská seskupení, nebo v Praze existuje underground komunita?

Podařilo se mi vstoupit do kontaktu s lidmi, kteří organizují nebo se zúčastnili nějakých takovýchto nelegálních akcí. Z důvodů jejich bezpečnosti budou jejich jména změněna.

Jana byla jedna z účastníků malé přátelské akce. “Bylo to v techno garáži, všichni jsme se už znaly a dopředu se dohodly,” uvedla po otázce, kde akce probíhala. Dále sdělila, že nikdo ze zúčastněných neměl obavy z korony: “Já jsem mladá, mně se nic nestane a s rizikovou skupinou se nestýkám.” Jak ses na akci cítila, měla jsi pocit, jako kdybys byla v klubu? “Ne, vůbec, možná to bylo i lepší. Cítila jsem se bezpečně, protože jsem všechny znala a byla jsem ještě víc uvolněná.” Kolik vás tam bylo? “Pět plus DJ.”

“Bylo nás tam kolem 20, všichni už ale bytem někdy po dobu karantény prošly.” Honza organizoval spolu se svými spolubydlícími akci u sebe v bytě. Mezi zúčastněnými byli pouze přátelé. “Promítali jsme si v obýváku Virtual Healing, dali si na stůl mixák, vedle položili kytaru… aby to bylo hezký. Dostali jsme upomínky od sousedů, ale nic se nestalo,” odpověděl Honza po optání na obavy z policie.

“Vloupali jsme se na ňáký nádraží, myslím, že tramvaj sedmička kolem jede, nevím přesně už, co to bylo. Bylo nás tam tak mírně 30. Většinu lidí jsem znal. Někdy v noci na nás přijeli fízlové, ale nic se naštěstí nestalo,” uvedl Pepa na otázky, kde se akce odehrála, kolik lidí tam bylo, jestli se znali a jak to skončilo.

Dalším prostředníkem informací byl Marek (komunita freetekno). “Myslím, že se teď nic moc neděje. Všichni se připravujou na léto. Opravujou se bedny a kupujou mašiny. Kdo hudbu produkuje, teď se jen připravuje a skládá, ať má pak s čím ven. Co já vím, nic jako underground techno komunita v česku teď během karantény neexistuje,” uvedl na dotaz, zda se nyní děje něco v českém techno undergroundu.

Po “českém covid-undergroundovém technu” není ani stopy. Veškeré akce, které nelegálně proběhly, byla víceméně přátelská setkání. Působiště akcí se lišila, komunity se lišily, počty zúčastněných byly rozdílné, avšak důvod k setkání byl pokaždé stejný. “Už mě to doma nebavilo, chybí mi lidi.” “Fakt už jsem to sám nezvládal.”  “Chyběl mi pocit, že jsme na akci.”

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit